خاندوزی: دولت از کسب‌وکارهای مجازی حمایت می‌کند/ وضعیت کنونی تورم مقبول نیست

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت صبح امروز سه‌شنبه (۳ آبان) در نشست خبری، اظهار داشت: دولت سیزدهم تلاش کرد کنار اصلاح اقتصادی، از تصمیمات اقتصادی که می‌تواند شتاب‌زده باشد تا حد زیادی پرهیز کند و تا حد ممکن به ریل سیاستی اعلامی به‌ویژه اقتصاد عمل کند تا بخشی از اعتماد از دسته رفته را بازگرداندوی افزود: امروز ادعا نمی‌کنم ۱۰۰ درصد اقدامات بدون هیچ ایرادی منطبق بر نقشه است اما دستگاه‌های اجرایی در تلاش هستند و برخی اتفاقات هم رخ داد و لازم بود تصمیمات موضعی گرفته شود.

سخنگوی اقتصادی گفت: امیدواریم در تابستان ۱۴۰۱ نسبت به فصل بهار شاهد افزایش رشد تولید باشیم، میزان تولید صنایع بزرگ اقتصاد نسبت به پارسال حدود ۶ درصد افزایش داشته است. نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت در بخش ماشین‌آلات از ۳٫۸ به ۵٫۸ درصد رسیده است؛ تورم تولیدکننده که بیش از ۸۰ درصد در شهریور ۱۴۰۰ بود به ۴۲ درصد رسید و البته هنوز مطلوب نیست و باید بیش از این تلاش کرد.

وی اضافه کرد: نرخ بیکاری در تابستان امسال به ۸٫۹ درصد رسیده است برخی قائل هستند کاهش بیکاری ناشی از نرخ مشارکت است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد افراد فعال اقتصادی در تابستان امسال ۲۱۱ هزار نفر افزایش داشته و به ۲۶ میلیون نفر رسیده و تعداد افراد دارای شغل در کشور ۳۷۰ هزار نفر افزایش داشته و جمعیت بیکار از ۱۵ساله به بالا و بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاه به ۹۵۵ هزار نفر کاهش یافته است.

خاندوزی بیان کرد: متأسفانه در اواخر شهریور و اوایل مهرماه به‌جهت فضایی که آشوبگران ایجاد کرده بودند به برخی کسب‌وکارهای مجازی آسیب داشتیم و متأسفانه درآمد بسیاری از این افراد به‌شکل منفی تحت تأثیر قرار گرفت و در دولت جلسات متعدد تشکیل شده است و دولت پشت کسب‌وکارهای اینترنتی هست و وظیفه خود می‌داند این جمع قابل‌توجه مردم را حمایت کند، همچنین امشب وزیر ارتباطات جزییات بسته مصوب دولت را اعلام خواهد کرد.

وی عنوان کرد: ضمناً هم‌اکنون نتایج حذف ارز ترجیحی بروز می‌کند؛ افزایش خرید تضمینی موجب شد ۳ میلیون تن تولید گندم در کشور افزایش یابد و ۲٫۷ میلیون تن هم کاهش این کالا را داشتیم. در سال زراعی قبل، بابت خرید تضمینی حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان پرداخت شده بود و در سال جدید به بیش از ۸۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و نشانه‌ای از حمایت دولت از کشاورزی است. در ماه‌های اخیر ضریب خودکفایی تولید غلات در کشور افزایش داشته است و در واردات کالاهای اساسی در مقایسه با نیمه اول امسال نسبت به سال گذشته شاهد کاهش ۳۰درصدی هستیم.

سخنگوی اقتصادی دولت خاطرنشان کرد: سیاست همسایگی و عضویت در پیمان‌های منطقه‌ای موجب شده است اگر در شش‌ماه اول سال گذشته ۴۰ درصد صادرات را داشته باشیم، در شش‌ماهه اول امسال ۱۳ درصد افزایش داشته است. مردم چندسال پرفشار از نظر تورمی را پشت‌سر گذاشته‌اند و مردم در حوزه تورم به‌جا گله دارند و تلاش دولت این بوده است موتورهای خلق تورم را مهار کند؛ رشد نقدینگی شهریورماه امسال ۳۵٫۳ درصد کاهش داشته است و اینها شواهدی است که حرکت جدی دولت برای کنترل تورم یک حرف نیست و با جدیت دنبال می‌شود.

خاندوزی گفت: در شهریور پارسال، تورم ماهیانه ۳٫۹ بود و در مدت مشابه امسال به ۲٫۲ درصد رسید. مجموع تورم مهرماه ۳ درصد افزایش داشته و بخشی از آن ناشی از افزایش اجاره‌بها و برخی اقلام بوده است؛ وضعیتی تورمی که از نظر دولت مقبول نیست و آقای رییس‌جمهور هم تأکید داشته‌اند که تا پایان سال اولویت اقتصاد کلان دولت ثبات و مهار تورم باقی بماند و دستگاه‌های متخلف هم باید پاسخگو باشند.

وی افزود: تولید برق ۶ هزار مگاوات افزایش داشته است و این عدد یعنی ۳ برابرِ سال پایانی دولت قبل، در سال اول دولت سیزدهم افزایش داشته‌ایم. ابرپروژه‌های انتقال آب در حال انجام است و آغاز عملیات ۳۲ پروژه صنعتی با ۱۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در ۱۱ استان انجام می‌گیرد، هم‌چنین ترانزیت کالا بیش از ۲۰ درصد رشد داشته و از ثمرات سیاست همسایگی است.

خاندوزی در پاسخ به سؤالی درباره واردات خودرو بیان کرد: وزارت صمت مشغول مقدمات اجرایی واردات خودرو هست؛ حرکت کردن به‌سمت بازارهای ثابتی به‌نفع مردم است و مردم برنده این عرصه خواهند بود؛ جهت‌گیری ما این است که انحصاری برای کسی ایجاد نشود و شرکت‌هایی که بتوانند واردات را انجام دهند، امیدواریم در روزهای آینده امکان ثبت سفارش آنها فراهم شود.

وی هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره میزان تاثیر اغتشاشات اخیر بر اقتصاد کشور، خاطر نشان کرد: بخشی از انگیزه‌های اتاق فرمان ناآرامی‌های یک‌ماه اخیر، تحولات و دستاوردهای دولت سیزدهم و تحولاتی است که رقم زده است؛ امیدواریم بسیاری از این اقدامات به‌زودی به ثمر بنشیند. این حوادث مانع فعالیت دولت نیست و اتفاقا دولت را مصمم‌تر کرده است. تحریم‌کنندگان می‌بینند وقتی دولت در انزوا نمانده و کار را پیش ببرد، می‌خواهند از طرق ممکن فضای تحریمی را علیه کشور پیش ببرند و تلاش ما باید ثبات شرایط داخلی و امنیت کسب و کارها باشد و نشان دهیم که اقتصاد ایران می‌تواند به مسیر رشد و توسعه برود.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره کالابرگ الکترونیکی اظهار داشت: مسئولیت اجرای کالابرگ که تکلیف بودجه است، بر عهده وزارت کار است و بخشی از این تأخیر به علت نبود وزیر بود و مقداری سرعت کار را کند کرده بود و امیدواریم به‌زودی نتیجه این موضوع نهایی شده و بتوانیم آن را اعلام کنیم. زیرساخت‌های این مهم آماده شده تا در اجرا یا مشکلی روبرو نباشیم.

خاندوزی در ادامه در پاسخ به سوال تسنیم درباره میزان اصلاح ساختار در بودجه سال ۱۴۰۱ و برنامه دولت برای تدوین بودجه ۱۴۰۲ اظهر داشت: در بودجه ۱۴۰۱ تلاش شد که با کسری تراز عملیاتی کمتری بسته شود که با همکاری با مجلس رخ داد؛ اما هنوز کسری تراز عملیاتی قابل قبول نیست و باید تا پایان برنامه هفتم توسعه به شرایط تراز برسیم. محور بعدی ما در بودجه ۱۴۰۱ این بود که بودجه جاری دولت با نگاه انقباضی باشد تا کسری بودجه را به حداقل برساند. هم‌چنین در حوزه مناسبات کالاهای اساسی به جهت سیاست حذف ارز ترجیحی گام خوبی برداشته شد تا این مشکل چندساله به ثمر برسد. جلوگیری از ریالی شدن درآمدهای ارزی غیرقابل دسترس از دیگر سیاست‌های بودجه ۱۴۰۱ بود که انجام گرفت. امیدواریم برای دومین بودجه دولت، محورهای بیشتری را از نگاه تحولی و حرکت به سمت اصلاح ساختار بودجه شاهد باشیم و اخیرا که بخشنامه بودجه ۱۴۰۲ ابلاغ شد، رویکردها و سیاست‌های دولت به شکل مفصل خطاب به دستگاه‌ها آمده است.

وی در ادامه این نشست خبری درباره وام اربعین عنوان کرد: از ۱۴ الی ۲۶ شهریور حدود ۷۶۰ هزار نفر برای دریافت این وام ثبت‌نام کردند و تعداد سرپرست خانواری که خروج‌شان از مرز زمینی از سوی فراجا به ما اعلام شد، عدد ۳۱۶ هزار نفر بود. تا امروز ۳۰۵ هزار نفر تسهیلات‌شان را دریافت کردند و متأسفانه ۹ بانک خصوصی در این زمینه بی‌محبتی کردند و در مهلت قانونی انجام ندادند ولی مسئله را دنبال می‌کنیم تا به‌زودی این کار انجام بگیرد.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره بورس گفت: دولت نگاه ابزاری و موقت به بازار سرمایه که قبلاً وجود داشت و به سهامداران هم آسیب وارد کرد، را رد می‌کند. شرایط بازار سرمایه وضعیت مقبولی نیست و بخشی به عوامل خارجی بر می‌گردد و برخی به عوامل درون‌زا؛ تلاش ما این است در کنار کمیسیون اقتصادی مجلس و کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ به توافق مشترکی برای متغیرهای سودآوری شرکت‌های بورسی برسیم تا فعالان اقتصادی با این نگاه که ما باید کمک‌کننده سودآوری شرکت‌های بورسی باشیم، فعالیت خود را انجام بدهند.

تسنیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *