خرید سیمان از بورس کالا/بورس کالا به عنوان یک بازار مرکزی برای خرید و فروش کالاهای مختلف، امکان دسترسی به سیمان با کیفیت و قیمت مناسب را برای خریداران فراهم می‌کند.

خرید سیمان از بورس کالا

بورس کالا به عنوان یک بازار مرکزی برای خرید و فروش کالاهای مختلف، امکان دسترسی به سیمان با کیفیت و قیمت مناسب را برای خریداران فراهم می‌کند.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، با توجه به اهمیت سیمان در صنعت ساخت و ساز، خرید و فروش این ماده اولیه از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از راه‌های معتبر و مؤثر برای خرید سیمان، استفاده از بورس کالا است. بورس کالا به عنوان یک بازار مرکزی برای خرید و فروش کالاهای مختلف، امکان دسترسی به سیمان با کیفیت و قیمت مناسب را برای خریداران فراهم می‌کند.

قیمت سیمان در بورس کالا

چنانچه اشاره شد، قیمت سیمان در بورس کالا از این پس در فرایند عرضه و تقاضا از طریق بورس کالا تعیین می‌شود. این عملکرد موجب حذف رانت قیمت خرید و فروش این محصول و همچنین حذف شدن قیمت‌گذاری دستوری سیمان توسط دولت می‌گردد.

انواع مختلف سیمان عرضه شده توسط بورس کالا:

سیمان سفید

سیمان سیاه تیپ ۲

سیمان خاکستری تیپ ۵

سیمان پوزولانی

سیمان فله‌ای

سیمان پاکتی

برخی از کارخانه‌های تولیدی سیمان عرضه شده در بورس کالا عبارت‌اند از: کارخانه‌های سیمان تهران، مازندران، خاش، کرمان، غرب آسیا، نیزار قم، ارومیه، فارس نو، قائن، غرب، شاهرود، خوزستان، ابیک، سامان غرب و ….

خوب است بدانید که کارمزد کلیه کالاها به جز کالاهایی که مربوط به گروه کشاورزی هستند، ۰.۰۰۲۶۲ است. حداقل میزان تقاضا برای سیمان ۱۰۰ تن تعیین شده و نیاز است تا کسب و کار شما مربوط به این حوزه باشد. مشاغلی همچون پیمانکاران ساختمان، تولیدکنندگان قطعات بتنی، مصالح فروشان ووو جزو این گروه هستند.

قیمت سیمان در بورس کالا را از کجا می‌توانیم ببینیم؟

برای مشاهده قیمت سیمان در سازمان بورس کالا نیاز است تا وارد این سایت شوید. از قسمت منوی بالا آمارها و پس از آن از بخش بازار فیزیکی، صفحه مربوط به آمار معاملات بازار فیزیکی https://www.ime.co.Ir/offer-stat.html بروید. بعد از این مرحله با انتخاب کردن بازار اصلی که بخش مربوط به سیمان صنعتی و بازار فرعی که خود سیمان است، قادر خواهید بود تا قیمت‌های سیمان در بورس کالا را که روزهای قبل مورد معامله قرار گرفته است را مشاهده کنید.

لازم به توضیح است که قیمت‌های سیمان در بورس کالا نسبت به نوع سیمان، فله‌ای یا پاکتی بودن، کارخانه تولیدکننده و چگونگی تسویه با هم متفاوت است.

مراحل و چگونگی سفارش سیمان در بورس کالا

مراحل سفارش سیمان در سازمان بورس کالا به شرح زیر عنوان می‌گردد:

انتخاب کارگزاری از طریق سامانه سجام

به منظور انجام این کار لازم است ابتدا از طریق سامانه سجام جهت ثبت نام در یک کارگزاری و دریافت کد بورس کالا اقدام کنید. بعد از این مرحله مبلغی را به حساب کارگزاری واریز نموده و درخواست سفارش خود را به کارگزاری بورس کالا ثبت نمائید.

مشاهده لیست عرضه سیمان

جهت سفارش سیمان از بورس، ابتدا نیاز است تا نگاهی به لیست عرضه سیمان بیندازید. معمولاً در این لیست مواردی شامل نام و نام تجاری تولیدکننده، کد عرضه، قیمت کف و حداکثر قیمت خرید سیمان مشخص است. لیست عرضه سیمان را کارگزار مربوطه به خریدار ارسال می‌کند. همچنین خریداران سیمان می‌توانند با مراجعه به سایت بورس کالا نیز این لیست را مشاهده نمایند.

اطلاعیه عرضه سیمان در بورس کالا

عرضه سیمان توسط بورس کالا اطلاع داده می‌شود، به این منظور برای مشاهده می‌توانید به وبسایت بورس کالا مراجعه کنید. چنانچه در مورد قیمت اشاره شد، پس از انتخاب بازار فیزیکی و انتخاب گزینه‌های صنعتی و سیمان، لیست اطلاعیه‌های مربوط به عرضه نشان داده می‌شود.

در صفحه باز شده اطلاعاتی مرتبط با عرضه سیمان در بورس کالا را همچون، تاریخ عرضه، کارگزاری مربوطه، نماد و نام کالا، تولیدکننده و عرضه‌کننده محصول، قیمت، مقدار حجم کالای قابل عرضه و سایر اطلاعات را می‌توان مشاهده کرد.

تکمیل نمودن فرم درخواست خرید

مرحله دوم جهت خریدن سیمان از بورس کالا، تکمیل کردن فرم درخواست خرید است. این فرم را معمولاً کارگزاری‌ها در اختیار خریداران قرار می‌دهد. اشخاصی که قصد دارند سیمان را از بورس کالا تهیه کنند لازم است جهت هر بار خرید مشخصات محصول را در فرم مورد نظر تکمیل نمایند. خریدار این فرم را که شامل مشخصاتی همچون نام تولیدکننده، قیمت خرید و … است را باید تکمیل کند.

سفارش‌ها در بورس کالا به سه نوع تقسیم می‌شوند: سفارش با قیمت باز، سفارش با قیمت محدود و سفارش با قیمت مقطوع.

سفارش با قیمت باز

در این نوع سفارش خریداران تعیین قیمت را به کارگزاری محول می‌کنند، تا کارگزاری قیمتی مناسب را برای خریدار سفارش گذاری کند.

سفارش با قیمت محدود

در سفارش با قیمت محدود، شما علاوه بر مقدار محصول، قیمت مورد نظر خود را نیز تعیین می‌کنید. کارگزاری نیز با محدودیت قیمت اعمال شده برایتان سفارش خرید می‌کند.

سفارش با قیمت مقطوع

در این روش قیمت از قبل تعیین شده وثابت است وکارگزاری با آن قیمت موظف به ثبت سفارش شما است.

هماهنگی کارگزار با تولید کنندگان

کارگزار سفارشات خریدار را مورد بررسی قرار داده و در مواردی جهت تأمین سیمان درخواست شده با تولیدکننده هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد.

واریز نمودن پیش پرداخت به حساب وکالتی

اگر تصمیم به خرید سیمان از بورس کالا را دارید، لازم است ۱۰۰ درصد ارزش سیمان سفارش گذاری شده را در حساب وکالتی خود نزد بورس کالا واریز نمائید. پس از انجام واریزی، مبلغ مورد نظر توسط کارگزاری بلوکه شده تا بتواند سایر مراحل خرید را برای خریدار انجام دهد.

انجام سفارش نهایی

پس از سفارش گذاری، کارگزاری بر اساس سفارش مشتری با سایر کارگزاری‌ها رقابت می‌کند. اگر شرایط خرید بر طبق سفارش و قیمت مشتری فراهم شود، کارگزاری خرید سیمان را انجام می‌دهد.

تحویل نهایی سیمان از بورس کالا

بعد از پایان یافتن مراحل خرید، خریدار باید شرکت حمل و نقل سیمان را انتخاب نموده و به کارگزاری اعلام کند. همچنین خریدار باید محل تخلیه سیمان خریداری شده را نیز تعیین کند تا کارگزاری این اطلاعات را جهت تحویل به عرضه‌کننده تحویل دهد. در نهایت حواله فروش سیمان صادر شده و کارگزاری آن را به خریدار تحویل می‌دهد.

 خبرگزاری مهر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *