سازمان امور مالیاتی کشور فهرست ۳۵۳ شرکت بورسی و ۲۳ شرکت دولتی پیشرو در ارسال صورتحساب الکترونیکی را اعلام کرد.

اعلام فهرست ۳۷۶ شرکت پیشرو در ارسال صورتحساب الکترونیکی

تهران- ایرنا- سازمان امور مالیاتی کشور فهرست ۳۵۳ شرکت بورسی و ۲۳ شرکت دولتی پیشرو در ارسال صورتحساب الکترونیکی را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا از سازمان امور مالیاتی کشور، شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس از اول آبان‏ماه سال ۱۴۰۱ و شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری از اول دی‏ماه همان سال ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی شدند که تعدادی از این مودیان شناسه یکتای حافظه مالیاتی دریافت کرده و یا به صورت مستقیم و برخی دیگر نیز از طریق شرکت‌های معتمد و سامانه‌های دولتی موفق به ثبت صورتحساب الکترونیکی در سامانه مودیان شده‌اند.

همچنین از ابتدای سال ۱۴۰۲ سایر اشخاص حقوقی (به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده (۱۶) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰) نیز ملزم به صدور و ثبت صورتحساب الکترونیکی در سامانه مودیان هستند.

لازم به ذکر است بر اساس ماده (۲۲) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، عدم صدور صورتحساب الکترونیکی، معادل ۱۰ درصد مجموع مبلغ فروش انجام شده بدون صدور صورتحساب الکترونیکی یا ۲۰ میلیون ریال (هریک که بیشتر باشد) جریمه دارد.

گفتنی است مطابق ماده مذکور، عدم عضویت در سامانه مودیان، عدم استفاده از پایانه فروشگاهی، عدم استفاده از حافظه مالیاتی، استفاده از حافظه مالیاتی متعلق به سایر مودیان و یا واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران، معادل ۱۰ درصد مجموع مبلغ فروش انجام شده از آن طرق یا بیست میلیون ریال (هریک که بیشتر باشد) و محرومیت از اعمال معافیت‌های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق‌های موضوع قانون مالیات‌های مستقیم در همان سال مالی را در پی خواهد داشت.

ایرنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *