سازمان مالیاتی با هدف کمک به اصناف اعلام کرد مشاغل با فروش زیر ۴۸ میلیارد ریال نیاز به ارائه اظهارنامه ندارند

17 خرداد 1401

سازمان مالیاتی با هدف کمک به اصناف اعلام کرد مشاغل با فروش زیر ۴۸ میلیارد ریال نیاز به ارائه اظهارنامه ندارند

در اطلاعیه سازمان امور مالیاتی درخصوص نحوه اجرای تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم آمده است: با عنایت به شرایط سخت کرونایی حاکم بر مشاغل و کسب‌وکارها در سال 1400 و به‌منظور تسهیل پرداخت مالیات برای این گروه از مؤدیان مالیاتی، سازمان امور مالیاتی کشور با استفاده از ظرفیت قانونی تبصره ماده 100 کوشیده است تا بخش بزرگی از صاحبان مشاغل بتوانند بدون ارائه اظهارنامه و مستندات مربوط به درآمد و هزینه خود، مالیات عملکرد 1400 را به‌صورت مقطوع بپردازند. در همین ارتباط نکات ذیل مورد تأکید قرار می‌گیرد:

1- باهدف افزایش دامنه شمول تبصره ماده 100، با اخذ موافقت مرجع قانونی ذی‌ربط مقرر شد سقف فروش کالا و خدمت مشمول این تبصره به 100 برابر معافیت موضوع ماده 84 قانون مالیات‌های مستقیم یعنی 48 میلیارد ریال افزایش یابد. بدین ترتیب، کلیه اصحاب کسب‌وکار که در سال 1400 فروش آنها کمتر از این میزان باشد، می‌توانند از تسهیلات تبصره بهره‌مند شوند. لازم به ذکر است سقف تبصره ماده 100 در سال گذشته حدود 16 میلیارد ریال بود. طبعاً مؤدیانی که میزان فروش آنها بر اساس پایگاه اطلاعات سازمان امور مالیاتی بیش از 48 میلیارد ریال باشد، امکان استفاده از این تسهیلات را نخواهند داشت و می‌بایست نسبت به ارائه اظهارنامه اقدام کنند. 

2- به‌منظور رعایت اصل عدالت در مالیات‌ستانی، مقرر شد تعیین مالیات مقطوع برای هر یک از مؤدیان بر اساس اطلاعات مالی ثبت شده تاکنون از آنها در سامانه‌های سازمان تعیین شود. این اطلاعات شامل مبالغ واریز به دستگاه‌های پوز متعلق به مؤدیان، اطلاعات خرید و فروش آنها در گزارش‌های فصلی معاملات، میزان مالیات پرداختی در سال گذشته و سایر اطلاعات مرتبط است. مؤدیان گرامی با ورود به درگاه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir و با واردکردن کد ملی خود می‌توانند ضمن مشاهده اطلاعات خود، از مبلغ مالیات مقطوع تعیین شده اطلاع حاصل نموده و نسبت به پرداخت یا تقسیط آن اقدام نمایند.

3- با توجه ‌به افزایش هزینه‌های مشاغل و اصحاب کار در ایام کرونا، ضرایب فعالیت کلیه مشاغل که درآمد مشمول مالیات سال 1400 بر اساس آن محاسبه می‌شود، به طور معناداری تعدیل شد و تناسب میان مالیات تشخیصی سال قبل و مالیات تعیین شده برای سال 1400 مورد توجه قرار گرفت. مع‌الوصف، مؤدیانی که از مالیات مقطوع تعیین شده ناخشنود باشند، همچنان می‌توانند به‌جای استفاده از تبصره ماده 100 نسبت به ارائه اظهارنامه اقدام نمایند.

4- مشاغلی همچون بنگاه‌های املاک، نمایشگاه‌های اتومبیل، نمایندگی‌های بیمه، دفاتر اسناد رسمی و حق‌العمل‌کاران که ادعا می‌نمایند بخشی از مبالغ واریزی به حساب پوزهای آنها فاقد ماهیت فروش است، برای استفاده از تبصره ماده 100 می‌توانند اطلاعات فروش مستند خود را از طریق اتحادیه‌ها یا تشکل‌های صنفی مربوط به معاونت درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی ارائه و یا گزینه ارسال اظهارنامه را انتخاب نمایند.

سود سپرده افراد حقیقی مشمول مالیات نمی‌شود

سازمان امور مالیاتی کشور همچنین اعلام کرد: پیرو انتشار برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر اخذ مالیات ده‌درصدی از سود سپرده بانکی اشخاص حقیقی نزد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، به آگاهی می‌رساند، منشأ این شایعات یکی از احکام پیشنهادی در پیش‌نویس لایحه موسوم به «مالیات مجموع درآمد» است که هم‌اکنون در مراحل اولیه کارشناسی قرار دارد و سازمان امور مالیاتی نیز مخالف این پیشنهاد است.

لازم به ذکر است طبق بند ۲ ماده ۱۴۵ قانون مالیات‌های مستقیم، سود سپرده بانکی اشخاص حقیقی از پرداخت مالیات معاف است.

شناسایی فعالیت‌های اقتصادی مشکوک

در همین حال، قانون سامانه‌های مؤدیان وارد مرحله اجرا شده و قرار است بر اساس سامانه‌های طراحی شده که تا پایان شهریور تکمیل می‌شوند، همه فعالیت‌های اقتصادی در بستر الکترونیک انجام شوند. به گزارش خبرگزاری مهر، سقف زمانی در نظر گرفته شده برای راه‌اندازی زیرساخت‌های اجرای این قانون حداکثر ۱۵ ماه در قانون مربوطه تعیین شده بود که رئیس ‌فعلی سازمان امور مالیاتی می‌گوید در دولت قبل اهمال‌هایی برای راه‌اندازی زیرساخت‌های قانون پایانه‌های فروشگاهی شده بود اما دولت سیزدهم توانسته این عقب‌ماندگی از زمان‌بندی مندرج در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را تا حدود زیادی جبران کند.

قرار است با استفاده از این قانون، هر مؤدی مالیاتی اعم از حقیقی و حقوقی با داشتن کارپوشه ویژه در سیستم مربوط به سازمان امور مالیاتی از وضعیت پرونده خود مطلع شده و نسبت به پرداخت الکترونیکی مالیات متعلقه، اقدام کند.

فرصت قانونی تسلیم اظهارنامه مالیاتی

تا پایان خردادماه

بااین‌حال تا پایان خردادماه امسال صاحبان مشاغل و کسب‌وکارهای خرد و همچنین مؤدیان مالیاتی حقیقی فرصت دارند تا با مراجعه به سازمان امور مالیاتی، نسبت به پرداخت مالیات متعلقه اقدام کنند؛ امسال برای نخستین‌بار، سازمان امور مالیاتی برای هر صاحب مشاغل و کسب‌وکاری، مالیات علی‌الرأس یا مقطوعی تعیین کرده که اگر آن را بپذیرند، می‌توانند آن را پرداخت کنند، در غیر این صورت باید اظهارنامه الکترونیکی از ریز درآمد ۰ هزینه‌های خود را پر کرده و سازمان امور مالیاتی بر اساس سود اظهار شده، از مؤدی مالیات اخذ می‌کند.

همچنین نقش دستگاه‌های پوز یا سایر پایانه‌های فروشگاهی در اجرای این قانون، محوری بوده و همه دستگاه‌های کارت‌خوان طبق قانون در دولت سیزدهم با هماهنگی بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی ظرف چند ماه ابتدایی آغاز به کار دولت، به کارپوشه و سیستم نظام مالیاتی مرتبط شده‌اند.

ضمن اینکه آن دسته از دستگاه‌های کارت‌خوان که مالکیت آنها اظهار نشده بود، از سوی بانک مرکزی و در راستای اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، اتصالشان به حساب‌های مجعول یا مجهول‌الهویه، قطع شده است.

مقابله جدی با فرار مالیاتی

به گفته رئیس ‌این سازمان، قرار است آن دسته از مؤدیان از جمله برخی اصناف، پزشکان، وکلا یا سلبریتی‌هایی که مشهور به عدم استفاده از کارت‌خوان هستند و مبالغ دریافتی در مقابل خدمات ارائه شده خود را به‌صورت نقدی یا کارت به کارت دریافت می‌کنند، شناسایی شوند.

برای این منظور، تفکیک حساب تجاری از حساب‌های شخصی صاحبان مشاغل صورت گرفته و اگر حسابی از یک فرد گردش مالی زیادی داشته باشد، به‌عنوان حساب تجاری منظور می‌شود.

معضل پزشکان و وکلا

شواهد نشان می‌دهد، عمدتاً تا ۷۰ درصد گزارش‌های مندرج در سامانه سوت‌زنی معرفی فرار مالیاتی که قرار است از سوی مردم معرفی شود، به پزشکانی اختصاص دارد که از نصب کارت‌خوان طفره می‌روند و از بیماران خود تقاضای وجه نقد می‌کنند.

داوود منظور رئیس‌سازمان امور مالیاتی هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی علاوه‌بر شناسایی حساب‌های شخصی برخی پزشکان که گردش مالی زیادی دارد با کمک بانک مرکزی خبر داد، از مردم خواست تا آن دسته از پزشکانی که در مطب کارت‌خوان نصب نکرده و از مردم می‌خواهند هزینه‌های درمانی یا سایر خدمات پزشکی را به‌صورت نقدی یا کارت به کارت چه به نام خود آن پزشک یا هر فرد دیگری است را به سازمان امور مالیاتی اطلاع دهند.

همچنین با توجه ‌به اینکه همه وکلا می‌بایست دستگاه‌های کارت‌خوانشان به پرونده مالیاتی آنها در سامانه سازمان امور مالیاتی متصل شده باشد، تمامی مبالغ دریافتی باید از طریق این کارت‌خوان وصل شده و همه قراردادها در کارپوشه ویژه هر وکیل به ثبت برسد که با این اقدام، امکان محاسبه مالیات هر پرونده به‌صورت جداگانه برای سازمان امور مالیاتی فراهم شده است.

کیهان

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: