بازار از اردبیل گزارش می‌دهد؛ سریال ادامه‌دار نان و صف های طولانی| انگار بازرس ها نیز در صف نانوایی دیگری گیر کرده اند اردبیل- علی‌رغم وعده‌های داده شده مبنی بر کنترل و نظارت همه‌جانبه بر نانوایی‌ها اما همچنان

بازار از اردبیل گزارش می‌دهد؛ سریال ادامه‌دار نان و صف های طولانی| انگار بازرس ها نیز در صف نانوایی دیگری گیر کرده اند اردبیل- علی‌رغم وعده‌های داده شده مبنی بر کنترل و نظارت همه‌جانبه بر نانوایی‌ها اما همچنان داستان تکراری نان و صف نان ادامه دارد.

بازار؛ گروه استان ها: موضوعی که این روزها در صف نانوایی‌ها حتی بیشتر از گذشته کاملاً مشهود و محرز است، تشکیل صف‌های طولانی نان و کمبود آن می‌باشد که سبب نارضایتی شهروندان گردیده است.

بازدید میدانی خبرنگار ما حاکی از آن است که نانوایان علی‌رغم این که مردم را ساعاتی طولانی پشت در نانوایی‌ها در انتظار نگه می‌دارند، توجهی هم به ازدحام و شلوغی روزانه جمعیت ندارند و این قطعا مطابق با صیانت از عزت و شرافت مردم نیست.

موضوعی که در این میان تاسف‌بارتر است اینکه برخی نانوایان در برابر اعتراضات مردمی نیز گارد گرفته و واکنش بسیار بدی در برابر حرکت انتقادی و اعتراضانه مردم نشان می‌دهند و گاها از دادن نان به معترض، امتناع می‌کنند.

حرکتی که در شأن مردم نبوده و مسئولان هم علی رغم مشاهده وضعیت فکری به وضعیت مردم نمی‌کنند و نان بی‌کیفیت و خام همچنان در اختیار مردم قرار می گیرد و این موضوع هر روز مصرف‌کنندگان را از شرایط ناراضی‌تر می‌کند.

علی رغم اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، کنترل و نظارت قابل قبولی هم بر کار نانوایی ها وجود ندارد؛ و همین مسئله باعث شده بسیاری از افراد با مراجعه به نانوایی‌های مختلف روزانه چندین بسته نان که سهم خودشان نیست را خریداری کرده و به قیمت های بالاتر به فروش می رسانند

در این بین یکی دیگر از عواملی که سبب ایجاد صف‌های طولانی می‌شود این بوده که نانوایان به جای در اختیار قرار دادن نان ها برای شهروندان، این نان ها در بسته های مختلف روی هم انباشته و به فروشگاه‌ها، آشنایان و دلالان داده می شود و مردم را معطل نگه می‌دارند.

در سوی مقابل علی رغم اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، کنترل و نظارت قابل قبولی هم بر کار نانوایی ها وجود ندارد؛ و همین مسئله باعث شده بسیاری از افراد با مراجعه به نانوایی‌های مختلف روزانه چندین بسته نان که سهم خودشان نیست را خریداری کرده و به قیمت های بالاتر به فروش می رسانند؛ نکته قابل توجه اینکه این افراد به صورت گروهی در هر محله ای حضور دارند و با برهم زدن صف‌ها به کار خود ادامه می‌دهند.

آیت‌الله عاملی امام جمعه اردبیل در خطبه نماز جمعه، با انتقاد از صف‌های طولانی نان اظهار کرد: در هیچ نقطه دنیا نان مثل ایران ارزان نیست هیچ دولتی در دنیا مثل دولت ایران برای نان یارانه پرداخت نمی‌کند اما همین احسان بزرگ و بی نظیر در اثر سوء‌مدیریت وزارتخانه مربوط، به تنقیص بزرگ برای دولت تبدیل می‌شود و صف‌های نانوایی به محل انتقاد از دولت تبدیل می گردد

اهمیت موضوع به‌قدری است که آیت‌الله عاملی امام جمعه اردبیل هم در خطبه نماز جمعه، با انتقاد از صف‌های طولانی نان اظهار کرد: در هیچ نقطه دنیا نان مثل ایران ارزان نیست هیچ دولتی در دنیا مثل دولت ایران برای نان یارانه پرداخت نمی‌کند اما همین احسان بزرگ و بی نظیر در اثر سوء‌مدیریت وزارتخانه مربوط، به تنقیص بزرگ برای دولت تبدیل می‌شود و صف‌های نانوایی به محل انتقاد از دولت تبدیل می گردد.

وی گفت: ما از آقای رئیس‌جمهور می‌خواهیم به جای استماع گزارش از مدیران ستادی یا مدیران خاطی، گزارش را از کسانی که در خط مقدم معضل قرار دارند یعنی از استانداران اخذ کند و در اسرع وقت نعمت احسان بزرگ جمهوری اسلامی یعنی ارزانی نان را بدون هیچ دردسری به دست ملت بزرگ برساند همه توجه کنند که این انتقاد در صدد گران کردن نان نیست اما این ثروت ملی و احسان بزرگ نباید در اثر سوء تدبیردستاوردهای عظیم جمهوری اسلامی را بر باد دهد و وثوق ملی را از بین ببرد.

رفتار بسیاری از نانواهای شهر اردبیل با مردم نامناسب است

در این باره علی مفتح یکی از شهروندان اردبیلی در گفت‌وگو با خبرنگار بازار اظهار داشت: متأسفانه کیفیت نان هر سال نسبت به سال قبل کاهش می یابد و اندازه چونه خمیر نیز کوچک‌تر می شود و نهایتا نان نانوایی ها یا خام و نپخته می شوند یا خشک و سوخته.

وی ادامه می‌دهد: از این که مجبوریم برای خرید نان با این کیفیت ساعت‌ها در صف انتظار بمانیم و نتوانیم درد خود را به مسئولان و متولیان بگوییم گلایه مندیم.

شهروند اردبیلی افزود: متأسفانه اخلاق و رفتار بسیاری از نانواهای شهر اردبیل با مردم بسیار نامناسب است که امیدواریم مسئولان و دستگاه‌های نظارتی در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.

مفتح ضمن انتقاد از وضعیت نظارت سازمان صمت در این باره گفت: آنچه مشخص و مبرهن است، صمت و تعزیرات بعنوان دستگاه متولی توان نظارت را ندارند لذا بایستی دستگاه‌های نظارتی اعم از استانداری، دستگاه‌های نظارتی، اداره اطلاعات و دادستانی و فرمانداری شخصا ورود کنند تا معضل ریشه یابی شده و حل شود.

رامین صادقی، رئیس سازمان صمت استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار بازار گفت: نیاز است تا نحوه توزیع صحیح کالاهای اساسی در استان اردبیل مورد توجه دستگاه‌های ذی‌ربط قرار گیرد و در این زمینه توجه ویژه‌ای به مسئله انجام یابد

عده‌ای با به راه انداختن جو روانی سعی می‌کنند تا مردم را نگران کنند

در همین خصوص رامین صادقی، رئیس سازمان صمت استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار بازار گفت: نیاز است تا نحوه توزیع صحیح کالاهای اساسی در استان اردبیل مورد توجه دستگاه‌های ذی‌ربط قرار گیرد و در این زمینه توجه ویژه‌ای به مسئله انجام یابد.

وی بیان کرد: برخورد قانونی با متخلفان توزیع کالاهای اساسی در استان اردبیل مبنای کار است و به همین منظور انتظار داریم تا شهروندان همکاری‌های لازم را داشته باشند و پرونده‌های تشکیل یافته را به مراجع قضائی معرفی کنند، چرا که رعایت حقوق شهروندی یک رسالت خطیر و حساس است که باید مورد توجه واقع شود.

صادقی بیان کرد: برقراری تعادل و کنترل بازار یک اولویت اساسی است که برخورد با متخلفان قانون نظام صنفی مورد توجه است که برنامه‌ریزی‌های لازم مبنای کار قرار گرفته است.

طبق گفته وی در کنار توجه به کیفیت پخت، سعی بر این است تا از اولین ساعات تا آخر وقت بر فرآیند تولید نان نظارت شود و در صورتی که مردم نیز با مشکل کم فروشی، احتکار و گران‌فروشی نان روبه‌رو هستند، می‌توانند با شماره تلفن ۱۲۴ گزارش سریع خود را اعلام کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: در کنار افزایش گروه‌های نظارتی، ما سعی کردیم تا فعالیت چندین نانوایی را در شهر اردبیل به صورت شبانه‌روزی شاهد باشیم تا با تهیه آرد مورد نیاز در آن نانوایی‌ها، پخت آنها در تمام اوقات شبانه‌روز انجام شود.

وی حجم بالای درخواست مردمی را یکی دیگر از علل طولانی بودن صف‌های نان در شهر اردبیل و برخی دیگر از شهرها اعلام کرد و گفت: عده‌ای نیز با به راه انداختن یک جو روانی سعی می‌کنند تا مردم را در این حوزه نگران کنند و گاه شاهد خرید بیش از احتیاج نان از سوی عده‌ای از مردم هستیم.

صادقی اضافه کرد: نباید مردم بیشتر از نیاز روزانه خود نان خرید کنند چرا که این امر خود بزرگترین نارسایی را در چرخه توزیع به وجود می‌آورد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل بیان کرد: امیدواریم با آرام شدن شرایط جو روانی ایجاد شده و بازگشت مسافران به شهرهای خودشان فرآیند بهتری را در تولید، توزیع و پخش نان شاهد باشیم تا دغدغه‌ها و نگرانی‌های مردم بیشتر از این افزایش نیابد.

مردم از وضعیت نانوایی‌ها راضی نیست| تعلل مسئولان استانی در اجرای برنامه‌های دولت برای ساماندهی حوزه آرد و نان غیرقابل قبول است

صدیف بدری نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس نیز در همین رابطه به خبرنگار بازار گفت: نارضایتی‌های مردم در صف‌های نانوایی‌ها قابل قبول نبوده و متاسفانه شاهد صفوف عریض و طویل مردم در نانوایی‌های سطح شهر هستیم که این موضوع به هیچ عنوان در شان شهروندان اردبیلی نیست.

وی با انتقاد از وضعیت نان در اردبیل افزود: سوءمدیریت در نظارت بر نانوایی‌ها، نحوه عرضه نان و کیفیت آن مشهود بوده و تذکرات لازم به مسئولان مربوطه داده شده است تا وضعیت نامناسب فعلی در حوزه نان اصلاح شود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس تعلل مسئولین استانی در اجرای برنامه‌های دولت برای ساماندهی حوزه آرد و نان را غیرقابل قبول دانست و گفت: شایسته نیست اقشار مختلف مردم هر روز چندین ساعت از وقت خود را در صف نان بگذرانند.

در برابر دلال‌بازی‌های باید برخورد قانونی انجام شود

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی دیگر نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس نیز گفت: نارضایتی مردم در صف‌های طولانی در شان مردم دارالارشاد اردبیل نیست و انتظار داریم در این زمینه اقدامات نظارتی و اجرایی در کم‌ترین زمان ممکن انجام یابد.

وی با اشاره به اینکه باید در برابر دلال‌بازی‌های عده‌ای که مسبب اصلی این مشکلات هستند برخورد قانونی انجام شود تا بتوانیم با کنترل و مدیریت موضوع آن طور که باید و شاید را در حق مردم محقق نموده و شاهد نشستن لبخند رضایت بر لبان مردم باشیم.

انتظار می‌رود مسئولان و متولیان اجرایی در راستای کنترل و عدم نظارت‌های کافی به عنوان یک دلسوز خالصانه و خاضعانه وارد میدان عمل شوند، چرا که اگر خود را از بطن مردم بدانند قطع به یقین اقدامات انجام یافته آنان نیز در راه کسب رضای مردم خواهد بود.

این روزها که فضای مجازی و رسانه ای وظیفه اطلاع رسانی را برعهده دارد غیر ممکن است که مسئولین استانی از این فضا استفاده نکرده باشند و از درد مردم بی‌خبر باشند.

بدیهی‌است؛ این روزها مردم در گذران شرایط سخت زندگی هستند از وعده و وعیدها خسته شده‌اند و از مسئولین انتظار دارند به این وضعیت موجود رسیدگی کنند تا مشکل نبود آرد در سطح شهر باعث تعطیلی نانوایی ها و سردرگمی اهالی نشود.

بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *