افزایش بیش از ۳۵ درصدی تولید ماشین لباسشویی

4 آبان 1400

افزایش بیش از ۳۵ درصدی تولید ماشین لباسشویی

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در شش ماهه اول امسال از ۲۵ کالای منتخب صنعتی، تولید ۱۵ کالا افزایش یافته و تولید ماشین لباسشویی با افزایش ۳۵.۱ درصدی مواجه شده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس این آمار در شش ماهه نخست امسال تولید سه کالا بیش از ۲۰ (تا ۶۶.۴ درصد)، سه کالا ۱۰ تا ۲۰ درصد و ۹ کالا کمتر از ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید ۱۰ کالا نیز کاهش یافته است.

در این میان رتبه سه کالایی که بیشترین افزایش تولید را داشتند شامل کامیون، کامیونت و کشنده با ۵۹.۸، روغن ساخته شده نباتی با ۳۸.۴ و ماشین لباسشویی با ۳۵.۱ درصد افزایش هستند.

تولید روغن نباتی در در شش ماهه نخست امسال به بیش از یک میلیون تن رسیده است. تولید روغن در بیشتر ماه‌های سال قبل بیشترین کاهش را نسبت به سایر کالاها داشت. بر اساس نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانجات تولیدی در سال جاری باید نسبت به تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن که ۱۲۰ هزار تن در بخش های خانوار، ۲۵ هزار تن در بخش صنف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام کنند که برای شش ماه باید معادل حدود یک میلیون تن باشد.

افزایش ۱۰ درصدی تولید لوازم خانگی

همچنین در شش ماهه امسال تولید انواع لوازم خانگی با ۹.۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به بیش از دو میلیون و ۲۹۴ هزار دستگاه رسیده است. از بین انواع لوازم خانگی تولید تلویزیون با کاهش ۱۰.۹ درصدی مواجه بوده و تولید آن از نزدیک به ۶۲۴ هزار دستگاه در شش ماهه سال گذشته به بیش از ۵۵۴ هزار دستگاه در مدت مشابه امسال رسیده است. تولید ماشین لباسشویی و یخچال و فریزر با ۳۵.۱ و ۱۰ درصد افزایش به ترتیب به نزدیک ۶۶۹ هزار و یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه رسیده است.

اما با وجود افزایش تولید لوازم خانگی در سال جاری، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم. اخیرا سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد، گران شدن قیمت جهانی مواد اولیه و افزایش نرخ ارز که شش برابر نسبت به سال ۱۳۹۷ شده را از دلایل افزایش قیمت‌ عنوان کرد.

گفتنی است که سال گذشته سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هدف این وزارتخانه را تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال عنوان کرده، اما گفته بود که تقاضا در این بازار حدود ۱۲.۵ میلیون دستگاه و بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است.

از جمله مهم‌ترین کالاهای دیگری که تولید آن‌ها افزایش داشته نیز می‌توان به انواع سواری، پتروشیمی، کمباین، کارتن، نئوپان و دوده با ۳.۴، ۳.۸، ۱۷.۵، ۲، ۱۹ و ۱۹ درصد افزایش تولید اشاره کرد.

تولید ۱۰ کالا کاهش یافت

از بین ۲۵ کالای منتخب صنعتی تولید ۱۰ کالا کاهش داشته که بیشترین کاهش مربوط به الیاف اکریلیک با ۴۴.۶ درصد، الکتروموتور ۲۲.۹ و فیبر با ۱۵.۴ درصد کاهش بوده است.

کمترین کاهش تولید نیز مربوط به انواع کاغذ است که تولید آن با ۱.۶ درصد کاهش به ۴۷۹ هزار و ۱۰۰ تن در شش ماهه اول امسال رسیده است.

تولید انواع کفش نیز در این مدت ۵.۲ درصد کاهش داشته و به ۵۸ میلیون و ۲۰۰ زوج رسیده است.

ایسنا

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: