رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار تهران از صادرات بیش از ۶۰ هزارتن تخم مرغ به کشورهای هدف از ابتدای سال تاکنون خبرداد و گفت: ظرفیت تولید واحدهای مرغ تخم‌گذار

یک مقام صنفی به ایرنا خبر داد:

صادرات ۶۰ هزار تن تخم مرغ در سال جاری/ تولید بیش از نیاز کشور است

تهران – ایرنا – رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار تهران از صادرات بیش از ۶۰ هزارتن تخم مرغ به کشورهای هدف از ابتدای سال تاکنون خبرداد و گفت: ظرفیت تولید واحدهای مرغ تخم‌گذار کشور سالانه بیش از ۱.۶ میلیون تن است.

«ناصر نبی‌پور» روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت صادرات و بازار داخلی تخم مرغ، افزود: ۶۰ هزار تن تخم مرغ به کشورهای هدف از جمله عراق، افغانستان، قطر، عمان و دوبی صادر شده، اما حدود ۹۵ درصد صادرات این محصول به عراق و افغانستان بوده است.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید واحدهای مرغ تخم‌گذار کشور سالانه بیش از ۱.۶ میلیون تن است، اظهار داشت: سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول تخم مرغ در کشور تولید شد که بخش عمده آن به مصرف داخلی و بخشی از آن صادر شد.

اکنون تولید تخم مرغ بیش از نیاز فعلی بازار است

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران اضافه کرد: اکنون تولید تخم مرغ بیش از نیاز فعلی بازار است، زیرا هر ساله در نیمه اول سال با تشدید گرما میزان مصرف این محصول کاهش می‌یابد، بنابراین بیش از مصرف کشور، تولید داریم.

به گفته نبی‌پور، طبق آمارها روزانه حدود ۳ هزار و ۵۰۰ تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود در حالی که مصرف روزانه کشور بین ۳ هزار تا ۳ هزار و ۲۰۰ تن است؛ بنابراین بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن مازاد تولید داریم که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود که در حال حاضر بخشی از این محصول صادر می‌شود؛ اما به دلیل ظرفیت بالای تولید، همچنان تولیدکنندگان با چالش روبرو هستند.

وی گفت: اکنون شرایط صادراتی برای این محصول مناسب است و مقداری از مازاد تولید صادر می‌شود، این در حالی است که کشور ظرفیت صادرات بیش از آنچه که صادر می‌شود، را دارد.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران با اشاره به اینکه تخم مرغ به دلیل مدت زمان کوتاه ماندگاری یک کالای صادراتی نیست، تصریح کرد: ممکن است برای سال‌های آینده برخی مقاصد صادراتی فعلی از جمله عراق و افغانستان را از دست بدهیم؛ زیرا احتمال آن می‌رود که در سال‌های آتی به کشورهای تولیدکننده این محصول تبدیل شوند همان گونه که اکنون به سرعت در حال ایجاد واحدهای مرغ تخم‌گذار در کشورهایشان هستند.

نبی‌پور یکی از مشکلات صنعت تخم مرغ کشور را نبود سرمایه‌گذاری مناسب در بخش صنایع تبدیلی دانست و گفت: در صورت از دست دادن بازارهای صادراتی، کشور ما باید برای حفظ محصول در صنایع تبدیلی به نقطه‌ای برسد که بخش عمده محصول در داخل فراوری و با مدت‌زمان طولانی به مصرف برسد تا حتی اگر امکان صادرات نبود بتوانیم محصول را فراوری و نگهداری کنیم.

تولیدکنندگان تخم مرغ را زیر قیمت مصوب می‌فروشند

وی با بیان اینکه طی ماه‌های اخیر تولیدکنندگان تخم مرغ را زیر قیمت مصوب درب واحدهای تولیدی می‌فروشند، اظهار داشت: طبق گزارش‌های موجود ضرر و زیان صنعت تخم مرغ کشور بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان است که این امر کاهش نقدینگی و کمبود سرمایه‌گذاری را برای تولیدکنندگان در پی داشته است.

این فعال صنفی یکی دیگر از مشکلات این صنعت را کمبود نهاده کنجاله سویا برشمرد و گفت: طی دو ماه اخیر یکی از مهم‌ترین اقلام مصرفی صنعت طیور یعنی کنجاله سویا در سامانه بازارگاه با کمبود مواجه است؛ بنابراین تولیدکنندگان ناچارند این محصول را از بازار آزاد با قیمت‌های بالای ۳۰ هزار تومان خریداری کنند که این مهم در ادامه ضرر تولیدکنندگان موثر است.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران اضافه کرد: برای رفع این مشکل دولت باید ارز بدهد تا دانه روغنی سویا تامین و توزیع شود، اکنون قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا در بازار آزاد ۳۰ هزار تومان و بازارگاه ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان است؛ بنابراین تولیدکنندگان چاره‌ای ندارند جز اینکه این محصول را از بازار آزاد تامین کنند.

به گفته نبی‌پور، در حال حاضر در بحث تامین ذرت مشکلی نیست و هر کیلوگرم از این محصول با قیمت‌هایی بین ۱۰ هزار و ۹۰۰ تا ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان به دست تولیدکنندگان می‌رسد.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *