افزایش قیمت‌ها در بازار کالاهای اساسی از میوه تا برنج

رشد ۱۸درصدی نرخ دلار در یک‌ماه اخیر نه فقط بازار کالاهای سرمایه‌ای مثل طلا و خودرو، بلکه بازار کالاهای خوراکی را نیز تحت‌ تأثیر قرار داده است. در بازار کالاهای مصرفی قیمت بسیاری از اقلام وارداتی یا وابسته به مواد اولیه خارجی همزمان با رشد نرخ دلار بالا رفته اما محصولات تولید داخل نیز در این مدت از ترکش‌های انفجار قیمت در بازار ارز بی‌نصیب نمانده‌اند.

افزایش جذابیت صادرات رسمی و غیررسمی محصولات تولیدی و فروش دلاری به‌جای عرضه آنها در بازار داخلی و دریافت‌های ریالی، باعث شده بسیاری از اقلام مصرفی بدون اینکه ارتباط مستقیمی به دلار داشته باشند، به‌دلیل صادرات و کاهش عرضه در داخل گران شوند.

چنان‌که در بازار میوه‌وتره‌بار شاهد رشد قیمت پیاز به ۲۸هزار تومان در میدان اصلی تره‌بار تهران هستیم که دلیل اصلی آن صادرات عنوان می‌شود. رقمی که با احتساب سود خرده‌فروشی، قیمت پیاز قرمز را در مغازه‌ها به کیلویی ۳۵ تا ۳۸هزار تومان رسانده است

انواع درجه‌یک سیب‌درختی هم به کیلویی ۴۵ تا ۵۰هزار تومان رسیده که یکی از دلایل آن در کنار رشد هزینه تولید و حمل‌ونقل، افزایش تمایل باغداران به صادرات محصول‌شان عنوان می‌شود. انار و خرمالو هم یک‌هفته بعد از شب‌یلدا و در روزهایی که گفته می‌شود ایام رکود بازار میوه است، همچنان کیلویی ۴۵ تا۵۰هزار تومان به فروش می‌رسند؛ درحالی‌که قیمت آنها اوایل پاییز و روزهای ابتدای عرضه انبوه، نهایتا ۳۵هزار تومان بود.

میوه‌های وارداتی نیز در هفته‌های اخیر با جهش قیمت مواجه بوده‌اند. افزایش نرخ دلار، در کنار کاهش ۶۰درصدی واردات موز از اکوادور، قیمت این میوه را در مغازه‌های سطح شهر به ۷۲هزار تومان رسانده است.

به‌گفته نایب‌رئیس اتحادیه بارفروشان میوه‌وتره‌بار تهران، با کاهش ۶۰درصدی واردات، انبارهای پایتخت از موز اکوادوری خالی شده و این امر قیمت موز آمریکای‌جنوبی را در میدان تهران به کیلویی ۵۸هزار تومان رسانده است. هرچند واردات موز از هند همچنان ادامه دارد اما میوه‌فروشان می‌گویند کمبود عرضه موز اکوادوری قیمت موز هندی را نیز بالا برده است.

اثر دلار بر بازار برنج ایرانی

بازار برنج تابستان امسال شاهد کاهش محسوس قیمت بود. افزایش میزان برداشت محصول و نبستن مرزها به روی برنج‌های وارداتی باعث شد برخلاف سال گذشته نوسان قیمت این کالای اساسی بسیار کم باشد اما در هفته‌های اخیر و به‌دنبال رشد نرخ ارز، قیمت برنج‌ هندی و پاکستانی در بازار بالا رفته است.

به‌گفته مسیح کشاورز، دبیرکمیسیون تأمین‌کنندگان برنج هم‌اکنون برنج هندی با قیمت ۴۰هزار تومان و برنج پاکستانی هم با توجه به محدودیتی که برای واردات برنج هندی پیش آمده با قیمت ۵۰هزار تومان به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد.

قیمت برنج ایرانی هم بین ۵ تا ۱۰درصد رشد داشته است. حسن تقی‌زاده، رئیس اتحادیه برنج‌فروشان بابل در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها از افزایش ۲ تا ۳هزار تومانی قیمت برنج در شمال کشور خبر داد.

براساس مشاهدات خبرنگاران همشهری این رشد قیمت در پایتخت بیش از ۳هزار تومان بوده است. در یکی از خواربارفروشی‌های غرب تهران طی یک‌ماه گذشته قیمت انواع مختلف برنج بین ۸ تا ۱۰هزار تومان در هر کیلو بالا رفته است. برنج هاشمی درجه‌یک گیلان از ۱۲۵هزار تومان به ۱۳۳هزار تومان، برنج شیرودی از ۶۰هزار تومان به ۷۲هزار تومان و برنج طارم از ۸۰هزار تومان به ۸۸هزار تومان افزایش نرخ یافته است.

افزایش قیمتی که به‌گفته فروشنده، دلیل آن رشد قیمت ارز بوده است. گفته شده در هفته‌های اخیر برخی تجار چند کانتینر برنج کیفی ایرانی را به روسیه صادر کرده‌اند.

خبرآنلاین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *