ایرنا گزارش می‌دهد: افزایش دفاتر مشاور املاک و دامن‌زدن به التهاب بازار مسکن

ایرنا گزارش می‌دهد:

افزایش دفاتر مشاور املاک و دامن‌زدن به التهاب بازار مسکن

تهران- ایرنا- افزایش دفاتر مشاوران املاک در برخی شهرها به‌ویژه شهرهای اطراف تهران که به اذعان مسوولان از سرانه مصرف مردم هم بالاتر است، در ایجاد التهاب در بازار مسکن از طریق قیمت‌سازی اثرگذاری منفی زیادی داشته است.

به گزارش ایرنا، وزیر راه و شهرسازی روز چهارشنبه (۲۹ شهریور) در حاشیه جلسه هیات دولت و در گفت‌وگویی با خبرنگاران از پلمب پنج‌هزار مشاور املاک که قانون را رعایت نمی‌کردند خبر داد.

«مهرداد بذرپاش» با بیان اینکه طرح ساماندهی مشاوران املاک را اجرایی کردیم، گفت: یکی از عوامل قیمت‌سازی کاذب در بازار مسکن، مشاوران املاک بودند که با کمک پلیس اماکن، ۷۰ هزار بازرسی در سه ماه گذشته انجام و پنج‌هزار مشاور املاک که قانون را رعایت نمی‌کردند، پلمب شدند.

اقدام دولت سیزدهم برای مقابله با این مشاوران در حالی وارد فاز جدیدی شده که در سال‌های اخیر و در سایه نبود نظارت‌های قانونی، شاهد رشد قارچ‌گونه این مشاوران که بخش زیادی از آنها فاقد مجوز هستند بودیم، به‌گونه‌ای که این مشاوران با قیمت‌سازی‌های کاذب سبب افزایش بی‌سابقه و سرسام آور قیمت مسکن به‌ویژه در کلانشهرها شده بودند.

حال این سوال پیش می‌آید که دلیل رشد غیرقابل باور بنگاه‌های املاک چه مجاز و چه غیرمجاز چه بوده است؟ چه منفعتی در مسکن نهفته که سبب افزایش این بنگاه‌‎ها شده است؟ در جواب این سوال می‌توان به این آمار اشاره کرد که تعداد بنگاه‌های املاک ۲.۶ برابر بیشتر از تعداد نانوایی‌ها، ۲ برابر تعداد کل پزشک‌های کشور، ۱۴.۲ برابر تعداد داروخانه‌ها و ۲۲ برابر تعداد شعب کل فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور است.

تمایل واحدهای صنفی به اجاره واحدهای خود به بنگاه‌های املاک

اگر چه آمار ارائه شده به خوبی نشان دهنده وضعیت بنگاه‌های املاک در کشور است، اما با یک بازدید میدانی به‌ویژه در شهرهای جدید مانند پردیس به خوبی به این واقعیت می‌رسید که تمایل صاحبان واحدهای صنفی به این سمت است که واحدهای خود را به بنگاه‌ها اجاره بدهند، زیرابر این باورند که کرایه بیشتر و البته در اسرع وقت از آنها دریافت می‌کنند.

معاملات صوری و احتکار واحدها، ۲ روش بنگاه‌های املاک برای افزایش قیمت

درباره علت تمایل برای تاسیس بنگاه‌های املاک چه به صورت مجاز و چه غیرمجاز، شاید بتوان این پاسخ را داد که انجام معاملات صوری یکی از روش‌های این بنگاه‌ها است که سبب شده تا بدون اینکه معامله ای انجام شود، قیمت مسکن بالا رفته و سودهای کلانی را به جیب بزنند، سودهایی از جیب مردم.

همچنین احتکار واحدها و دریافت «بالابود» یا همان شیرینی بیشتر از حدقانونی و تعیین شده را از دیگر مواردی می‌توان عنوان کرد که گرایش به بنگاه‌داری را افزایش داده است.

این را نیز باید عنوان کرد که در هر منطقه‌ای که مشاوران املاک بیشتری از نظر کمّی وجود دارند رشد قیمت در همان منطقه نسبت به سایر نقاط بیشتر است که بالا بودن سودهای کلان اصلی‌ترین دلیل آن است.

عملکرد دولت سیزدهم در برخورد با بنگاه‌ها موفقیت‌آمیز بوده است

اگرچه این بنگاه‌ها با دست‌اندازی‌های خود به التهاب بازار مسکن دامن زدند، اما دولت اقدامات زیادی از جمله شناسایی و پلمب این واحدها، برای برخورد با آنها انجام داده است. اقداماتی که امروز موجب شده تا شاهد کاهش قیمت مسکن در سراسر کشور باشیم.

این در حالی است که مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در گفت وگویی درباره برخورد با این بنگاه‌ها اعلام کرده بود که بعضی از مشاوران املاک اقدامات خلاف قوانین و مقررات انجام می‌دهند و بدون جواز فعالیت می‌کنند. در ۶ ماه اخیر با بنگاه‌های بدون مجوز برخورد شد و در بعضی موارد مشاهده شده که مشاوران املاک بیشتر از حد مشخص شده حق کمیسیون دریافت می‌کنند.

«ابوالفضل نوروزی» با بیان اینکه ۱۶۴ هزار بنگاه فعال در کشور داریم، از شکل‌گیری گشت‌های نظارتی در سراسر کشور خبر داده بود و افزود: البته همه بنگاه‌ها بازرسی نشده‌اند. در بعضی از شهرها میزان بنگاه‌ها از سرانه مصرف مردم به شدت بالاتر است و قیمت‌سازی مسکن که در این بستر انجام می‌شود بر افزایش قیمت مسکن و تورم موثر است.

کاهش ۱۵ درصدی قیمت مسکن با برخورد با بنگاه‌های املاک

نوروزی به این موضوع نیز پرداخته بود که یکی از نتایج گشت‌های مشترک از بنگاه‌های املاک، کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسکن بوده است.

کاهش قیمت مسکن به دنبال برخورد با این بنگاه‌‎ها و اجرایی شدن طرح‌هایی با هدف ساماندهی آنها، به خوبی گواه تاثیرگذاری فعالیت‌های سوء آنها در بازار مسکن و دامن‌زدنشان به التهاب این بازار است. اگرچه نمی‌توان همه نابسامانی حوزه مسکن را به بنگاه‌های املاک ربط داد، اما تاثیر زیادی در مشکلات ایجاد شده در این بخش داشتند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

ایرنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *