تسهیل در ترخیص کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۳

گمرک و وزارت جهاد کشاورزی در نشستی مشترک برای ارائه تسهیلات حداکثری و تسریع در واردات و ترخیص کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۳ با یکدیگر توافق کردند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، در این نشست که با حضور دکتر پیمان‌پاک قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی و دکتر رضوانی‌فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در محل گمرک ایران برگزار شد، دو طرف توافق کردند تا در یک برنامه کاری با ارائه حداکثر تسهیلات و بهره‌گیری از تمامی ظرفیت های قانونی نسبت به ترخیص سریع کالاهای اساسی اقدام گردد.

بر اساس این گزارش، استفاده از ظرفیت قانونی ماده ۴۲ قانون امور گمرکی و دیگر ظرفیت‌های قانونی سبب می‌شود ضمن ارزش‌گذاری دقیق در قالب تفاهم‌نامه و همکاری و هماهنگی مطلوب، عملیات تشریفات گمرکی برای واردات کالاهای اساسی با سرعت و تسهیل‌گری بالاتری انجام شود.

همچنین متن پیش‌نویس تفاهم‌نامه نحوه تعیین ارزش کالاهای اساسی بین گمرک و وزارت جهاد کشاورزی آماده شده است که با امضای آن ارز‌ش‌گذاری کالاهای اساسی به طور مطلوب‌تری انجام خواهد شد.

براساس این گزارش، میزان واردات ۲۵ قلم کالای اساسی در ۱۲ ماهه ۱۴۰۲ بالغ بر ۲۴٫۷ میلیون تن و به ارزش ۱۹٫۵ میلیارد دلار بوده است که ۶۳٫۴ درصد از وزن و ۲۹٫۴ درصد از ارزش کل واردات را به خود اختصاص داده‌اند.

شایان ذکر است، اقلام اساسی شامل ذرت دامی، دانه سویا، برنج، روغن دانه‌آفتابگردان، کنجاله‌سویا و گندم موجود در فهرست ۱۰ قلم اول کالاهای وارداتی در مجموع از نظر وزنی ۴۸٫۶ درصد و از نظر ارزشی ۱۵٫۴ درصد از کل واردات کشور بوده است.(منبع: خبرگزاری تسنیم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *