توضیحات معاون اقتصادی استانداری تهران درباره افزایش قیمت نان در پایتخت ؛‌ فعلا اتفاقی نیفتاده است

توضیحات معاون اقتصادی استانداری تهران درباره افزایش قیمت نان در پایتخت ؛‌ فعلا اتفاقی نیفتاده است

همشهری نوشت:به رغم افزایش قیمت نان در برخی استان‌های کشور، در شهر تهران آنطور که از صحبت‌های مسئولان برمی‌آید فعلا خبری از افزایش قیمت نان نیست و نان همچنان به نرخ‌های قبلی فروخته می‌شود.

افزایش قیمت نان بحث داغ این روزهاست. ۱۲ تیرماه امسال بود که محمد جلال، مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در صحبت با خبرگزاری صدا و سیما عنوان کرد: اختیار ترمیم قیمت نان به شورای آرد و نان استان‌ها داده شده و تصمیم‌گیری در این باره در جلسات کارگروه که خود اتحادیه‌ها هم عضویت دارند صورت می‌گیرد. پس از این صحبت‌ها، سوم مرداد بود که رئیس اتحادیه صنف نانوایان مشهد از افزایش ۴۰ درصدی نرخ نان در خراسان رضوی خبر داد و گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید نان، قیمت‌های جدید باید اول فروردین اعلام می‌شد.

احمدرضا کشتگر ادامه داد: افزایش قیمت نان در مشهد از طرف پایتخت بوده و با هماهنگی استانداری خراسان رضوی اجرایی شده و فقط مربوط به خراسان رضوی نیست و به مرور در تمام کشور اجرایی خواهد شد.

صحبت‌های کشتگر خیلی زود به واقعیت تبدیل شد و به طوری که حالا خبرها حاکی از افزایش قیمت نان در ۱۳ استان کشور است. حالا چشم‌ها به تهران دوخته شده است و شایعاتی در مورد افزایش نرخ نان در پایتخت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

البته سلمان اسحاقی نماینده مردم قائنات در نشست علنی امروز مجلس گفت: در بیش از ۱۵ استان ما شاهد افزایش بیش از ۴۰ درصدی قیمت نان هستیم.

اما معاون اقتصادی استانداری تهران که چندی پیش در گفت‌وگو با همشهری آنلاین عنوان کرد به نظر می‌رسد موضوعات مربوط به نرخ نان تا آخر مردادماه در استان تهران تعیین تکلیف شود، در مصاحبه امروز خود به همشهری‌آنلاین گفت: همانطور که پیش‌تر اعلام شد ما یکسری پیشنهادات در این زمینه ارائه کردیم اما هنوز چیزی مصوب نشده و اتفاقی نیفتاده و فعلا تغییری درباره قیمت نان در تهران اتفاق نخواهد افتاد.

محمد علی‌مهری در پاسخ به اینکه چند درصد احتمال افزایش قیمت نان در تهران وجود دارد؟ گفت: اختیار این موضوع با ما نیست و با وزارت کشور است و ما نمی‌توانیم به طور قطع در این باره اظهارنظر کنیم.

همراستا با صحبت‌های علی‌مهری، یکی از فعالان در حوزه نان که نخواست نامش اعلام شود، به همشهری آنلاین گفت: هنوز هیچ اتفاق خاصی در این زمینه نیفتاده و ما تاکنون در این زمینه نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.

وی ادامه داد: ما فعلا منتظر هستیم که ببینیم پیشنهاداتی که در زمینه اصلاح نرخ نان به استانداری داده‌ایم چه می‌شود که امیدواریم یک هفته تا ۱۰ روز دیگر این موضوع تعیین تکلیف شود.

گفتنی است نرخ نان در تهران از سال ۱۳۹۹ که قیمت جدید تعیین و سال ۱۴۰۰ ابلاغ و اجرایی شد، تغییری نداشته است.

از دلایل اصلی افزایش قیمت نان که در برخی استان‌ها اجرایی شده است، جبران هزینه‌های نانوایان عنوان می‌شود. نانوایان بارها با بیان اینکه دخل و خرجشان با هم نمی‌خواند، خواستار اصلاح قیمت نان بوده‌اند اما در شهر تهران آنطور که از صحبت‌های مسئولان برمی‌آید فعلا (دستکم تا پایان مردادماه) خبری از افزایش قیمت نان نیست و نان همچنان به نرخ‌های قبلی فروخته می‌شود.

همشهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *