چرا مجوز کسب و کار اصناف باید معطل ماده 186 قانون مالیات باشد؟

7 خرداد 1401

چرا مجوز کسب و کار اصناف باید معطل ماده 186 قانون مالیات باشد؟

به گزارش خبرگزاری صداوسیما،مجری برنامه رادیو اقتصاد در گفتگوی تلفنی با عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به گلایه اصناف برای صدور مجوز کسب یا تمدید پروانه از سازمان امور مالیاتی پرداخته است که در ادامه مشروح گفت و گو را می خوانید.

مجری: اصناف درباره مسائل فضای کسب و کار، گلایه‌ دارند بطوریکه ماده ۱۸۶ همه اصناف را دچار مشکل کرده؛ دقیقا امسال که قرار است محدودیت شرایط اعطای مجوز‌ها تسهیل و محدودیت‌ها برداشته شود، بنابر ماده ۱۸۶، اصناف باید برای صدور مجوز کسب یا تمدید پروانه از سازمان امور مالیاتی کشور استعلام بگیرند.البته صنوف از آنلاین نبودن سامانه و لزوم مراجعه حضوری هم گلایه دارند و می گویند که بدهی مربوط به هشت یا ۱۰ سال پیش را مطرح کرده اند که همین موجب شده صدور پروانه‌ها و تمدید آن‌ها دچار مشکل شود. در این باره توضیح می دهید؟

صفایی عضو کمیسیون اقتصادی و رئیس کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال گفت: با توجه به اینکه تمام کارت خوان‌ها باید به سامانه‌های سازمان امور مالیاتی متصل شوند؛ امیدواریم سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی این موضوع را تسهیل کنند. این هفته هم جلسه داریم که موضوع را بررسی کنیم تا انشاالله این چالش‌ها به حداقل برسد.

مجری: سازمان امور مالیاتی از طریق دستگاه‌های کارتخوان که باید مجوز داشته باشند همواره میتواند مالیات را پیگیری کند چرا اصناف باید معطل ماده ۱۸۶ باشند و مجوز کسب و کارشان تمدید نشود؟

صفایی: ما هم با نظر شما موافق هستیم و نباید این اتفاق رخ دهد قطعاً در نشست با رئیس سازمان امور مالیاتی امور را مدنظر قرار می دهیم که صنوف محترم برای کسب و تمدید مجوز‌ها با مشکل مواجه نشوند.

مجری: سازمان امور مالیاتی به مراجعه کنندگان می گوید برای مثال هشت سال یا ۱۰ سال پیش بدهی داشتید، برگه قطعی داده شده، اما این بار می گویند که عدد‌ها تغییر کرده، به نظر شما این مبنای قانونی دارد یا تفسیر به رای می‌شود؟

صفایی: برخی‌ ممکن است صحیح باشد به دلیل اینکه شخص تسویه حساب مالیاتی نکرده است اما برخی موارد اشتباه هم ممکن است وجود داشته باشد که در هر صورت سازمان موظف است این مسائل را با سرعت رفع کند.

مجری: مسائل دیگری که صنوف با اون سروکار دارند دقیقا چیست؟

صفایی: یکی از چالش‌های کنونی موضوع یارانه‌ است؛اشکال اصلی این است که متاسفانه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، سامانه رفاه ایرانیان را کامل نکرده است که همین موضوع مشکلاتی را ایجاد کرده است.بهتر بود در این  ۹ ماه که از شروع کار می گذرد سامانه رفاه ایرانیان با همکاری وزارت کشور، استانداران، فرمانداران و بخشداران کامل میشد بعد کار را شروع می‌کردند؛ به دلیل اینکه بسیاری در حاشیه شهرها، روستا‌ها و عشایر دسترسی به سامانه‌ها ندارند؛  امیدواریم وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی فردا در کمیسیون که برای همین موضوع تشکیل شده بگویند چه تمهیداتی برای رفع این مشکل دارند چرا که نباید چالش ایجاد شود و به مردم سه ماه فرصت بدهند تا مراجعه کنند. 

مجری: درباره رفع موانع کسب و کار و سهولت آزادی کسب و کار به خصوص برای صنایع دانش بنیان چه برنامه‌ای دارید؟صفایی: در کمیسیون اقتصادی مجلس سال گذشته رفع موانع کسب و کار را به صورت کلی و ریشه‌ای برای شرکت‌های دانش بنیان مصوب کردیم.اشکالات شورای نگهبان هم رفع شده است؛ امیدواریم در صورت تصویب شورای نگهبان به زودی ابلاغ شود و مردم ما انشاالله از رفع موانع کسب و کار بهره ببرند و چالش‌های کسب و کار که ماه ها درگیر آن بودند برطرف شود.

مجری: چه توصیه‌ای به اصناف برای بهبود زنجیره تامین در کشور دارید؟
صفایی: بهترین پیشنهادی که بنده دارم این است که سریعتر مسائل مربوط به پایانه‌های فروشگاهی را مرتفع کنند تا هم مردم تکالیفشان را در این حوزه بدانند و کارها به سهولت انجام شود.

گزارش خبرگزاری صداوسیما.

 

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: