خروج دولتی‌ها از تولید؛ خواسته تولیدکنندگان دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن ایران گفت

خروج دولتی‌ها از تولید؛ خواسته تولیدکنندگان

دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن ایران گفت: درخواست داریم هلال احمر به عنوان نهادی امدادی و وزارت بهداشت که خود نهاد تصمیم گیر، ناظر و تنظیم گر است، به جای محصولاتی که تولیدکنندگان بخش خصوصی آن را تولید می‌کنند کالا‌های تخصصی را تولید کنند.

آقای خدایار عینی دبیر کل سندیکای تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن ایران در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار تحریریه صنعت خبرگزاری صداوسیما گفت: از نازک‌ترین سر سوزن موجود در جهان تا قطورترین آن‌ها یعنی از نوع ۱۶ تا ۳۱ در کشور تولید می‌شود.
وی افزود: قیمت برای سرنگ و سرسوزن ملاک نیست؛ بالاترین قیمت برای عموم مردم سه تا سه هزارو ۵۰۰ تومان و میانگین مصرف سرنگ در یک فرد، سالانه ۱۰ عدد است که برای آن مبلغی برابر با ۳۰ هزار تومان هزینه می‌شود؛ هزینه‌ای که در سبد مصرف خانوار به چشم نمی‌آید، زیرا صددرصد مواد اولیه کالا‌های تولیدی ما، داخلی است یعنی مواد اولیه کالا‌های تولیدی را از پتروشیمی‌ها دریافت می‌کنیم.
عینی اضافه کرد: همه تولیدات سرسوزن توسط یک شرکت مادر انجام می‌شود، این طور نیست که تمام کارخانه‌ها سرسوزن تولید کنند البته دو شرکت دیگر نیز سرسوزن تولید می‌کنند بنابراین تولید هر نوع سرسوزن برای شرکت مادر صرفه اقتصادی دارد.
دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن گفت: برای اهداف صادراتی سه میلیارد ظرفیت تولید سرنگ و سرسوزن ایجاد کردیم در حالیکه مصرف کشور برای سرنگ یک میلیارد قطعه است یعنی ما با یک سوم ظرفیت در حال تولید هستیم، زیرا در این بخش دو کارخانه دولتی با تولیدکنندگان بخش خصوصی رقابت می‌کنند و به علت مشکلات موجود، صادرات منتفی شده است.
وی افزود: مطالبه‌ای که سندیکای تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن داشتند متاسفانه به سرانجام نرسید با وجود اینکه به بالاترین مقام‌های کشور مراجعه کردیم، دستور دادند کارخانه‌های دولتی و نهاد‌های عمومی از تولید کالا‌هایی که مردم توان تولید آن را دارند باید خارج شوند و به سمت تولید کالا‌های تخصصی و با فناوری بالا (های تک) بروند؛ اما همچنان شرکت‌های دولتی در این بخش فعال هستند.
عینی اضافه کرد: قرار نیست نهاد دولتی با بودجه عظیمی که در اختیار آن قرار داده شده، محصولی را تولید کند که مردم آن را تولید می‌کنند و حتی مازاد بر نیاز تولید داریم و با یک سوم ظرفیت فعالیت می‌کنیم.
دبیرکل سندیکای تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن گفت: اساسنامه هلال احمر، امدادی است و صلیب سرخ جهانی سال ۲۰۰۰ به همه نهاد‌های امدادی کشور‌ها دستور اکید داده است از کار‌های اقتصادی فاصله بگیرند، اما در ایران متاسفانه تناقض عملکرد وجود دارد.
وی افزود: اقداماتی برای توسعه پایدار صنعتی در تجهیزات پزشکی صورت گرفته، اما متاسفانه هرکاری هم می‌کنیم هلال احمر و هم وزارت بهداشت از تولید خارج نمی‌شوند که این موضوع از مشکلات تولیدکنندگان ملزومات پزشکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *