تاکنون بیش از ۱۲۱هزار مجوز در بخش مشاغل خانگی صادر شده است و حذف امضاهای طلایی و بهبود کسب و کار…

وزارت کار طی گزارشی اعلام کرد تاکنون بیش از ۱۲۱هزار مجوز در بخش مشاغل خانگی صادر شده است و حذف امضاهای طلایی و بهبود کسب و کار اقدام مهمی برای اشتغالزایی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ایجاد اشتغال و پرداخت تسهیلات همواره در تمام دولت ها مورد نقد منتقدین دولت ها است. راستی آزمایی درباره ایجاد اشتغال و نحوه و انحراف منابع مسئله ای است که همواره برای مردم و منتقدان مورد سوال قرار می گیرد چرا که انحراف منابع در پرداخت تسهیلات اشتغالی وجود دارد و از آنجایی که مردم بیکاری اطراف خود را مشاهده می کنند معمولاً کمتر به آمار و ارقام ها اعتماد دارند.

دولت سیزدهم از ابتدای اجرای سیاست های اشتغالی خود برنامه زیست بوم اشتغال را معرفی کرد و بعد از اجرای این طرح مدعی ایجاد یک میلیون شغل در کشور است. حالا برخی از رسانه های منتقد بیان کرده اند که دولت چگونه آمار افزایش بیمه اختیاری، بیمه دانشجویی و بیمه زنان خانه‌دار را اشتغال جدید جا زده است.

بیشتر بخوانید

وزارت کار در گزارشی بیان کرده است، مرکز آمار ایران در گزارش رسمی خود اعلام کرد: نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ساله و بیشتر در پائیز سال جاری ۸٫۲ درصد و نرخ مشارکت اقتصادی ۴۱درصد بوده است. بخش خدمات با ۵۱٫۱ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۴٫۶ درصد و کشاورزی با ۱۴٫۳ درصد قرار دارند.

نتایج طرح آمارگیری نیروی کار پاییز ۱۴۰۱منتشر شد. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که۸٫۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۴۰۰)، ۰٫۷ درصد کاهش یافته است.

در پاییز ۱۴۰۱، به میزان ۴۱درصد جمعیت ۱۵ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۴۰۰) ۰٫۱درصد افزایش یافته است.

این آمار نتیجه بهبود فضای کسب و کار و تسهیل صدور مجوز و رشد اقتصادی و بهبود وضعیت اشتغال کشور است، اما سایت مذکور مدعی ناپایداری اشتغال به دلیل توجه به بخش خدمات است که قابل خدشه است و این بخش در همه کشورها پیشرو و از بخش صنعت و کشاورزی بزرگ‌تر است.

گام اصلی برای اجرای زیست بوم ملی اشتغال، هماهنگ کردن دستگاه‌ها و نهادها بود که در این راستا ۷۱دستگاه و نهاد حاکمیتی و مردمی همکاری و الگوهای این وزارت خانه را در عرصه اشتغال در نقاط مختلف پیاده کردند. در همین راستا بیش از۷۱دستگاه فعال شناسایی شده‌اند که این الگو را عملیاتی کنند و در گام‌ها و فازهای بعد، مبنای کار اطلس ملی اشتغال این است که به صورت بهینه در هر منطقه‌ای چه الگوی اشتغالی عملیاتی شود و روی کدام یک از خدمات زیست بوم متمرکز شویم. تاکنون ۲۳۷الگوی اشتغالزا در ۷۱دستگاه شناسایی و در قالب اطلس ملی اشتغال کشور جانمایی شده است.

در راستای اجرای برنامه دولت مردمی سیزدهم برای ایجاد سالانه یک میلیون شغل توسط استان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۴۰۱که در سامانه ملی رصد اشتغال ثبت می‌شود، مطابق با آخرین آمار دریافتی از داشبورد تمام شماری این سامانه بیش از یک میلیون نفر خدمات اشتغال (ثبت و صدور مجوز کسب و کار، تأمین مالی طرح کسب و کار، مشاوره و آموزش مهارت برای نیروی کار و …)، به تفکیک استان‌های کشور دریافت کرده‌اند. این آمار مبتنی بر کد ملی و ثبتی مبنا بوده و قابل راستی آزمایی است.

در سامانه ملی رصد اشتغال کشور حدود ۱۷هزار کاربری تعریف شده است که برای ثبت خدمات اشتغال و دسترسی به اطلاعات سامانه ایجاد شده است و رسانه‌ها می‌توانند از اطلاعات و داده‌های خدمات اشتغال ثبت شده این سامانه استفاده کنند.

مطابق با داشبورد عملکرد دستگاهی اشتغال کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمیته امداد امام خمینی (ره) و جهاد کشاورزی بیشترین ثبت اشتغال کشوری را داشته‌اند که اشتغال بخش صنعت قابل توجه است.

با توجه به رویکرد جدید در تسهیل صدور مجوزهای فعالیت کسب و کار خانگی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تاکنون بیش از ۱۲۱هزار مجوز در بخش مشاغل خانگی صادر شده است و حذف امضاهای طلایی و بهبود کسب و کار اقدام مهمی برای اشتغالزایی است.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رویکرد تحولی راه اندازی پایگاه‌های مردمی اشتغال آفرین و سازمان‌های مردم نهاد در قالب تعاونی‌های خدمات اشتغال، برنامه‌ریزی کرده است که خروجی این جریان بر اساس طرح‌ریزی انجام شده تولید انبوه و گسترده پایگاه‌های مردمی اشتغال‌آفرینی است که بر اساس زیست بوم اشتغال سازمان یافته و ارائه خدمات می‌نمایند. وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه دارد با استفاده از این فناوری بومی، ارائه خدمات اشتغال‌آفرین را مردمی‌سازی و کار مردم را به مردم بسپارد و خود در جایگاه راهبری جریان قرار گیرد چرا که اشتغال امری تک بعدی و تنها تسهیلات محور نیست و باید با تقسیم کار در یک منظومه منسجم چرخ تولید بچرخد و اشتغال ایجاد گردد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه اشتغال سعی کرده مشاغل خانگی را توسعه دهد و در این زمینه ۹۵درصد صدور مجوزها آنی شده و تسهیلات مشاغل خانگی نسبت به دولت‌های گذشته ۱۰۰درصد افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *