صدور گواهی امضای الکترونیکی از مرز یک میلیون گواهی در سال گذشت

24 اسفند 1400

صدور گواهی امضای الکترونیکی از مرز یک میلیون گواهی در سال گذشت

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)، رضا جوادی‌نیا گفت: زیرساخت کلید عمومی در کشور، براساس قانون تجارت الکترونیکی و آیین‌­نامه اجرایی ماده 32 این قانون در سال 1386 راه‌اندازی شد. مرکز ریشه کشور و نخستین مرکز میانی (مرکز میانی وزارت صمت) در کشور در همان سال اول، ایجاد شده و شروع به کار کرد و اکنون چهار مرکز دولتی وزارت صمت، وزارت نفت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بورس و اوراق بهادار و سه مرکز میانی خصوصی، مجوز فعالیت خود را از شورای سیاست‌گذاری گواهی الکترونیکی، دریافت کرده‌ند.

وی افزود: اکنون سامانه‌های بزرگ و ملی کشور مانند سامانه جامع تجارت ایران، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)، سامانه بارنامه برخط سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سامانه سفته و برات الکترونیک وزارت امور اقتصادی و دارایی، سامانه­ تأییدیه مدارک تحصیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پروژه پرونده الکترونیکی و نسخه الکترونیکی وزارت بهداشت و ….. در فرآیندها و تبادلات الکترونیکی خود از گواهی امضای الکترونیکی استفاده می‌کنند.

جوادی‌نیا با تأکید بر ضرورت استفاده از امضای الکترونیکی توضیح داد: از مزایای استفاده از امضای الکترونیکی در سامانه‌ها می‌توان به حذف کاغذ و مراجعات حضوری به دستگاه‌‌های اجرایی اشاره کرد. برای مثال در طرح اعطای تسهیلات بانک ملی به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده ناشی از کرونا، صدور گواهی روی تلفن همراه متقاضیان (امضای همراه) انجام شد و اسنادی مانند قراردادها و سفته‌ها به‌صورت الکترونیکی و به وسیله تلفن همراه متقاضیان امضا شد و دیگر نیازی به چاپ نسخ کاغذی و مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها نیست. این امر علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، حضور شهروندان در سطح شهر را به‌صورت چشمگیری کاهش داده و گام بزرگی در اجرای سیاست‌های بهداشتی به شمار می‌رود.

وی فزود: با تلاش‌های انجام گرفته در راستای تسهیل فرآیندهای صدور و تمدید گواهی الکترونیکی در سال های 1399 و 1400 و همچنین توسعه به‌کارگیری گواهی الکترونیکی در کشور و افزایش تعداد سامانه‌های مجهز به زیرساخت کلید عمومی، تعداد گواهی‌های صادر شده در این دو سال، رشد قابل توجهی نسبت به دوره 10 ساله پیش از آن داشته به‌گونه‌ای که تعداد 540 هزار گواهی در سال 1399 صادر شد که نسبت به گواهی‌های صادر شده در سال 1398 بیش از 224 درصد رشد داشته است. این عدد در سال 1400 به صدور بیش از یک میلیون گواهی امضای الکترونیکی در زیرساخت کلید عمومی کشور رسید که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، نزدیک به 92 درصد رشد داشته است.

معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا اعلام کرد: علاوه بر موارد یاد شده، پیرو تکالیف تعیین شده از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری برای دستگاه‌­های اجرایی در خصوص راه‌اندازی سامانه جامع تجارت ایران و همچنین تکالیف تعیین شده در راستای توسعه دولت الکترونیک، دستگاه ‌های اجرایی مختلف با همکاری مرکز تتا در حال تجهیز سامانه‌های خود به قابلیت به‌کارگیری امضای الکترونیکی هستند؛ پیش­‌بینی می‌­شود با اتمام فرآیند تجهیز و آغاز به‌کارگیری امضای الکترونیکی در این سامانه‌­ها، در سال آینده نیز شاهد رشد قابل توجهی در تعداد گواهی‌ های الکترونیکی صادره در کشور باشیم.

شاتا

 

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: