نسخه چاپي   ارسال به دوست

تاریخ خبر :١٤:٤٦ - دوشنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٧

 

 

 

 

 

 

 

برگزاری نشست هم اندیشی مدیر کل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران و سازمانهای صنفی شهرستان شمیرانات در حمایت ازکالای ایرانی

 

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف شهرستان شمیرانات، نشست هم اندیشی اصناف و تعزیرات حکومتی در راستای حمایت از کالای ایرانی با حضور آقای دکتر اسفنانی مدیر کل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران، حسین طاهرمحمدی رییس اتاق اصناف و اعضای هیأت مدیره تشکل­های صنفی شهرستان با موضوع تبیین مسائل مرتبط با حوزه اصناف و تعزیرات در اردیبهشت ماه 1397برگزار شد.

در این نشست ابتدا طاهرمحمدی پس از تبریک اعیاد شعبانیه و آرزوی توفیق عبادت در ماه مبارک رمضان؛ مسائل و مشکلات اصناف مرتبط با حوزه فعالیت سازمان تعزیرات را مطرح کرد.

وی در خصوص بوجود آمدن فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای و کسب و کارهای مجازی اظهار داشت: با توجه به پیشرفت و تکامل در عرصه فعالیت اقتصادی؛ نوع معامله و شکل خرید و فروش نیز تغییر می یابد که در این زمینه می توان به ایجاد فروشگاه های زنجیره ای و فروشگاه های بزرگ و کسب و کارهای مجازی اشاره کرد. این تغییر حقیقتی غیرقابل انکار است لذا واحدهای صنفی سنتی با توجه به این تغییرات در صورت عدم توجه به نوع آوری و یا استفاده از فرصت ها متضرر خواهند شد و برای جلوگیری از این آسیب می بایست تهدید را به فرصت تبدیل کرد.

وی  همچنین گفت: اتاق اصناف شهرستان شمیرانات نیز در همین راستا با همکاری اعضای تشکل های صنفی و کارشناسان دانشگاهی کارگروهی تخصصی را تشکیل داده و سلسله نشست های حقوقی و اقتصادی از سال گذشته برگزار نموده است و بر این اساس سعی دارد در راستای ارتقاء سطح آگاهی کسبه سنتی و توجه به تغییر بازار از رویکرد سنتی به مدرنیته، در روند فعالیت صنفی با نوع آوری گامی موثر بردارد. همچنین باید توجه داشت در صورتیکه افراد صنفی نتوانند نسبت به تغییر رویه در روش های فعالیت صنفی و خاصه صنوف مرتبط در ارایه خدمات به مشتری و توجه به  حقوق مصرف کننده اقدامات مفیدی را انجام بدهند ، از عرصه این رقابت با توجه به تغییر فرهنگ عرضه و خرید کالا حذف می شوند.

طاهرمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت؛ نظارت بر واحدهای صنفی سنتی سهل و آسان است اما به نظر می رسد نظارت بر فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ و فروشگاه های مجازی و بازاریابی شبکه ای که تحت پوشش اتحادیه کشوری میباشند همانند نظارت بر سایر واحدهای صنفی نمی باشد و این اختلاف نظارت موجب ضرر و زیان واحدهای صنفی خرده پا و سنتی شهرستان ها شده است.

وی به تعارض مقررات نظام صنفی حاکم در فعالیت فروشگاههای بزرگ و زنجیره ای نسبت به سایر واحدهای صنفی در شهرستان از جمله ساعات کار و ... نیز اشاره کرد و در خصوص صدور مجوز از سوی اتحادیه های کشوری براساس مقررات فعلی که اتاق اصناف شهرستان ها هیچ اطلاعی از ایجاد آنها در سطح شهرستان ندارند مطالبی را بیان داشت.

وی در ادامه افزود: ما به دنبال ارفاق به کسبه سنتی نیستیم، بلکه به دنبال تسهیل شرایط کسب و کار برای تولید کنندکان و فروشندگان کالاهای ایرانی در جهت حمایت از تولید ایرانی می باشیم. باید با ایجاد تسهیلات برای تولیدکنندگان و عرضه کنندگان کالای ایرانی ؛ آنها را در جذب مشتری و رونق کسب و کار یاری کرده چرا که در صورت عدم امکان ارایه خدمات مناسب و نامطلوب بودن شرایط کسب برای آنها؛ سایر رقبا فضای کسب و کار را از آنها گرفته و رفته رفته قدرت جذب مشتری را از دست خواهند داد.

طاهرمحمدی در خصوص بررسی و نظارت از نشان­های تجاری افزود: همانگونه که به تقویت نشان های تجاری ایرانی پرداخته و در صورت احصاء تخلفات با آنها برخورد می نماییم، باید با عرضه کنندگان کالای خارجی نیز در صورت احصاء تخلفات احتمالی همان سطح برخورد را داشته باشیم و به نظر بازرسی از فروشگاه های دارای نشان تجاری خارجی به مراتب از سایر واحدهای صنفی کمتر و با اهمیت پایین­تر می باشد. لازم است به بازرسی از  آنها توجه بیشتری شده و با رویه موصوف برای واحدهای صنفی عرضه کننده کالاهای ایرانی انگیزه ایجاد کنیم و از سویی افراد صنفی در این حوزه به ارائه خدمات و کالای با کیفیت و مرغوب توجه بیشتری معمول دارند.

وی  در پایان سخنان خود در خصوص تغییر رویکرد در بازرسی و نظارت واحدهای صنفی یادآور شد: با بیان طرح بهترین ناظر و بازرس به نوعی مشتری و مصرف کننده بوده و ما باید شرایط دسترسی برای انعکاس شکایات و نظرات مشتریان را تسهیل و با توجه به تکنولوژی روز در دسترس عموم قرار دهیم از اجرای طرح شناسه واحدهای صنفی با عنوان" شناسه شیوا" از سوی اتاق اصناف شهرستان شمیرانات و ساخت نرم افزارهای کاربردی مربوط در این راستا را به عنوان یک طرح نوین در سطح اصناف به منظور بهینه نمودن بازرسی و نظارت ها خبر داد.

سپس دکتر اسفنانی مدیرکل محترم تعزیرات حکومتی استان تهران درخصوص موضوعات مطرح شده در نشست از جمله توجه سازمان تعزیرات حکومتی به اجرای مقررات در همه سطوح فعالان صنفی اعم از فروشگاه های بزرگ، زنجیره ای و مجازی و بازاریابی شبکه ای ، توضیحات جامعی ارائه کرد.

وی همچنین ضمن تشکر و قدردانی از نگاه علمی و مبتنی بر وضعیت روز جامعه صنفی رییس اتاق اصناف شهرستان، نسبت به همکاری تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف در چارچوب مقررات  تأکید داشت.

دکتر اسفنانی نسبت به تبیین دیدگاه های خود در باب صلاحیت و وظایف و اختیارات سازمان تعزیرات حکومتی توضیحات مبسوطی ارائه و اظهار داشت: ما در موارد اجحاف و تخلف، پناهگاه متضرر هستیم و برای احقاق حق تلاش می کنیم.

مدیرکل محترم تعزیرات حکومتی استان تهران در خصوص نگاه تعزیرات به اصناف  گفت:  نگاه ما نسبت به مجموعه  اصناف  سرلوحه همه کارهای ما حدیث معروف پیامبراعظم (ص)  "کاسب حبیب خداست" است. برهمین اساس می بایست به کاسب احترام گذاشته شود  اما باید دانست  قبح خطا این نگاه را در جامعه تغییر می­دهد و وجهه کاسب را مخدوش می­کند.

وی مشکل بزرگ در این مسیر را کالای قاچاق دانست و از عزم جدی و تلاش مضاعف تعزیرات برای مقابله با آن خبر داد.

 و در ادامه اظهار داشت: برای رونق بازار کالای ایرانی باید تلاش کنیم به طور مثال در گذشته­ای نه چندان دور پارچه ایران برند بود ، امروزه نیز برخی کالاهای ایرانی در امریکا و چین بازار دارد که باید به  تقویت آن بپردازیم.

دکتر اسفنانی در خصوص آموزش بازرسان اعلام کرد: در رابطه با آموزش بازرسین آمادگی کامل داریم . ما براین باوریم که اگر خود مجموعه اصناف و اتحادیه­ ها خود نظارتی داشته باشند بهترین شکل نظارت صورت گرفته ، بگونه ­ای که در صورت تخلف یک کاسب وجه اش در نزد سایر کسبه اعتبارش مخدوش شود. در این رابطه  در برندهای معتبرو موفق ، خوفی که از بازرس خودشان دارند مطلقاً از بازرسی حکومتی ندارند. بنابراین خدمات آنها در همه جا یکسان و کنترل شده می­باشد.

وی افزود: برای همگام و همراهی با شیوه های پاسخ داده  جهانی می بایست هر اتحادیه ناظر عملکرد خودش باشد و  در صورت اختلاف  تعزیرات وارد عمل شود.

دکتر اسفنانی در پایان اعلام کرد: با فروشگاه­های بهاره به شکل فعلی مخالفیم و معتقدیم باید غرفه داران  این فروشگاه ها همان کسبه باشند نه افراد بی­نام و نشان که حتی تخلفشان قابل رسیدگی نیست.

در پایان جلسه بخشی به پرسش و پاسخ اختصاص داده شد که مدیرکل محترم تعزیرات حکومتی استان تهران پاسخ خای لازم را ارائه دادند.

این جلسه با جمع بندی موارد ذیل خاتمه یافت:

1-  مقرر شد در خصوص بررسی و آسیب شناشی تخلفات صنفی درجامعه هدف (شهرستان شمیرانات) در سنوات گذشته؛ تفاهم نامه ای فی مابین تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف شهرستان شمیرانات منعقد گردد.

2-    آموزش مستمر بازرسین اصناف از طریق تعزیرات حکومتی به مورد اجرا گذاشته شود.

3-  همکاری تعزیرات حکومتی در باب حضور کارشناسان ذی ربط در سلسله نشست های حقوقی و اقتصادی اتاق اصناف شهرستان شمیرانات در باب موضوعات مرتبط مورد توافق واقع گردید.