معاون اول رئیس جمهوری پیش از ظهر امروز پنج شنبه، با حضور در بازار امین حضور تهران از نزدیک به بررسی وضعیت قیمت ها در بازار لوازم خانگی پرداخت و با کسبه و خریداران به گفتگو نشست.

8 آبان 1400

معاون اول رئیس جمهوری پیش از ظهر امروز پنج شنبه، با حضور در بازار امین حضور تهران از نزدیک به بررسی وضعیت قیمت ها در بازار لوازم خانگی پرداخت و با کسبه و خریداران به گفتگو نشست.

محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهوری پیش از ظهر پنجشنبه در بازار امین حضور تهران حضور یافت و از نزدیک به بررسی وضعیت قیمت ها در بازار لوازم خانگی پرداخت و با کسبه و خریداران به گفت وگو نشست. محمد مخبر در این بازدید که حدود دو ساعت به طول انجامید، وضعیت تولیدات داخلی و واردات در حوزه لوازم خانگی را در گفت وگو با صاحبان مغازه ها و عمده و خرده فروشان بازار بررسی کرد و گلایه های برخی از کسبه و همچنین خریداران را درخصوص افزایش بعضی قیمت ها و مشکلات عرضه و تقاضا در این بازار شنید. وی اظهار امیدواری کرد دولت بتواند با رصد مداوم و با همراهی تولیدکنندگان وضعیت این بازار را نیز ثبات بیشتری بخشیده و در مسیر کنترل قیمت ها و حل مشکلات مردم قدم بردارد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری معاون اول رئیس جمهوری همچنین در حاشیه این بازدید به صورت تلفنی با برخی از مدیران عامل کارخانجات بزرگ تولیدی در داخل گفت وگو کرد و با بیان مشکلات عنوان شده از سوی مردم، از آنها خواست برنامه های خود را برای حل این مسائل ارائه دهند. این در حالیست که حدود یک ماه گذشته دفتر رئیس جمهوری طی نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و وزارت اقتصاد و دارایی، اعلام کرد که بر اساس دستور مقام معظم رهبری، واردات لوازم خانگی به کشور همچنان ممنوع است.گفتنی است که دو سال پیش و با تشدید تحریم های امریکا دو شرکت کره ای ال جی و سامسونگ که در صنعت لوازم خانگی سرمایه گذاری کرده بودند، ایران را ترک کردند. در حال حاضر برند این دو شرکت در ایران به جی پلاس و سام تغییر کرده و قطعات آنها از کشورهای دیگری به جز کره به ایران وارد می شود. بنابراین کالاهای برند ال جی و سامسونگ موجود در بازار به صورت قاچاق وارد می شوند و گارانتی ندارند. اما میانه شهریورماه دوباره بحث واردات لوازم خانگی کره ای ال جی و سامسونگ به جای بدهی های کره به ایران در رسانه های مختلف مطرح شد که در نهایت وزارت صمت تاکید کرد که در این زمینه برنامه ای ندارد. طبق مصوبه اولیه شورای هماهنگی سران سه قوه در سال ۱۳۹۷ و تمدید آن، ممنوعیت واردات لوازم خانگی تا پایان سال ۱۴۰۰ ادامه دارد و بعد از آن مجددا درباره این موضوع تصمیم گیری می شود که با مصوبه جدید به نظر می رسد ممنوعیت ادامه داشته باشد.

 برنامه ریزی بلندمدت برای حمایت از تولید داخلی

حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی درخصوص این مصوبه می گوید: ممنوعیت کالای نهایی لوازم خانگی مربوط به سال ۱۳۹۷ است و پیش از آن هم کره ای ها از ایران رفته بودند، پس در حال حاضر اتفاق جدیدی رخ نداده و فقط زمینه برای حمایت از تولید کنندگان داخلی و برنامه ریزی بلندمدت آنها فراهم شده است. وی ابراز امیدواری کرد که با مصوبه جدید جلوی واردات کالاهای مشابه تولید داخل از طرق یاد شده هم گرفته شود. به گفته غزنوی مصرف کالاهای خارجی رفاه زودگذر خواهد داشت، اما آثار مخربی بر اقتصاد کشور می گذارد. وی همچنین با اشاره به افزایش ۷۸ درصدی تولید لوازم خانگی در سال گذشته به ایسنا گفت: امسال هم تاکنون ۴۰ درصد افزایش تولید داشتیم و سهم تولید کنندگان داخلی از بازار حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد است. اما حالا لازم است تولیدکنندگان برنامه ریزی طولانی مدت داشته باشند، سرمایه گذاری خود را توسعه دهند و قدر این فرصت را بدانند. همچنین لازم است که حتما کیفیت کالاها افزایش پیدا کند و خدمات پس از فروش به شکل قابل توجهی بالا رود.

رشد تولید لباسشویی و یخچال، افت تلویزیون

آمارهای رسمی منتشر شده از سوی  وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد  عملکرد تولیدکنندگان لوازم خانگی در بخش لوازم خانگی بزرگ از ابتدای سال جاری تا پایان شهریورماه حاکی از رشد تولید ماشین لباسشویی و یخچال و فریزر و افت تولید تلویزیون در هم سنجی با پارسال است.کارخانجات تولیدکننده لوازم خانگی موفق شدند در نیمه نخست امسال بیش از ۶۶۸ هزار و ۹۰۰ دستگاه ماشین لباسشویی تولید کنند. آماری که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ رشد ۳۵.۱ درصدی نشان می دهد. در بخش یخچال و فریزر نیز رشد را شاهد بودیم، به طوری که مطابق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت یک میلیون و ۷۰ هزار و ۵۰۰ دستگاه از آنها تولید شد که ۱۰ درصد بیش از تولید مدت مشابه سال گذشته (۹۷۲ هزار و ۹۰۰ دستگاه) است. با این حال، در بخش تلویزیون شاهد کاهش تولید کارخانجات و شرکت های داخلی بودیم. در مدت یاد شده ۵۵۵ هزار و ۴۰۰ دستگاه انواع تلویزیون در کشور تولید شد که ۱۰.۹ درصد کمتر از آمار مدت مشابه سال گذشته است.

بی اثر بودن تحریم

بررسی های آماری نشان می دهد تولیدات لوازم خانگی قبل و بعد از تحریم های شدید اقتصادی با رشد جدی مواجه بوده است. بر این اساس در هشت ماهه نخست سال ۱۳۹۶ قبل از آغاز تحریم های شدید اقتصادی ۹۲۰ هزار دستگاه یخچال فریزر، ۵۵۹ ماشین لباسشویی و ۷۴۲ هزار دستگاه تلویزیون تولید شد اما پس از اعمال تحریم های شدید اقتصادی در هشت ماهه نخست سال ۱۳۹۹ یک میلیون و ۳۳۴ هزار دستگاه یخچال فریزر، ۶۶۵ هزار دستگاه ماشین لباسشویی و ۸۰۱ هزار دستگاه تلویزیون تولید که نشان از بی اثر بودن تحریم های اقتصادی بر تولیدات داخلی لوازم خانگی است. در صنعت لوازم خانگی به طور میانگین ۳۵ درصد اقلام وارداتی است و مابقی ۶۵ تا ۹۵ درصد بسته به پلتفرم واحدهای تولیدی، بومی سازی شده است. بیان این نکته ضروری است که لوازم خانگی ایران به عنوان صنعت پیشران کشور توانسته است بیش از ۳۰۰ هزار اشتغال مستقیم و حدود یک میلیون نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کند و گردش مالی معادل حدود ۶ میلیارد دلار در سال داشته است همچنین میزان نیاز ارزی سالانه این صنعت حدود ۱.۲ میلیارد دلار، افزایش ۴۰ درصدی تولید لوازم خانگی را در سال جاری به خود اختصاص داده است.

 بازپس گیری ۷۰ درصد از کل بازار

به گزارش تسنیم صنعت لوازم خانگی در شرایطی به رشد بیش از ۸۰ درصدی پس از تحریم دست یافته است که کمترین استفاده را از منابع طبیعی کشور به نسبت صنایعی همچون فولاد، پتروشیمی و سیمان داشته است و تولید خود را مبتنی بر ارتقای بهره وری ناشی از سرمایه گذاری روی ماشین آلات و نیروی انسانی خود کرده است. تداوم رشد تولید دورقمی این صنعت در ۵ ماهه نخست ۱۴۰۰ نشان می دهد انعطاف پذیری این صنعت غیردولتی بالاتر از سطحی است که بسیاری از مخالفان حمایت از این صنعت تصور می کردند. بازپس گیری ۷۰ درصد از کل بازار ایران از برندهای خارجی نتیجه فعالیت مفیدی است که بازیگران انبوه این صنعت در سالیان اخیر رقم زده اند و با کمک داخلی سازی و توسعه خطوط تولید در حلقه های پایین تر نظیر قطعه و مواد اولیه، نیاز به شرکای خارجی را برای ادامه حیات صنعت کاهش داده اند.

روزنامه ایران

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: