فارس من| جزئیات قیمت‌‌گذاری کالای فله‌ از تیرماه‌/ خرما درج قیمت می‌شود

26 اردیبهشت 1401

فارس من| جزئیات قیمت‌‌گذاری کالای فله‌ از تیرماه‌/ خرما درج قیمت می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ‌به تازگی برخی کاربران سامانه فارس من با ثبت سوژه «علت تفاوت قیمت یک کالا در مغازه‌های مختلف چیست» عنوان کرده‌اند که برخی از کالاها از جمله خرما (از یک نوع برند) در واحدهای صنفی مختلف با قیمت های متفاوت‌ عرضه می‌شود، یک بسته خرمای یک کیلویی در مغازه‌ای با قیمت هر کیلو 40 هزار تومان عرضه شود و در مغازه دیگر همان خرما با همان برند و وزن، به قیمت کیلویی 45 هزار تومان عرضه شود. 

‌علاوه بر خرما، این موضوع درباره اقلامی مانند برنج ، حبوبات و غیره  که بصورت فله‌ای عرضه می‌شود نیز وجود دارد و مصرف‌کننده واقعا در بازار دچار سردرگمی می‌شود و در مواردی ممکن است پولی بیشتر از نرخ واقعی آن کالا بپردازد. 

* طرح «خر‌ید شفاف» برای کنترل قیمت کالاها/ قیمت‌گذاری کالای فله از تیرماه

به گزارش فارس، در راستای کنترل قیمت کالاها در بازار وزارت صمت از اواخر سال گذشته طرحی را با عنوان «خرید شفاف» آغاز کرد که براساس این طرح همه تولیدکنندگان مکلف شدند که قیمت تولید‌کننده و مصرف‌کننده را بر روی کالا‌هایی که به بازار عرضه می‌کنند درج کنند این طرح تاکنون 5 مرحله را طی کرده و قرار است از تیرماه سال جاری مرحله ششم و آخر این طرح یعنی قیمت‌گذاری بر روی برخی از کالاهای اساسی مانند برنج که به صورت فله‌ای آغاز می‌شود انجام شود

درج قیمت تولید‌ و مصرف‌کننده روی خرمای بسته‌بندی آغاز شد‌

یک مقام مسئول در وزارت صمت در رابطه با قیمت‌گذاری کالاهایی مانند خرما به خبرنگار فارس‌، گفت: در حال حاضر درج قیمت تولید‌کننده و مصرف‌کننده بر روی خرمای بسته‌بندی آغاز شده است و همه تولید‌کنندگان مکلف به درج قیمت هستند. 

وی افزود: اگرچه موضوع درج قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده بر روی بسته‌های خرما از ماه رمضان آغاز شد ولی به علت اینکه برخی تولیدات پس از زمان ابلاغ این طرح روزانه بازار شده بود بنابراین مردم ممکن بود با بسته‌هایی مواجه شوند که قیمت بر روی آن درج نشده است. 

این مقام مسئول در وزارت صمت اظهار داشت: اما با اقدامات انجام شده به واحدهای تولیدی خرما ابلاغ شد که قیمت تولید کننده و مصرف‌کننده را بر روی بسته‌های خرما درج کنند و اکنون مردم می‌توانند خرید خود را براساس قیمت درج شده روی این کالا و با اطمینان خاطر انجام دهند. 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که برای کنترل قیمت کالاهایی که به صورت فله‌ای در بازار عرضه می‌شود اقدامی صورت خواهد گرفت؟ گفت: بله برای درج قیمت کالاهایی که در بازار به صورت فله‌ای عرضه می‌شود وزارت صمت برنامه‌‌هایی دارد اما این موضوع به تیرماه موکول شده است و اقداماتی را در آن زمان انجام خواهیم داد.

خبرگزاری فارس

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: