فارس من| مطالبه مردم بابت فروش کیلویی نان و راهکار جدید دولت برای کم‌فروشی نانوایی‌ها سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: مقرر است

فارس من| مطالبه مردم بابت فروش کیلویی نان و راهکار جدید دولت برای کم‌فروشی نانوایی‌ها

سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: مقرر است دولت برای جبران بخشی از هزینه نانوایان و کاهش کم‌فروشی آنها، ۱۵ تا ۳۰ درصد فروش نان روزانه را در قالب مشوق به آنها بدهد که می تواند راهکاری برای کم فروشی هم باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کم فروشی و گران‌فروشی نان موضوعی است که در برخی نانوایی‌ها دیده می‌شود، به تازگی ‌کم‌فروشی‌ها توسط نانوایی‌ها بیشتر شده است، این قانون‌گریزی برخی نانوایی‌ها ‌موجب شده است‌ مخاطبان فارس من با ثبت سوژه‌ای در خبرگزاری فارس و بخش فارسِ من، به این مسئله انتقاد کنند و البته راهکاری هم برای مقابله با آن، خود مطرح کنند.

مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت سوژه‌ای با عنوان «نان به صورت کیلویی فروخته شود» اعلام کرده‌اند:‌ همواره مشاهده می‌شود که وزن چانه‌ نان (وزن خمیر) کمتر از وزن قانونی پخت می‌شود، در این راستا «فروش کیلویی نان» می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

ثبت‌کنندگان پویش نوشته‌اند: همین بهار امسال‌ مشاهده شده است هر کیسه آرد  به قیمت حدود یک میلیون تومان، قاچاقی از نانوایی خارج می‌شود و همین قیمت‌های وسوسه‌انگیزی، موجب می‌شود شاطر «چانه‌ خمیر» را کمتر بگیرد تا بدین ترتیب‌ در بازرسی‌ها، تعداد نانی که با کارتخوان کشیده شده، از دیدر متولیان پنهان بماند.

در ادامه این پویش نوشته شده است: ‌نانوایان آرد یارانه‌ای را کیلویی دریافت می‌کنند ولی نان را دانه‌ای می‌فروشند و اضافه آرد سهمیه‌ای، وسوسه‌ فروش قاچاقی آرد را دامن می‌زند، پس باید قانون فروش نان اصلاح شود تا عدالت فراگیر شود، اگر در عرضه‌ نان، فروش کیلویی اجرا شود دیگر احتیاج به کارتخوان هوشمند هم نیست.

* فروش نان کیلویی احتمال تولید نان بی‌کیفیت را دارد‌

برای بررسی این راهکار مطرح شده از سوی مردم و مقابله با کم فروشی نان، موضوع را از‌ محمد جلال، مشاور وزیر اقتصاد در امور هوشمندسازی آرد، پیگیری کردیم.

جلال در این باره به خبرنگار فارس گفت: فروش نان کیلویی به عنوان راهکاری برای برخی کم فروشی‌ها مطرح شده است، این شیوه مناسب است، اما مشکل این است که احتمال دارد در این روش نان با کیفیت دست مردم نرسد، اگر نان کیلویی فروخته شود شاید برخی نانواها نان خام (خمیر) و کمتر پخته شده تحویل مردم دهند تا وزن آن بیشتر باشد، که این موضوع قطعا نارضایتی مردم را در پی خواهد داشت.

به گفته مشاور وزیر اقتصاد قطعا موضوع فرو‌ش کیلویی نان هم بررسی می‌شود ‌اما ضرورت دارد همه ابعاد موضوع، بررسی دقیق شود.

بنابراین آنطور که این مقام مسئول می گوید، فروش نان کیلویی شاید نگرانی رسیدن نان با کیفیت دست مردم را بیشتر کند و باید راهکار دیگری را برای کم فروشی جستجو کرد.

از سوی دیگر نانوایان از افزایش نیافتن قیمت نان طی دو سال گذشته گلایه دارند و  شنیده شده است اتحادیه‌های آنها هم پیگیر افزایش قیمت نان هستند،  در حالی که قطعا این موضوع باید در ستاد تنظیم بازار مشخص شود و نانوایی‌هایی که در حال حاضر نان را با قیمت گران‌تر عرضه می‌کنند، قطعا تخلف کرده‌اند و ضرورت دارد نهادهای نظارتی با آنها مقابله کند.

د‌ر این‌باره مسعود امرالهی، سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: دولت برای جبران بخشی از هزینه نانوایان، قرار شده ۱۵ تا ۳۰ درصد فروش نان روزانه آنها را در قالب مشوق به آنها بدهد که می تواند راهکاری برای کم فروشی هم باشد.

خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *