همایش آشنایی با امضای الکترونیکی مبتنی بر کلید عمومی و خصوصی

16 آذر 1400

همایش آشنایی با امضای الکترونیکی مبتنی بر کلید عمومی و خصوصی

به گزارش شاتا، همایش آشنایی با امضای الکترونیکی مبتنی بر کلید عمومی و خصوصی به منظور آشنایی دستگاه های اجرایی با مفاهیم و موضوعات حوزه امضای الکترونیکی و تسریع در اجرای مصوبات ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور، با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی نظیر سازمان غذا و دارو، بیمه مرکزی ج.ا.ا، گمرک ج.ا.ا، سازمان امور مالیاتی، سازمان برنامه و بودجه، سازمان راهداری و نیروی انتظامی و همچنین بخش خصوصی فعال در حوزه امضای الکترونیکی در روز دوشنبه پانزدهم آذرماه توسط این مرکز به عنوان متولی زیرساخت کلید عمومی و توسعه به کارگیری خدمات امضای الکترونیکی در کشور برگزار شد.

معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا، در این همایش با اشاره به ابلاغیه اخیر معاون اول رئیس جمهور به معرفی زیرساخت کلید عمومی و مفاهیم آن پرداخت و از پشتوانه های قانونی استفاده از امضای الکترونیکی در کشور سخن گفت.

رضا جوادی نیا در ادامه ضمن تشریح ساختار زیرساخت کلید عمومی در کشور به تشریح اجزای این ساختار و جایگاه و ارتباطات بین این اجزا پرداخته و فرآیندهای جاری در سطوح مختلف زیرساخت کلید عمومی را به اختصار تشریح کرد.

وی یادآور شد: در کنار مرکز ریشه کشور، برخی از دستگاه های اجرایی به صورت موازی اقدام به راه اندازی مرکز صدور گواهی از نوع ریشه برای خود نموده اند که با توجه به اینکه گواهی های صادره توسط این دستگاه ها بدون اخذ مجوز از شورای سیاستگذاری بوده، دارای وجاهت قانونی نبوده و چنانچه در صورت استفاده دچار چالش ‌های قانونی و دعوای حقوقی شوند، این گواهی ‌ها غیر قابل استناد در محاکم قضایی کشور می باشند.

جوادی نیا ضمن تشریح روش های مختلف تجهیز سامانه ها به قابلیت به کارگیری گواهی الکترونیکی و بیان ویژگی های هر روش پرداخته و در ادامه مراحل تجهیز هر سامانه به قابلیت به کارگیری امضای الکترونیکی را تشریح نمود.

وی در این بخش خاطرنشان کرد: انتخاب روش تجهیز سامانه کاملاً به ماهیت سامانه و فرآیندهای مرتبط با آن بستگی داشته و نمی توان از یک روش یکسان برای تجهیز همه سامانه ها استفاده کرد.

معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا در بخش پایانی سخنان خود به برخی اقدامات انجام شده در راستای توسعه به کارگیری امضای الکترونیکی در کشور و همچنین معرفی برخی سامانه هایی که در حال حاضر قابلیت استفاده از امضای الکترونیکی در آنها ایجاد شده از جمله سامانه جامع تجارت، سامانه تدارکات الکترونیک دولت، سامانه بارنامه برخط، سامانه سفته و برات الکترونیکی، اشاره کرد.

در ادامه، نمایندگانی از بخش خصوصی فعال در حوزه امضای الکترونیکی مشتمل بر 5 شرکت، به تشریح توانمندی های خود پرداختند.

شاتا

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: