نسخه چاپي   ارسال به دوست

تاریخ خبر :١٥:٢٧ - يکشنبه ١٩ فروردين ١٣٩٧

 

 

 

 

 

 

 

رئیس سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد

ابلاغ مجدد دستورالعمل ثبت سفارش براساس قانون/ ثبت سفارش با روش‌های غیربانکی 180 روزه شد

مجتبی خسرو تاج در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس گفت: دستورالعمل ثبت سفارش واردات جدید نیست و از سال گذشته اجرایی می‌شود اما با هدف اطلاع رسانی مجدد و طبق آیین نامه قانون مقررات صادرات و واردات باید در ابتدای امسال اطلاع رسانی می‌شد که در مورخ 97.1.05  این اقدام صورت گرفته است. 

در این دستورالعمل خطاب به علی آبادی مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات آمده است، در اجرای ماده 40 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات موارد زیر جهت اجرا و اقدام لازم برای سال 1397، تعیین و ابلاغ می‌شود:

1 - مدت اعتبار ثبت سفارش تا اطلاع ثانونی 90 روز از تاریخ صدور تعیین می‌شود. بدیهی است موارد مربوط به تبصره 3 ماده 40 آیین‌نامه فوق پس از تعیین توسط وزارت جهاد کشاورزی، به آن دفتر اعلام خواهد شد. 

2 - اعتبار درخواست‌های ثبت سفارش 30 روز تعیین می‌شود. 

3 - حداکثر مهلت ورود کالا به کشور: 

الف - روش غیربانکی: حداکثر ظرف 180 روز از تاریخ صدور ثبت سفارش، وارد‌کننده مجاز به ورود کالا به کشور می‌باشد. 

ب- روش بانکی: مهلت ورود کالا به کشور در این روش پس از صدور ثبت سفارش، تابع مقررات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. 

4 - حداکثر زمان پرداخت کارمزد، 72 ساعت بعد از تایید پرونده و صدور فیش کارمزد می‌باشد و در صورت عدم پرداخت در مهلت مقرر، درخواست ثبت سفارش و یا تمدید حذف می‌شود. 

5 - تغییر نوع کالای اساسی در ثبت سفارش‌هایی که برای آنها اعتبار اسنادی گشایش شده و یا حواله ارزی ارسال شده است، براساس درخواست بانک و مجوز دستگاه‌های ذیربط قابل انجام است. 

6 - لازم به یادآوری است تمدید ثبت سفارش صرفا براساس تبصره یک ماده 40 آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و در صورت تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت قابل انجام است و در غیراین صورت تمدید ثبت سفارش امکان‌پذیر نیست. 

به گزارش خبرگزاری فارس، در اجرای ماده 40 اجرای آیین‌نامه اجرایی قانون صادرات و واردات  دستورالعمل ثبت سفارش جهت اجرا و اقدام در سال 1397 تعیین و ابلاغ شد.