وزیر صمت: صنایع خودروسازی، معدنی و غذایی باید قیمت‌ها را کاهش و کیفیت را افزایش دهند

27 فروردین 1401

وزیر صمت: صنایع خودروسازی، معدنی و غذایی باید قیمت‌ها را کاهش و کیفیت را افزایش دهند

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید رضا فاطمی امین در ارتباط تلفنی با بخش خبری 21 شبکه یک سیما گفت: یکی از اولویت هایی که ما در تجارت خارجی داریم این است که به جای صادرات مواد خام یا نیمه خام به سمت صادرات کالای دانش بنیان برویم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: پارسال یک بخش جانبی در روز ملی صادرات داشتیم و در کنار معرفی صادرکنندگان نمونه به 110 شرکت دانش بنیان جایزه دادیم امسال با توجه به این که شعار سال و فرمان مقام معظم رهبری هم بر روی حوزه دانش بنیان تأکید دارد به طور کامل در حال بازنگری معیارهای صادرکننده نمونه هستیم تا شرکت های صادرکننده کالای دانش بنیان اهمیت بیشتری داشته باشند و جزو سازندگان برتر محسوب شوند.

فاطمی امین افزود: تا کنون صنایع دانش بنیان، بیشتر عرضه محور بودند یعنی یک شرکت دانش بنیان محصول، فرایند و خدمتی را کار می کرد و باید دنبال این بودیم که برایش بازاری را فراهم کنیم اما بهترین کار این است که تقاضامحور شوند.

او اضافه کرد: شرکت های بزرگ مانند صنایع خودروسازی، معدنی و غذایی باید فرایندشان را اصلاح کنند و کاهش قیمت و افزایش کیفیت دهند و فرایندهای جدیدی را پیاده سازی کنند و به سمت تحقیق و توسعه و کارهای دانش بنیان بروند.

صمت گفت: پنج شنبه یک نشست هم اندیشی داشتیم و بیش از 30 شرکت بزرگ در صنایع مختلف گرد هم آمدند و ایده ها و چالش هایشان را مطرح کردند.

فاطمی امین با بیان این که این می تواند تحولی را در حوزه دانش بنیان ایجاد کند، افزود: به عبارتی اگر لوکوموتیو بزرگی مانند دانش بنیان را به حرکت دربیاوریم و آنها تحقیق و توسعه کنند قطعاً وقتی طرح های بزرگی مطرح می شوند شرکت های کوچک هم می توانند در قالب این طرح ها فعالیت کنند و این تأثیرات بزرگی در اقتصاد می گذارد.

وی گفت: اگر در حوزه ای کار دانش بنیان کنیم اما آن حوزه نتواند در مقیاس گسترده تأثیرگذار باشد فقط یک زیبایی فناورانه محدود دارد؛ مهم این است کار دانش بنیان را بتوانیم در اقتصاد کلان گسترش دهیم و تأثیر قابل ملاحظه ای در زندگی مردم داشته باشد.

فاطمی امین افزود: بخشی به الزاماتی که می توان ایجاد کرد بر می گردد، امروز در شرکت های معدنی مطرح شد وقتی یک فراوری در مورد ماده معدنی را انجام می دهیم معمولاً یک باطله ای ایجاد می شود که در باطله ممکن است مواد معدنی دیگری باشد که استحصال نشوند یا فراوری پایین باشد حتی در ماده سنگ آهن، آهنش به اندازه کافی استخراج نشود.

وزیر صمت با اشاره به اینکه باید رقابت در واحدهای تولیدی ایجاد کنیم، افزود: یکی از واحدهایی که در همایش شرکت کرد شرکت لاستیک سازی بود که علاوه بر کار تولید لاستیک به بحث ماشین آلات ساخت لاستیک هم ورود کرده بود و این کار بسیار ارزشمندی است.

فاطمی امین گفت:صنایع در کنار اینکه یک تولید را به صورت انبوه دارند خیلی خوب است که تولیدکننده ماشین آلات آن صنعت هم بشوند.

تسنیم

 

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: