فرآیند تأمین مالی زنجیره­ ای چیست؟

15 دی 1400

فرآیند تأمین مالی زنجیره­ ای چیست؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، گزارش راهبردی تامین‌مالی زنجیره‌ای که توسط دفتر مطالعات راهبردی رونق تولید دانشگاه امام صادق منتشر شده به شرح زیر است:

در برنامه اقتصادی دولت سیزدهم، اهتمام ویژه­­ای به استفاده از روش ­های نوین تامین‌مالی و حل مشکلات بنگاه ­های اقتصادی شده است.

دولت قصد دارد با استفاده از طرح تامین‌مالی زنجیره­ ای به مقاوم شدن اقتصاد ایران در برابر فشارهای تحریم‌های بین‌المللی کمک کند بطوری­ که با اجرای این طرح، دولت به‌ جای تمرکز صرف بر نقدینگی، از ابزارهای اعتباری بهره می ­برد.

یکی از اهداف مهم طرح این است که فعالیت بانک‌ها به سمت فعالیت‌های تولیدی و در واقع اعتبارات به سمت تولید هدایت شوند. این دولت قصد دارد با استفاده از طرح مذکور، هزینه تمام شده محصولات و همچنین مطالبات غیرجاری بانک‌ها را کاهش دهد که در همین راستا اخیرا تفاهم‌نامه‌ای تحت عنوان “تامین‌مالی زنجیره‌­ای تولید” با پیگیری وزارت صمت بین این وزارتخانه و وزارت­خانه‌ امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و هفت بانک عامل امضا شد.

در این راستا گزارشی پیرامون مبانی و مفاهیم و کاربردهای تامین مالی زنجیره‌ای توسط پژوهشگران دفتر مطالعات راهبردی رونق تولید تهیه شده است که در ادامه خلاصه‌ای از آن آمده‌است:

تأمین مالی زنجیره­ تامین (تامین مالی زنجیره ­ای)

تامین مالی زنجیره تامین یا SCF یک رویکرد خلاقانه است که شرکت­ها جهت تخصیص منابع مالی و بهینه­ سازی جریان­های مالی در زنجیره تامین از آن استفاده می­ کنند. این رویکرد کاهش هزینه­ ها، افزایش سودآوری و کارایی هرچه بیشتر سازمان را به دنبال دارد و با ارائه گزینه ­های انتخابی برای پرداخت­ها، باعث بهینه­ سازی نقدینگی در شبکه می­ گردد.

فرآیند کلی تامین مالی زنجیره تامین

پلت­فرم مدیریت مالی زنجیره ­تامین شامل چند جزء اصلی مثل بانک­ها، تامین کنندگان و خریداران می­باشد. در ادامه اکوسیستم کلی تامین ­مالی زنجیره ­تامین آورده شده است:

تامین جریانات نقدی در بنگاه­های اقتصادی

مدل­ های تامین‌مالی زنجیره ­ای با بهینه­ سازی سرمایه در گردش از طریق مدیریت سه مولفه حساب­های پرداختنی، حساب‌های دریافتنی و موجودی، بر عملکرد شرکت تاثیر می­گذارند و امکان دسترسی شرکت­های یک زنجیره تامین را به منابع مالی با هزینه کمتر و سرعت بیشتر فراهم می­کند. اصلی ترین مزیتی که از طریق اجرای این طرح به دست می­ آید شامل کاهش نقدینگی مورد نیاز و آزادسازی حجم زیادی از سرمایه درگیر است که همین امر منجر به بازدهی بیشتر سرمایه گذاری و حداکثرسازی سود سهامداران می­شود.

مزایای طرح تامین مالی زنجیره­ای

در ادامه به اختصار به بیان برخی از مزایای این طرح پرداخته شده است:

 1. تسریع و بهبود فرایند تأمین­ مالی سرمایه در گردش بنگاه­های تولیدی
 2. کاهش نیاز به دریافت تسهیلات جدید برای تأمین­ مالی سرمایه در گردش
 3. کاهش مطالبات غیرجاری بانک­ها
 4. کاهش انحراف منابع و افزایش کارایی تخصیص منابع (منابع مالی، نهاده های تولید و …)
 5. افزایش شفافیت و نظارت پذیری جریان مالی اقتصاد
 6. کاهش زمینه ­های توزیع رانت و حذف واسطه­ ها در زنجیره­ های تأمین و توزیع
 7. کاهش هزینه تمام شده محصول و افزایش رفاه مصرف­کننده
 8. کاهش نوسانات بازار (قیمت و تولید)
 9. افزایش بهره ­وری و سودآوری بنگاه و در نهایت کل صنعت
 10. زمینه ­سازی برای اصلاح سیاست­های حمایتی
 11. زمینه­ سازی برای اصلاح نظام بانکی
 12. افزایش کارایی و شفافیت نظام مالیاتی

در عصر کنونی مدیران شرکت­ها با توجه به محدودیت­های منابع مالی و تنگ شدن رقابت، تحت فشار فزاینده ­ای قرار دارند تا هزینه ­های عملیاتی و بهای تمام شده را کاهش دهند. لکن عملیاتی شدن روش ­های نوین تامین مالی نیازمند یاری دولت و نهاد­های مالی مرتبط با آن می ­باشد. دولت سیزدهم با انعقاد تفاهم ­­های ماه­ های گذشته نشان داده است که قصدی جدی برای حل مشکلات مالی بنگاه­ های اقتصادی دارد. اهتمام ویژه به عملیاتی شدن این طرح­ ها، کسب و کار ها را قادر می ­سازد که جریان نقدینگی و سرمایه در گردش را در سرتاسر زنجیره تامین مدیریت کرده و آن را بهینه نماید که این امر نوید بخش رونق و رشد اقتصادی در آینده خواهد بود.

خبرگزاری تسنیم

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: