وصول ۴۰۰۰ میلیارد تومان مالیات توافقی از اصناف/ مالیات ۱.۷ میلیون واحد صنفی پرداخت شد

4 تیر 1401

وصول ۴۰۰۰ میلیارد تومان مالیات توافقی از اصناف/ مالیات ۱.۷ میلیون واحد صنفی پرداخت شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درآمد مالیاتی دولت در دوماهه نخست سال جاری بیش از 61 هزار  میلیارد تومان بوده که از این رقم، حدود 22 هزار  میلیارد تومان معادل 35 درصد آن مربوط به مالیات اشخاص حقوقی یا همان شرکت‌ها، 12 هزار میلیارد تومان معادل 20 درصد مربوط به مالیات بر درآمد (حقوق و دستمزد و مستغلات و مشاغل)، حدود 2 هزار  میلیارد تومان معادل 3/5 درصد مربوط به مالیات بر ثروت و 25 هزار  میلیارد تومان نیز مربوط به مالیات بر کالا و خدمات (ارزش افزوده و …) بوده است.

اما یکی از اقدامات مهم سازمان امور مالیاتی وصول مالیات اصناف است،‌ در سال جاری نیز همچنان احکام تبصره 100 قانون مالیاتهای مستقیم برقرار است.  بررسیها نشان میدهد، تا پایان خرداد ماه حدود 4 هزار میلیارد تومان مالیات از طریق سازوکار تبصره ماده 100 قانون یا مالیات توافقی اقدام به پرداخت مالیات کرده اند. در این سازوکار، نیازی به ارائه اظهارنامه مالیاتی و اسناد هزینه درامدی واحدهای صنفی نبوده و مودیان تنها از طریق تکمیل فرم تبصره 100 اقدام به پرداخت مالیات سال 1400 نمودند. لازم به ذکر است سقف استفاده از تسهیلات تبصره 100 قانون واریز به دستگاه کارت خوان تا سقف 4.8 میلیارد تومان بوده است.

گفتنی است، چندی قبل شاهین مستوفی، مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در گفتگو با تسنیم، با تاکید بر رویکرد تعاملی نظام مالیاتی با مؤدیان مالیاتی گفت: سازمان امور مالیاتی کشور با هدف تعامل و تکریم مؤدیان مالیاتی و افزایش دامنه شمول تبصره ماده 100، با اخذ موافقت مرجع قانونی ذی‌ربط، سقف فروش کالا و خدمت مشمول این تبصره را به 100 برابر معافیت موضوع ماده 84 قانون مالیات‌‌‌های مستقیم یعنی 48میلیارد ریال افزایش داد. مطابق حکم مقرر در تبصره ماده (100) قانون مالیات‌‌‌های مستقیم، سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند برخی از مشاغل یا گروه‌‌‌هایی را که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها بر اساس معافیت مندرج در ماده (84) این قانون باشد، از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کند و مالیات مؤدیان مذکور را به ‌‌‌صورت مقطوع تعیین و وصول نماید.

1.7 میلیون مودی حدود 3.9 هزار میلیارد تومان مالیات توافقی پرداخت کرده‌اند

تازه‌ترین گزارش سازمان مالیاتی نشان می‌دهد، 950 هزار مودی از پرداخت مالیات معاف شده و بیش از 500 هزار مودی نیز مالیاتی بین صفر تا 5 میلیون تومان برای عملکرد سال 1400 پرداخت کرده‌اند. از سوی دیگر حدود 110 هزار مودی مالیاتی بین 5 تا  10 میلیون تومان ودر مجموع حدود 1000 میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند. این درحالی است که 50 هزار مودی از سراسر کشور بین 10 تا 20 میلیون تومان مالیات و معادل 760 میلیارد تومان به سازمان مالیاتی کشور (خزانه داری کل) پرداخته کرده‌اند.

همچنین 16 هزار مودی از سراسر ایران نیز بیش از 30 میلیون تومان مالیات پرداخت کرده‌اند که مجموع پرداختی این گروه نیز به حدود 1000 میلیارد تومان رسیده است. همانطور که اشاره شد تا پایان خرداد ماه حدود 1.7 میلیون مودی حدود 3.9 هزار میلیارد تومان مالیات توافقی پرداخت کرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم.

 

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: