قانون پایانه‌های فروشگاهی برای شرکت‌های دولتی اجرا می شوند

به گزارش ایرنا، «داود منظور» روز شنبه در همایش تبیین نظام یکپارچه و فراگیر پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان اظهار داشت: امروز دومین گام اجرایی در راستای این قانون را بر می‌داریم تا پایان امسال بخش بزرگ اقتصاد به مالیات متصل می‌شود.

وی افزود: شرکت‌های بورسی و دولتی جزو شرکت‌های بزرگ هستند که با پیوستن آنها به سامانه مودیان، اجرای قانون ۷۰ درصد پیش خواهد رفت.

منظور اظهار داشت: این قانون ۲ سال معطل مانده بود که در این دولت به اجرا درآمد و استانداردها و مقررات آن را تصویب و ابلاغ کردیم.

ردیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه پس از شروع دولت سیزدهم امکانات سخت افزاری را برای اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی فراهم کردیم گفت: اکنون بسترهای سخت افزاری و نرم افزاری برای صدور صورت حساب‌های الکترونیکی فراهم شده است.

منظور ادامه داد: اول آبان ماه شرکت های بورسی فراخوان شده بودند که ۵۲۰ شرکت بورسی صورت حساب های الکترونیکی صادر کردند. این شرکت ها بخش بزرگی از اقتصاد بودند که به سامانه مودیان متصل شدند.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ شرکت بورسی که از صندوق های سرمایه گذاری هستند شامل قانون مودیان نمی‌شوند گفت: این شرکت‌ها مانند گذشته اقدام می‌کنند.

منظور افزود: ۲۰۰ شرکت بورسی شروع به صورت حساب الکترونیکی کردند که ۵۳۰ هزار صورت حساب صادر شده است که ۳۰۰ هزار صورتحساب مربوط به فروش مصرف کننده نهایی بوده است بقیه صورت حساب ها در ارتباط با اشخاص تجاری است.

رییس سازمان مالیاتی کشور عنوان کرد: بر اساس اطلاعات سامانه مودیان ارزش صورت حساب های صادر شده بالغ بر ۱۲۰ هزار میلیارد تومان و ارزش افزوده هشت هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است.

وی خاطر نشان کرد: با اینکه در ابتدا ابهام هایی در اجرای قانون وجود داشت و شرکت های بورسی موظف به انجام تطبیق بسترها سخت افزاری و نرم افزاری بودند اما شروع خوبی بوده است و از شرکت ها قدردانی می کنیم.

منظور با اشاره به اینکه شرکت های بورسی ۶۶۸ حافظه الکترونیکی از سازمان مالیاتی دریافت کردند، گفت: ۲۰۰ شرکت دیگر بورسی در حال آماده سازی ورود به سامانه مودیان هستند؛ اکنون ۱۳۴ هزار صورت حساب که برای اشخاص تجاری صادر شده است باید به تایید اشخاص تجاری خریدار برسد. ضمن اینکه ۷۰ درصد صورتحساب های ارسال شده تایید شده است.

رییس سازمان مالیاتی کشور گفت: تعداد خریدارانی که صورتحساب برای آنها صادر شده ۲۲ هزار مورد است.

وی با بیان اینکه تعامل با مودیان کمک به عدالت مالیاتی است گفت: مبنای مراودات سازمان مالیاتی با مودیان ارسال اطلاعات توسط شرکت هاست از این رو مبنای تشخیص در ارزش افزوده و مالیات، عملکرد اطلاعات الکترونیکی است که از سوی فعالان اقتصادی دریافت می شود.

منظور عنوان کرد: برای ۱۰ میلیون فعال اقتصادی کارپوشه تولید شده است و مودیان می توانند وارد سامانه این سازمان شده و صورتحساب ها را مشاهده کنند.

رییس سازمان مالیاتی کشور با بیان اینکه سال آینده سایر مشاغل نیز به سامانه مودیان می پیوندند گفت: از فروردین سال آینده سایر اشخاص حقوقی و از تیرماه و شهریور ماه سایر مشاغل وارد سامانه مودیان می شوند.

وی عنوان کرد: در راستای اجرای این قانون لایحه دوفوریتی به مجلس ارسال کرده ایم که در آن به تمهیدات و تسهیل در اجرای این قانون و اختیارات در بخشودگی مالیاتی پرداخته شده است

ایرنا.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *