جزئیات صدور مجوز مشاغل خانگی/ ۹۵ درصد مجوزهای مشاغل خانگی آنی صادر می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اهمیت کارآفرینی و ضرورت توجه به آن در توسعه کشورها و نقش مشاغل خانگی در توسعه اقتصادی به عنوان یک فعالیت کارآفرینانه امری اثبات شده و غیرقابل انکار است. بخش زیادی از مفهوم کارآفرینی را شاید بتوان منحصر به فعالتیهایی دانست که در منزل و توسط زنان خانه دار انجام می شود.

مشاغل خانگی به تمام فعالیت هایی گفته می شود که توسط بانوان یا حتی آقایان در زمینه ایجاد و راه اندازی یک کسب و کار در فضای مسکونی شکل گیرد به طوری که بتوان بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران، محصولاتی را برای فروش به بازار عرضه کرد. در این نوع از مشاغل، به جای اینکه فرد برای کار به بیرون از منزل مراجعه کند خود در خانه مانده و کار را به خانه می آورد. مزیت این نوع اشتغال این است که نیازی به فضای اضافه و هزینه های جانبی آن مثل اجاره ساختمان ندارد و فرد می تواند با سرمایه اولیه کمتری کار خود را شروع کرده و به درآمد برسد.با نگاهی به جوامع توسعه یافته متوجه می شویم که در تمام آنها سیاست های حمایتی از مشاغل خانگی و خرد سالهاست که در حال اجرا و پیگیری بوده و باور به نقش مشاغل خانگی در رونق اقتصادی جامعه در آنها نهادینه شده است. از اجرای طرح های مشاغل خانگی در دنیا بیشتر از سی سال می گذرد و اکنون درصد زیادی از مشاغل در کشورهای توسعه یافته به مشاغل کوچک و خانگی وابسته هستند.

محمودکریمی بیرانوند,‌معاون اشتغال وزارت کار درباره سهم مشاغل در اقتصاد گفت: یکی از اقدامات تحولی دولت سیزدهم در حوزه مانع زدایی و حمایت از کسب و کارها ، آنی کردن صدور مجوزهای کسب و کار مربوط به حوزه مشاغل خانگی است. با همکاری همه دستگاه ها بیش از ۹۵ درصد از مجوزهای مشاغل خانگی به صورت آنی صادر می شوند.

وی افزود: از ابتدای امسال تا ۱۹آذر۱۴۰۱حدود ۱۲۰هزار مجوز در این بازه زمانی صادر شده که نسبت به مدت مشابه بیش از ۲۲۰درصد رشد داشته است. اکنون با آنی شدن صدور مجوز مشاغل خانگی مردم می‌توانند از فهرست ۶۲۵رشته‌ای مشاغل خانگی، شغل مورد علاقه خود را انتخاب و تولید در خانه را آغاز کنند.

معاون اشتغال وزارت کاربا اشاره به اینکه هر درخواستی که وارد سامانه می شود و تا انتها پیش می رود منجر به مجوز می شود گفت:دو مدل مجوز مشاغل خانگی داریم, مجوزهای مستقل و مجوزهای پشتیبان که حدود ۹۰درصد مجوزهای مشاغل خانگی مستقل هستند.پشتیبان یعنی تعدادی از افراد تحت پوشش خود هستند.۳۱شغل مشاغل خانگی داریم که برای صدور مجوز نیازمند تأیید سازمان غذا و دارو است. این دسته از مشاغل برای صدور مجوز با کمی مشکل روبرو می شوند. از بین ۶۲۵ رشته مشاغل خانگی تنها ۳۱ رشته است که ثبت محور نیست؛ بقیه رشته ها ثبت محور است.

کریمی بیرانوند با اشاره به اینکه ۳۱ رشته ای که در حوزه غذایی است پرمخاطب ترین رشته ها است اظهار داشت:با توجه به اینکه زمان صدور مجوز در این حوزه ها طولانی بوده است. درتلاشیم تا مشکلات در مسیر را حل کنیم و زمان صدور به زیر۲۰روز برسد.

وی درباره حمایت از مشاغل برخط گفت: برای حمایت از مشاغل خانگی تمامی صاحبان مجوز این مشاغل می‌توانند نماد اعتماد الکترونیک را کسب کنند.e نماد برای فروش آنلاین محصولات است.

کریمی بیرانوند با اشاره به سامانه فروش مشاغل خانگی گفت:در این سامانه هیچ تصدی گری نداریم, بلکه شرایطی را مهیا می کنیم, تمام فروشندگان از امتیاز استفاده کنند. بهره بردار این سامانه بخش خصوصی است. تمام افرادی که مجوز مشاغل خانگی دارند می توانند از امتیازهای این سامانه برای فروش استفاده کنند. توسعه بازارچه های فیزیکی در فروش مشاغل خانگی اقدامی دیگر در جهت حمایت از مشاغل خانگی بوده است.

کریمی بیرانوند درباره سامانه فروش مشاغل خانگی بیان کرد:در۶استان که معمولاً‌استان های مرزی هستند,سامانه فروش راه اندازی کردیم,تا پایان سال۵تا بازارچه مشاغل خانگی را افتتاح خواهیم کرد.

وی ادامه داد:مدت زمان صدور “مجوز کاریابی های غیر دولتی داخلی” را ۱۰روز کاری است و هدف از این اقدام را بهبود فضای کسب و کار و تسهیل در صدور فرآیند مجوزکاریابی های غیر دولتی داخلی دانست.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم تنها در سه ماهه اول امسال بیش از سه هزار میلیارد تومان تسهیلات به ایجاد مشاغل خانگی اختصاص داد که این مقدار به اندازه کل تسهیلات یک سال گذشته است.در جهت حمایت از تولید خانگی سقف تسهیلات فردی در سال جاری نسبت به سال گذشته از یک‌هزار میلیون به یک‌هزار و ۵۰۰میلیون ریال و سقف تسهیلات پشتیبان از ۲۰هزار میلیون به ۴۰هزار میلیون ریال افزایش یافته است.

بیرانوند گفت: این رشد ۵۰درصدی در تسهیلات فردی و ۱۰۰درصدی در تسهیلات پشتیبان، بیانگر توجه دولت مردمی سیزدهم به ایجاد اشتغال پایدار، رفع بیکاری، فقرزدایی و حمایت از زنان و جوانان است.

خبرگزاری تسنیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *