معافیت کسب و کارهای خُردآسیب‌دیده از کرونا از پرداخت مالیات

13 بهمن 1400

معافیت کسب و کارهای خُردآسیب‌دیده از کرونا از پرداخت مالیات

اعضای کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401 در جلسه امروز خود مصوب کردند که به منظور حمایت از توسعه ابزارهای مالی و تسهیل معاملات ابزارهای مبتنی بر کالا، تا زمانی که کالاها در بورس هستند، با گواهی سپرده از پرداخت مالیات معاف هستند. بر طبق این مصوبه برای جلوگیری از مالیات مضاعف فقط در صورت تحویل کالا به صورت فیزیکی، مصرف کننده نهایی فقط یک بار باید مالیات را‌‌‌‌‌‌‌‌ پرداخت کند.همچنین طبق مصوبه اعضای کمیسیون تلفیق به منظور تشویق سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تا زمانی که سهم قابل تقسیم نشود و سرمایه‌گذاری انجام شود، مشمول مالیات بر نرخ صفر می‌شود.

علاوه بر این بر اساس مصوبه اعضای این کمیسیون به منظور حمایت از تولید و کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا و همچنین اصناف در این باره تا مبلغ 100 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف هستند و در مواردی هم که مشمول مالیات می‌شوند، مالیات‌شان 5 درصد نسبت به مالیات‌های مستقیم کمتر خواهد شد و به جای 25 درصد پرداخت مایات باید 20 درصد مالیات پرداخت کنند.

همچنین طبق مصوبه اعضای کمیسیون تلفیق صادرکنندگانی که از معافیت مالیاتب برخوردارند، معافیت‌شان منوط به بازگشت حاصل از صادرات خواهد بود.

طبق مصوبه کمیسیون تلفیق در سال 1401 مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی مشابه سرزمین اصلی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود.

همچنین طبق مصوبه اعضای کمیسیون تلفیق مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی از پرداخت هزینه‌های صدور پروانه‌های ساختمانی، عوارض دهیاری و شهرداری و هزینه‌های انشعاب آب و فاضلاب، برق و گاز برای واحدهای مسکونی اختصاص‌یافته به آنها بر اساس الگوی مصرف فقط برای یک بار معاف خواهند بود.همچنین طبق مصوبه اعضای کمیسیون تلفیق مبلغ 3 هزار میلیارد تومان از محل منابع حاصل از واردات خودرو در اختیار صندوق بیمه اجتماعی و روستائیان و عشایر به منظور بیمه کردن یک میلیون و 400 هزار نفر از افرادی که در روستاها و عشایر بیمه نیستند قرار گرفت.

همچنین طبق مصوبه کمیسیون یک درصد از عوارض سیگار به کمیته امداد و سازمان بهزیستی به نسبت 50-50 تخصیص یافت و مبلغ 5 هزار میلیارد تومان بابت کاهش سود تسهیلات مسکن در اختیار صندوق ملی مسکن قرار گرفت و مبلغ 5 هزار میلیارد تومان هم در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار گرفت تا صرف احداث و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام ورزشی با اولویت شهرستان‌ها و روستاهای کم‌برخوردار هزینه شود.

علاوه بر این طبق مصوبه اعضای کمیسیون هزار میلیارد تومان جهت اجرای قانون تولید دانش‌بنیان به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداخت خواهد شد و نیز مبلغ هزار میلیارد تومان جهت ساخت خوابگاه‌ها به ویژه خوابگاه‌های متأهلی در اختیار وزارتخانه‌های علوم و بهداشت قرار خواهد گرفت و نیز مبلغ هزار میلیارد تومان جهت اتمام سالن‌های ورزشی نیمه تمام در اختیار سازمان بسیج قرار خواهد گرفت.

همچنین باقیمانده آن به نسبت 50 درصد در اختیار وزارت بهداشت جهت خرید تجهیزات اورژانس و خانه‌های بهداشت و 50 درصد در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.

پايگاه خبری افکارنيوز

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: