کاهش ۳۰ درصدی قیمت تخم‌مرغ در مرغداری‌ها/رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار با اشاره به اینکه در حال حاضر تخم‌مرغ ۱۳هزار تومان کمتر از نرخ مصوب در مرغداری‌ها

کاهش ۳۰ درصدی قیمت تخم‌مرغ در مرغداری‌ها

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار با اشاره به اینکه در حال حاضر تخم‌مرغ ۱۳هزار تومان کمتر از نرخ مصوب در مرغداری‌ها به فروش می‌رسد، از مشکل تامین نهاده‌ها برای واحدهای مرغداری خبر داد.

حمید کاشانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تخم‌مرغ از دو ماه گذشته ۴۰ درصد زیر قیمت مصوب در مرغداری‌های عرضه می‌شود، گفت: به دلیل مازاد تولید و کاهش مصرف با گرم شدن هوا واحدهای مرغداری در ضرر و زیان هستند و این ضرر و زیان روزانه به ۶۰ میلیارد تومان می رسد.

وی ادامه داد: قیمت مصوب هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری ۴۷ هزار و۳۰۰ تومان است و این کاهش قیمت‌ها به حدی بوده که حتی قیمت تخم‌مرغ را به کیلویی ۲۷ هزار تومان رسانده است. در حال حاضر نیز قیمت هر کیلو تخم‌مرغ ۳۴ هزار تومان است؛ یعنی ۱۳ هزار تومان کمتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار اضافه کرد: به دولت پیشنهاد کردیم که در این بخش خرید تضمینی انجام دهد. حدود یک هفته‌ای می شود که شرکت پشتیبانی امور دام تخم‌مرغ را ۱۰ درصد زیر قیمت مصوب خریداری می‌کند.

به گفته وی، زیان فعلی مرغداران در فروش تخم‌مرغ به اندازه قیمت تخم‌مرغ در سال‌های گذشته است. قیمت تخم‌مرغ قبل از مردمی سازی یارانه کیلویی ۱۵ هزارتومان بود ولی الان میزان زیان مرغداران ۱۵ هزار تومان شده است.

نهاده به دست مرغداران نمی رسد

کاشانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به مشکل تامین نهاده‌ها نیز اشاره کرد و گفت: حدود یک ماه است که شرکت‌های واردکننده نهاده به مرغداران تحویل نمی‌دهند زیرا می‌گویند ارز به آنها تعلق نگرفته است. یعنی مرغداران نهاده خریداری می‌کنند ولی به دستشان نمی رسد.

وی همچنین در پایان با بیان اینکه قیمت سویا در بازار آزاد از کیلویی ۱۶ هزار تومان به کیلویی ۳۰ هزار تومان رسیده است، گفت: از یک طرف مرغداران نهاده را با قیمت بالا خریداری می‌کنند و از طرف دیگر مجبورند تخم‌مرغ‌هایشان را حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد زیر قیمت مصوب بفروشند.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *