پیشنهاد واگذاری بررسی صورت‌های مالیاتی به خود اصناف

1 دی 1400

پیشنهاد واگذاری بررسی صورت‌های مالیاتی به خود اصناف

محمدرضا نجفی‌منش رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو که یکی از افراد حاضر در جلسه اخیر وزیر اقتصاد با فعالان حوزه تولید و صنعت بود، در خصوص جزئیات این جلسه به خبرنگار اقتصادی ایسکانیوز گفت: جلسه خوبی بود که وزیر اقتصاد با فعالان اقتصادی ترتیب داد و دغدغه همه را شنید. آقای سبحانی‌نیا معاون وزیر اقتصاد هم در این جلسه مسئول پیگیری و پایش شد و قرار شد همه مسائل مطرح شده در جلسه دنبال شود.

وی ادامه داد: مالیات بر تسعیر نرخ ارز که مورد اعتراض در این جلسه بود هم با تغییراتی روبرو شد که نشان می‌دهد جلسه فوق نتیجه‌بخش بوده است. درخواست دیگری که فعالان صنعتی از وزیر مطرح کردند، مربوط به ماده ۱۸۶ بود که برای گرفتن وام از بانک‌ها هر بار نیاز به استعلام بود. در این جلسه گفته شد که یک مدت یک ساله برای این کار در نظر بگیرند که استعلام اخذ شده اعتبار داشته باشد.

 نجفی‌منش عنوان کرد: با توجه به اینکه ۴ تا ۶ درصد درآمد مالیاتی از اصناف است و  ۶۰ تا ۷۰ درصد نیروی سازمان مالیاتی صرف این کار می‌شود، این پیشنهاد را مطرح کردیم که این کار به خود اصناف واگذار شود. در این صورت اصناف می‌توانند گزارش را به دولت بدهند و نیروهای سازمان مالیاتی وقت بیشتری برای کنترل فرارهای مالیاتی خواهند داشت.

رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو گفت: مساله دیگر این بود که برخی اقلامی که در قانون یا بخش‌نامه‌ها عنوان شده نیاز دارد که به‌روز شود. مثلا هزینه ماموریت مربوط به سال ۸۷ و رقم بسیار پایینی است. پیشنهاد کردیم که این ارقام هر ساله به روز رسانی شود.

به گفته وی، کلیت این جلسه در ارتباط با مشکلات واحدهای صنعتی بود و این مساله هم در جلسه فوق مطرح شد که باب سرمایه‌گذاری باز شود. هرچند که به گفته این کارشناس صنعت خودرو، سرمایه‌گذاری به مساله برجام گره خورده است. وی در خصوص پیگیری این جلسه گفت: معاون وزیر مسئول پیگیری مسائل مطرح شده در این جلسه شد و باید خودمان هم پیگیر باشیم تا به نتیجه برسد.

به گزارش ایسکانیوز، برخی فعالان حوزه تولید و صنعت روز شنبه در جلسه‌ای با احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی به بحث و تبادل نظر در خصوص موانع سرمایه گذاری و تولید پرداختند.

 ایسکانیوز

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: