فراهم شدن امکان رسیدگی سریع و منصفانه به شکایات از کسب‌وکارهای اینترنتی/ لزوم بررسی شناسنامه کسب‌وکارها پیش از خرید از سوی کاربران

22 اسفند 1400

فراهم شدن امکان رسیدگی سریع و منصفانه به شکایات از کسب‌وکارهای اینترنتی/ لزوم بررسی شناسنامه کسب‌وکارها پیش از خرید از سوی کاربران

به گزارش شاتا، علی رهبری افزود: لازم است مردم پیش از خرید اینترنتی با کلیک روی اینماد، اطلاعات شناسنامه‌ای کسب‌وکار شامل وضعیت تخلفات و شکایات را بررسی و بر اساس آن اقدام به خرید کنند. همچنین به زودی شاخص جدیدی به صورت نسبت تعداد شکایات به تعداد تراکنش نیز در شناسنامه اینماد اضافه خواهد شد و در صورت بروز مشکلات احتمالی بعدی، می‌توانند از طریق درگاه یک‌پارچه شکایت زیرمجموعه پنجره واحد تجارت الکترونیکی به نشانی (ecsw.ir) پس از استعلام تراکنش خرید به صورت الکترونیکی و غیرحضوری، اقدام به ثبت شکایت کنند.

ضمانت اجرایی رأی داوری

وی ادامه داد: در صورتی که مصرف‌کننده در سامانه درخواست داوری کند، فرآیند داوری در کمتر از سه هفته انجام و رأی داوری صادر خواهد شد که رأی آن برای کسب‌وکار لازم‌الاجرا بوده و باید ظرف حداکثر یک هفته اجرایی شود. در صورت اجرا نشدن رأی توسط کسب‌وکار، رأی داوری علاوه بر ضمانت اجرایی اداری در سامانه اینماد، ضمانت اجرای قضایی نیز خواهد داشت و از طریق مراجع قضایی نیز قابلیت اجرا دارد.

گفتنی است سامانه هوشمند رسیدگی به شکایات از کسب‌وکار‌های اینترنتی و داوری جمعی بر خط (CODR) با حضور وزیر صمت، وزیر دادگستری و معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، مشاور معاون حقوقی رئیس جمهور، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران و دیگر مقامات کشور رونمایی شد.

شاتا

 

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: