گرانی نوشت افزار شوق خرید مهر ماهی را از خانواده دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمدی گرفته و رکود بر اصناف شهرهای استان

مهر گزارش می دهد؛

گرانی نوشت افزار شوق خرید مهر را گرفت/ نظارت ۵٠ گروه بازرسی

یاسوج_ گرانی نوشت افزار شوق خرید مهر ماهی را از خانواده دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمدی گرفته و رکود بر اصناف شهرهای استان سایه افکنده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها_ پژمان امیدی: مهر در راه است و بازگشایی مدارس، دانش آموزان را به سمت خرید نوشت افزارهای فصل تحصیل سوق می‌دهد.

سایه گرانی بر بازار

از سویی گرانی بر بازار سایه افکنده و قدرت خرید مردم بسیار پایین‌تر از سال‌های گذاشته است.

راهروهای نوشت افزارها در کهگیلویه و بویراحمد خلوت تر از سال‌های قبل شده و گرانی شوق مهر را در آتیه خانواده‌ها با سختی مواجه کرده است.

رئیس اتحادیه عکاسان و لوازم التحریر یاسوج از کاهش شدید مراجعین خرید نوشت افزار خبر داد.

تعداد خرید پایین است

سیروس حجازی پور افزود: شاهد کاهش توان خرید مردم هستیم و مشتریان، بیشتر اجناس ارزان قیمت را می خرند و از طرف دیگر مثل سال‌های گذشته تعداد خرید نیز بالا و بر اساس نیاز کامل فصل تحصیل نیست.

وی با بیان اینکه در سال‌های قبل مردم در چنین روزهایی لوازم‌التحریر مورد نیاز یک سال فرزندان خود را می‌خریدند، اظهار کرد: با توجه به کم شدن قدرت خرید، امسال خریداران تنها یک عدد از هر قلم کالا خریداری می‌کنند.

رئیس اتحادیه عکاسان و نوشت افزار یاسوج با بیان اینکه بازار نوشت افزارها در ۶ ماهه از سال «اسفند تا مرداد» رونق نسبی را در بازار دارند، اظهار کرد: در سال جاری برخلاف سال‌های گذشته هنوز تحرکی در بازار مشاهده نمی‌شود و در نبود مشتری، بازار در سطح عمده فروشی نیز کاهش یافته است.

فعالیت ۱۱٠ واحد صنفی در یاسوج

وی افزود: ۱۱۰ واحد صنفی نوشت افزار دارای پروانه کسب در یاسوج مشغول به فعالیت هستند.

حجازی پور تصریح کرد: معمولاً بازار نوشت افزارها فصلی بوده که بعد از تعطیلی تا بازگشایی مدارس حال بازار این رسته از واحدهای صنفی خوب نیست.

امید به رونق در نیمه دوم شهریور

حجازی پور با اشاره به زمان اندک خرید دانش آموزان در آستانه بازگشایی مدارس، ابراز داشت: امیدواریم در مقایسه با روزها و ماه‌های گذشته، بعد از نیمه دوم شهریور ماه رونق نسبی در بازار نوشت افزار ایجاد شود.

حجازی پور گفت: در حالی که مالیات و عوارض شهرداری و صنفی و دیگر مواردی از این قبیل از سوی اعضای صنف نوشت افزار و یا دیگر رسته‌های صنفی پرداخت می‌شود، در زمان رونق کار این صنف، افراد و یا ارگان‌هایی با بر پاکردن غرفه و نمایشگاه و انجام تبلیغات عملاً سود فروش این کالاها را تصاحب می‌کنند.

حجازی پور به نظارت‌ها و بازرسی‌های این رسته صنفی در یاسوج اشاره کرد و ادامه داد: در هفته گذشته شهردار یاسوج و مسئولان این مجموعه با اتاق اصناف و اتحادیه جلسه داشته و در تلاش هستیم نسبت به کنترل و جمع آوری دست فروشان اقدام و از واگذاری و افزایش غرفه‌های سیار جلوگیری شود.

نظارت ۵٠ گروه از بازرسان بر بازار

مدیر کل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۵٠ گروه از بازرسان بر بازار نوشت افزار استان نظارت می‌کنند.

حمزه لقمانی افزود: با توجه به نزدیکی به فصل بازگشایی مدارس، طرح نظارت بر بازار نوشت افزار استان در مناطق مختلف آغاز شده است.

وی ابراز داشت: این طرح از ۲۵ شهریورماه آغاز و تا ۱۵ مهرماه در سراسر استان ادامه دارد.

لقمانی گفت: هرگونه تخلفی با جریمه و پلمب واحد صنفی متخلف همراه بوده و تاکنون واحدهایی از این قبیل بیش از ۴ میلیارد تومان جریمه شدند.

مدیرکل تعزیرات استان با اشاره به فعالیت ۳٠٠ واحد نوشت افزار در استان، نسبت به تخلفات هشدار داد و افزود: رصد کامل بازار در حال انجام است.

با توجه به گرانی اقلام نوشت افزار می‌طلبد متولیان امر یک برنامه مناسب برای در دسترس قرار دادن ظرفیت‌های لوازم التحریر، توسعه تنوع و انتخاب بر حسب توان خریدار را داشته و با نظارت مطلوب بر قیمت‌ها و کنترل بازار، بهبود شرایط خرید در استان رقم خورده تا شوق مهر در سایه عدم توان خرید، کم رنگ نشود.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *