کشمکش نافرجام کسبه و دست‌فروشان بازار تجریش

22 تیر 1401

کشمکش نافرجام کسبه و دست‌فروشان بازار تجریش

به گزارش خبرنگار ایرنا، بازار تجریش که از بازارچه سرپوشیدهِ قدیمی و در مجاورت آن‌ مراکز تجاری متعدد و فروشگاه‌های مختلف تشکیل می‌شود، درحد فاصل میدان قدس تا میدان تجریش قرار دارد.اما کسب و کار در این بازار به مغازه‌های قدیمی و پاساژهای مدرن محدود نمی‌شود و بساط‌گستران نیز در میان اصناف شمیران حضور مستمر داشته و کسب روزی می‌کنند. حضوری که همیشه مورد انتقاد کسبه و سکنه واقع شده است.

در همین زمینه با چند تن از اصناف و سکنه محله تجریش به گفت وگو پرداختیم؛ که علت‌هایی از طرف آنان مطرح شد، تضییع حقوق شهروندی به سبب تردد دشوار عابران و خودروها قابل توجه بود. کسبه نیز معتقد بودند اجتماع دست‌فروشان و وضعیت نابسامان و نازیبا و فضای اجتماعی پیش آمده، بسیاری از مشتری‌های قدیمی بازار را به سمت مجتمع‌های تجاری سوق داده و بازار تبدیل به محیطی مهیج برای گشت و گذار برخی افراد شده است.

گلایه دیگر کسبه، فضای نابرابر کسب و کاری‌است که ایجاد شده ، چرا که بساط‌گستران فارق از هرگونه پرداختی، با دست‌فروشی در مجاورت مغازه‌ها موجب تحت تاثیر قرار دادن فروش آن‌ها می‌شوند. گرچه برخی دیگر معتقد بودند مشتریان واقعی توجهی به این بساط گستری‌ها نخواهند کرد.

بساط‌گستران در بازار تجریش ظلم روشن در حق کسبه است

حسین طاهرمحمدی، رئیس اتاق اصناف شمیرانات نیز در گفت‌وگو با ایرنا با تاکید بر این‌که اصناف بازار تجریش از شهرداری گله‌مند هستند، اظهار داشت: طبق ماده ۱۶ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، شهرداری باید نسبت به ساماندهی بساط‌گستران بازار تجریش اقدام کند، اما متاسفانه هیچ تدبیری اتخاذ نمی‌شود که این امر سبب نارضایتی شدید کسبه از شهرداری منطقه یک شده است.

براساس این اعلام، در قانون مذکور صراحتاً آمده است: به منظور فراهم آوردن امکان دسترسی تولیدکنندگان کوچک و متوسط ایرانی و نیز فروشندگان کم سرمایه به بازار مصرف برای عرضه کالاهای تولید داخل، شهرداری‌ها موظفند با استفاده از زمین‌های متعلق به خود یا وزارت راه و شهرسازی، مکان‌های مناسبی را در شهرها آماده بهره‌برداری نمایند و بر مبنای قیمت تمام شده به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به اشخاص فوق‌الذکر اجاره دهند.

دبیر اتاق اصناف ایران با تاکید بر این‌که بازار تجریش قطب گردشگری، سیاسی و اجتماعی منطقه محسوب می‌شود و این وضعیت زیبنده آن نیست، ادامه داد: حضور بی‌ سروسامان دست‌فروشان در بازار تجریش که هیچ نظارتی هم بر محصولات آن‌ها نیست، ظلم در حق کسبه منطقه است.

وی با بیان این‌که اکثر کسبه تجریش کسانی هستند که مغازه‌های خود را از پدر و پدربزرگ‌شان ارث برده و محلی برای کسب درآمد و ارتزاق آن‌هاست، گفت: اصناف شمیرانات در تمام برهه‌ها نقش‌آفرینی‌های ماندگاری داشته‌اند که کرونا را می‌توان به عنوان آخرین آن‌ها یاد کرد. کسبه‌ای که علاوه بر همکاری نمونه کشوری در اجرای محدودیت‌های کرونایی، تعطیلی را دلیلی بر قطع حقوق کارگران خود ندانسته و ضمن حمایت از آن‌ها برای مشارکت در کمک‌های مومنانه نیز پیش‌قدم بودند.

طاهرمحمدی ادامه داد: در مقابل این قشر که مالیات و عوارض شهرداری و حق عضویت اتحادیه و چندین پرداختی سنگین دارند، بساط‌گستران در ایام کرونایی و غیرکرونایی به دست‌فروشی پرداختند، از انشعاب برق معبر عمومی استفاده می‌کنند، با پارک خودروهای خود موجب شلوغی بیش از پیش خیابان شهرداری می‌شوند، رغبت خریداران را برای مراجعه به مراکز تجاری و مغازه‌ها کاهش داده، پیاده‌رو را از حالت استفاده خود خارج می‌کنند و موجب منظره‌ای نازیبا از تجریش می‌شوند.

رئیس اتاق اصناف شمیرانات یادآور شد: بعضاً متولیان انتقاد می‌کنند که برخی از بساط‌ها متعلق به کسبه است، اما ما متعهد می‌شویم همان درصد ناچیزی که برای جلوگیری از بساط غیر در مقابل مغازه‌های خود مرتکب این کار می‌شوند، با جمع آوری دست‌فروشان دیگر اقدام به چنین عملی نکرده و از حریم فروشگاه خود به پیاده‌رو تجاوز نکنند.

شهرداری: طرح خاصی برای ساماندهی دست‌فروشان نداریم

افشین خدامی، سرپرست معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه یک (شمیران) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اجرای طرح‌هایی مانند ساماندهی دست‌فروشان به صورت متمرکز از ستاد شهرداری تهران به مناطق ابلاغ می‌شود، و با توجه به شیوع بیماری کرونا، بیکاری مردم و مشکلات اقتصادی فعلاً طرح خاصی در این زمینه نداریم. اما به صورت مقطعی کنترل می‌کنیم که بیش از حد پیاده‌رو را اشغال و مزاحمتی برای مردم ایجاد نکنند.

به همین ترتیب همچنان شاهد حضور مستمر بساط‌گستران در ساعات صبح‌گاهی و شب‌گاهی، و ابراز نارضایتی اصناف و ساکنان از این شرایط هستیم.

ایرنا

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: