نسخه چاپي   ارسال به دوست

تاریخ خبر :١٦:٠٠ - يکشنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٧

 

 

 

 

 

 

 

با سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به دوحه:

کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و قطر پس از 13 سال وقفه برگزار می شود

به گزارش شاتا، هیاتی متشکل از 70 نفر از کارشناسان، تجار و بازرگانان در بخش های دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران بامداد یکشنبه به ریاست محمدرضا فیاض مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بین الملل وارد پایتخت قطر شد.

فیاض در بدو ورود در گفت وگوی کوتاهی با خبرنگاران، گفت: در جریان این نشست موضوع های زیادی که در سال های گذشته معطل مانده است بررسی و حل و فصل خواهد شد.

وی افزود: در 5 کمیته ای که قرار است در جریان نشست های کارشناسی برگزار شود، مسایلی مانند تجارت، معدن، گمرک، نفت، پتروشیمی، استاندارد، صادرات و امور بانکی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی گفت: همکاری های نزدیک ایران و قطر بعد از سالها شکل جدیدی گرفته است و معتقدیم به سمت پیشرفت روابط در حرکت هستیم و اگر چه مبادلات تجاری با قطر بسیار ضعیف ارزیابی می شود، اما انتظار داریم با برنامه ریزی مناسب در جایگاهی بسیار فراتر از شرایط کنونی قرار گیرد.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برداشت ما این است که طرف قطری آمادگی لازم برای تصمیم گیری در مورد مسایل مطرح در کمیسیون را دارد، تاکید کرد: مانع جدی برای توسعه مناسبات وجود ندارد و به نظر می رسد در صورت تطبیق دادن روش ها، به نتایج خوبی برسیم.

ششمین نشست کمیسیون اقتصادی ایران و قطر روز یکشنبه 23 اردیبهشت ماه در سطح کارشناسان و دوشنبه 24 اردیبهشت در سطح وزیران دو کشور برگزار خواهد شد.

روابط اقتصادی ایران و قطر در یک سال اخیر به ویژه پس از قطع روابط عربستان، امارات، بحرین و مصر با قطر، به سرعت پیشرفت کرده است.

جمهوری اسلامی ایران پس از اعمال تحریم های ظالمانه علیه قطر، ضمن اعطای اجازه پرواز به هواپیماهای مسافربری این کشور از آسمان ایران، کمک های مهمی برای رفع نیازهای اولیه و اساسی این کشور به ویژه در زمینه مواد غذایی ارایه کرد.

در حالی که حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در گذشته سالیانه به صورت سنتی رقمی کمتر از 90 میلیون دلار بود، این میزان در پایان سال 96 از مرز 250 میلیون دلار گذشت.

در تازه ترین رویداد از هفدهم تا بیستم اردیبهشت ماه جاری حدود 40 شرکت ایرانی در پانزدهمین نمایشگاه ساختمان و صنایع وابسته موسوم به «پروژه قطر» شرکت کردند.

این نمایشگاه مهمترین رویداد اقتصادی قطر در زمینه ساخت و ساز محسوب می شود.