پرفروش‌ترین روغن‌های خوراکی در سوپرمارکت‌ها کدامند؟روغن نسبت به پارسال بیشتر از هر خوراکی دیگری گران شده است

قیمت روغن نسبت به پارسال ۲۹۰ درصد یعنی بیشتر از هر خوراکی دیگری افزایش پیدا کرده است. این موضوع را مرکز آمار با مقایسه میانگین قیمت بطری‌های ۹۰۰ گرمی روغن مایع در نظر گرفته که آذر پارسال این عدد حدود ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان بوده و آذر امسال به ۶۹ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است. افزایش قیمت روغن در این مدت حالا در شیوه و تاکتیک خریداران تاثیر داشته و بررسی بازار و گفته‌های فروشنده‌های سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نشان می‌دهد، اغلب خریداران سراغ گزینه‌هایی می‌روند که خریدشان نسبت به سایر گزینه‌ها صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

۱ روغن سرخ‌کردنی غنچه در بطری ۱.۸ لیتری از نظر فروشنده‌ها یکی از پرفروش‌ترین گزینه‌هاست که روی آن عدد ۱۲۴ هزار تومان به‌عنوان قیمت مصرف‌کننده قید شده و در برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای ممکن است با اعمال تخفیف ارزان‌تر فروخته شود. اگر بخواهیم همان عدد ۱۲۴ هزار تومان را قیمت روغن سرخ‌کردنی ۱.۸ لیتری غنچه ملاک قرار بدهیم، آنوقت خرید ۹۰۰ میلی‌لیتر از آن تقریبا معادل نرخ مصوب روغن مایعی می‌شود که در ابتدای سال و همزمان با اجرای دور جدید هدفمندسازی یارانه اعلام شد.

۲– روغن سرخ‌کردنی بهار در بطری‌های ۱.۸ لیتری ۱۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته می‌شود. یعنی ۹۰۰ میلی‌لیتر از این روغن ۵۶ هزار و ۴۰۰ تومان ارزش دارد و می‌توانیم آن را یکی دیگر از گزینه‌های اقتصادی بازار بدانیم که فروشنده‌ها این بطری را هم یکی دیگر از گزینه‌های پرفروش حساب می‌کنند. باوجود اینکه روغن سرخ‌کردنی بهار را به‌عنوان یکی از گزینه‌های مقرون به صرفه بازار می‌دانیم، اما بدنیست بدانید خرید همین بطری ۱.۸ لیتری نسبت به یک ماه پیش تقریبا چهار هزار تومان بیشتر تمام می‌شود.

۳ روغن سرخ‌کردنی ویسپو با قیمت ۵۵ هزار و ۸۰۰ تومان یکی از ارزان‌ترین بطری‌های ۹۰۰ میلی‌لیتری در بازار به‌حساب می‌آید. از همین برند بطری‌های ارزان‌تری هم وجود دارد که ۴۶ هزار و ۶۰۰ تومان فروخته می‌شود و وزن آن ۷۵۰ میلی‌لیتر است. البته خریداران روغن ویسپو آن را یک انتخاب نسبتا معمولی می‌دانند و از این برند که نسبت به سایر برندها اسم آن را کمتر شنیدیم، به‌جز روغن محصول دیگری در سوپرمارکت‌ها وجود ندارد. احتمالا به‌همین خاطر اسم صفحه رسمی آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی به “ویسپویل” تبدیل شده است.

۴ قیمت روغن نباتی جامد براساس آمارهای رسمی در یک سال قبلی تقریبا ۲۷۵ درصد گران شده و الان در بطری‌های یک کیلویی به‌طور متوسط ۷۵ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته می‌شود. با این اوصاف یکی از گزینه‌های اقتصادی حلب‌های پنج کیلویی لادن است که ۳۶۵ هزار تومان فروخته می‌شود و می‌توانیم قیمت هر کیلو از آن را معادل ۷۳ هزار تومان بدانیم. فروشنده‌ها همین حلب‌ها را یکی از پرفروش‌ترین روغن‌های جامد می‌دانند.

۵ روغن زیتون ذاتا گران است و جای تعجبی ندارد که فروشنده‌های سوپرمارکت‌ها، شیشه‌های کوچک ۲۵۰ میلی‌لیتری را گزینه محبوب خریداران معرفی کنند. بین همین شیشه‌ها، روغن زیتون لادن که ۶۸ هزار تومان فروخته می‌شود، فروش بیشتری را نسبت به سایر مدل‌ها تجربه می‌کند.

برند وزن قیمت
غنچه (سرخ‌کردنی) ۱.۸ لیتر ۱۲۴ هزار تومان
بهار (سرخ‌کردنی) ۱.۸ لیتر ۱۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان
ویسپو (سرخ‌کردنی) ۹۰۰ میلی‌لیتری ۵۵ هزار و ۸۰۰ تومان
لادن (نیمه‌جامد) پنج کیلو ۳۶۵ هزار تومان
لادن (روغن زیتون) ۲۵۰ میلی‌لیتر ۶۸ هزار تومان

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *