استقبال بیش از ۷۰ هزار خانوار تهرانی از کالابرگ//مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران از مشارکت بیش از ۷۰ هزار خانوار تهرانی در طرح کالابرگ الکترونیک و تجهیز//طرح کالابرگ الکترونیک که در سال گذشته

استقبال بیش از ۷۰ هزار خانوار تهرانی از کالابرگ

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران از مشارکت بیش از ۷۰ هزار خانوار تهرانی در طرح کالابرگ الکترونیک و تجهیز بیش از ۸۰۰۰ فروشگاه در استان تهران برای اتصال به سامانه کالابرگ خبر داد.

به گزارش ایسنا، از روز گذشته کلیه خانوارهای دهک‌های اول تا سوم درآمدی که جمعیتی حدود ۲۵ میلیون نفر را در بر می‌گیرند و یارانه ۴۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند، مشمول مرحله جدید طرح ملی کالابرگ و افزایش ۲۰ درصدی یارانه شدند. بر این اساس مبلغ ۸۰ هزار تومان در حساب سرپرستان خانوار شارژ شده و با این شرط که هر نفر از اعضای خانوار ۳۲۰ هزار تومان از ۴۰۰ هزار تومان یارانه خود را صرف خرید کالابرگ کند، امکان استفاده از ۸۰ هزار تومان واریزی فراهم شده است. چنانچه خانوارها یارانه خود را به شکل نقدی برداشت کنند، ۸۰ هزار تومان آن ماه حذف می‌شود اما مجددا ماه بعد در موعد واریز یارنه معیشتی در حساب سرپرست خانوار شارژ و ذخییره می‌شود. استفاده از کالابرگ الکترونیکی کاملا اختیاری است و خانوارها می‌توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه از اعتبار خود استفاده کنند.

در این طرح ۱۱ قلم کالای اساسی شامل برنج ایرانی، گوشت منجمد گوساله، حبوبات، بطری شیر کم چرب، پنیر، ماست پگاه،‌ مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر جهت عرضه به خانوارها پیش‌بینی شده است.

خانوارها می توانند مایحتاج مورد نیاز خود را از بین ۱۱ قلم کالا انتخاب و از هر فروشگاه یا سوپرمارکتی که مدنظرشان بود تهیه کنند، بنابراین الزامی نیست که تمام مبلغ یارانه را تنها از یک فروشگاه خرید کنند، حتی بسته به میزان مصرف خود می‌توانند چند قلم را از یک فروشگاه و اقلام دیگر را از فروشگاه یا سوپرمارکت دیگر که به این طرح متصل هستند، تامین کنند.

در همین راستا حامد ویس کرمی ـ مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران از افزایش استقبال شهروندان تهرانی از طرح کالابرگ خبر داد و درباره تراکنش‌های به ثبت رسیده در استان تهران گفت: در تهران روز به روز استقبال از طرح یاد شده رو به رشد است و تاکنون بیش از ۷۰ هزار خانوار تهرانی در این طرح شرکت کرده‌اند که حاصل مشارکت آنها حدود ۱۲۲ هزار تراکنش خرید بوده است.

وی از تجهیز بیش از ۸۰۰۰ فروشگاه در استان تهران به سامانه کالابرگ خبر داد و گفت: بیش از ۸۰۰۰ فروشگاه در نقاط شهری و روستایی استان تهران تجهیز شده‌اند. فعلا هیچ نقطه کوری در استان نداریم و همه دهستان‌ها و شهرهای استان تحت پوشش طرح افزایش ۲۰ درصدی اعتبار یارانه قرار دارند.

در حال حاضر مبلغ ۸۰ هزار تومان به حساب سرپرستان سه دهک اول درآمدی واریز شده است و امکان برداشت نقدی آن فعلا وجود ندارد. خانوارها برای اطلاع از لیست فروشگاه‌های فعال و متصل به سامانه کالابرگ می‌توانند برنامه “شما” به نشانی http://shoma.sfara.ir را نصب کنند و زمانی که GPS تلفن همراه خود را روشن کنند از طریق برنامه “شما” از تمام فروشگاه‌ها و مغازه‌های اطراف باخبر شوند.

به دنبال حذف ارز ترجیحی در اردیبهشت‌ ماه ۱۴۰۱ مبلغ یارانه از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت. حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش قیمت یارانه منوط به این بود که ۱۱ قلم کالای اساسی تغذیه‌ای حاوی ۲۵۰۰ کالری به سبد کالایی و سفره مردم تعلق بگیرد. قیمت این سبد در اردیبهشت سال گذشته ۴۳۶ هزار تومان بود که اکنون ۸۳۶ هزار تومان است و یعنی ۴۰۰ هزار تومان از سال ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۲ افزایش پیدا کرده است.مبنای پرداخت اولیه برای خرید این سبد ۴۳۶ هزار تومان است که افراد باید خودشان پرداخت کنند ولی ما به تفاوت آن با سبد سال گذشته را کالابرگ پرداخت می‌کند.

به گزارش ایسنا، طرح کالابرگ الکترونیک که در سال گذشته به شکل آزمایشی در چهار استان هرمزگان، قزوین، گیلان و مرکزی کلید خورد، اکنون به عنوان یک طرح ملی در ۳۱ استان کشور به اجرا درآمده است. اجرای طرح کالابرگ الکترونیک تکلیف قانونی و مصوبه مجلس است و کارشناسان معتقدند در صورت اجرای مطلوب طرح، درصدی از تورم موجود کنترل و مدیریت خواهد شد.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *