کمک مالی «کمیته مستقل امور اجتماعی و معیشت» به اصناف

28 شهریور 1400

کمک مالی «کمیته مستقل امور اجتماعی و معیشت» به اصناف

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، با بیان اینکه معیشت و بهداشت روان دو هدف اصلی تشکیل کمیته مستقل امور اجتماعی و معیشت، است، اظهار کرد: در زمینه حمایت از اصناف، مالیات و بیمه اصناف را مورد تجدید نظر قرار خواهیم داد چراکه نمی توان مغازه را بست و بگوییم مالیات و بیمه را پرداخت کنید.

ولی اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگار شفقنا در خصوص تشکیل «کمیته مستقل امور اجتماعی و معیشت»، در ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کردم که در دوران پسا واکسیناسیون، سونامی افسردگی، آسیب‌های اجتماعی، افت تحصیلی و بسیاری مشکلات روانی دیگر را خواهیم داشت که باید از نظر روانشناختی کارهایی در این زمینه صورت بگیرد. ۲ سال است که چند میلیون جوان بیکار شده اند و مشکلات روان شناختی ناشی از شیوع گسترده کرونا که به دلیل فوت عزیزان، مشکلات معیشتی و از دست دادن شغل ایجاد شده، در آینده می تواند خطرناک بوده و به یک سونامی تبدیل شود، ضمن اینکه روند صعودی این مشکلات به رشد آسیب های اجتماعی نیز منجر خواهد شد.

اهداف تشکیل کمیته مستقل امور اجتماعی و معیشت

او در ادامه افزود: کمیسیون از ۱۱ ارگان مربوطه اعم از وزارت ورزش و جوانان، شهرداری، نیروی انتظامی، بهزیستی، سازمان تامین اجتماعی و … تشکیل و ۲ موضوع را همزمان پیگیری خواهیم کرد. در ستاد ملی کرونا بیشتر بحث رعایت پروتکل‌ها، واکسیناسیون و کنترل بیماری مطرح است اما ما می‌خواهیم همزمان با این اقدامات، مشکلات معیشتی جامعه، آسیب های اقتصادی کرونا و مباحث روانی کرونا را حل کنیم.

کمک مالی «کمیته مستقل امور اجتماعی و معیشت» به اصناف

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه هدف این کمیته در دو حوزه معیشت و بهداشت روان است، اظهار کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا و تاثیراتی که در حوزه کسب و کارها به وجود آورد، اصناف، باشگاه‌ها، رستوران‌ها و مراکز خدماتی ما توان گرفتن وام را ندارند لذا باید حمایت‌های مالی از آنها اصورت بگیرد. جلساتی را با همه اصناف و اتحادیه های سراسر کشور خواهیم داشت تا در خصوص نحوه کمک از آنها نظرخواهی ‌کنیم؛ مالیات و بیمه اصناف را مورد تجدید نظر قرار خواهیم داد چراکه نمی توان مغازه‌ها را بست اما مالیات و حق بیمه را اخذ کرد؛ بنابراین تاکید ما بیشتر روی کمک‌های مالی است که سعی می کنیم بلاعوض هم باشد.

تاثیر واکسیناسیون بر بهبود فضای کسب و کار

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر تاثیر واکسیناسیون بر حل مشکلات اقتصادی اصناف و مردم، خاطرنشان کرد: متاسفانه روند واردات و تولید واکسن در کشور خوب نبود اما پیش بینی ما این است که تا مهر ماه، این روند بهبود یابد و تا عرض ۳ ماه آینده ۸۰ درصد جمعیت بالای ۱۵ و تا ۲۲ بهمن بالای ۹۰ درصد جمعیت کشور واکسینه شوند.

شفقنا

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: