نسخه چاپي   ارسال به دوست

تاریخ خبر :١١:٠٣ - يکشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٨

 

 

 

 

 

 

 

با تصویب قانون اصلاح مواد (۱)، (۶) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی (مصوب ۱۳۹۳) ، هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار که وظیفه آن حذف مقررات زائد و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار است؛ باتوجه بر چهار عامل کاهش زمان، کاهش هزینه ، کاهش مدارک و مستندات و نهایتا کاهش مراحل صدور مجوزها ، بررسی کلیه مجوزهای صادره برای شروع هرنوع فعالیت کسب و کار در کشور را با رویکرد جدیدی آغاز نمود و تاکنون ۱۵۸۲ نوع مجوز در ایران شناسایی شده است.
این هیأت ده نفره که هیئتی فراقوه‌ای و با ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی و عضویت نمایندگان دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کشور، دو نماینده مجلس شورای اسلامی و روسای اتاق های اصناف، بازرگانی و تعاون و نیز حسب موضوع نماینده دستگاه اجرایی تشکیل شده است؛ قدرتمند ترین هیئت عالی در بین شوراها و هیات های عالی در سطح کشور و بواسطه ترکیب اعضای آن از قدرت بالایی در تصمیم گیری برخوردار و برای اولین بار است که یک سوم اعضای اصلی هیئت مهمی در سطح ملی از ترکیب بخش غیردولتی و خصوصی هستند.
این هیئت از سال ۱۳۹۳ تا کنون ۲۶ جلسه اصلی هیئت و ۶۳ جلسه کارشناسی در کمیته های تخصصی برگزار کرده و مصوبات مهمی در خصوص دستگاههای متعدد کشور در زمینه تسهیل محیط کسب و کار داشته است.
وزارت امور اقتصادی و دارایی بعنوان دبیرخانه هیئت مقررات زدایی با انجام مطالعه ای دقیق در گزارشی تحت عنوان” نقشه استعلامات کشور ” یافته های مهمی در زمینه وضعیت مجوزها و نحوه تعامل بین دستگاهها و مراکز معطلی در فرایند صدور مجوزها را شناسایی کرده است، از جمله اینکه :
۵۰ مرکز ( ازجمله اتحادیه های صنفی) متولی صدور ۱۵۸۲ مجوز در سطح کشور هستند.
فقظ ۸ درصد استعلامات بین دستگاههای کشور بصورت الکترونیکی انجام می شود و بقیه ۹۲ درصد بصورت حضوری و دستی است.
میزان ۵۵ درصد درخواست استعلامات کشور توسط اتاقهای اصناف و اتحادیه صنفی صورت می پذیرد. بعبارت دیگر بزرگترین مخاطب استعلامات کشور مربوط به اصناف بوده و اگر در چارچوب دولت الکترونیکی فرایند صدور پروانه کسب در نقشه استعلامات کشور تسهیل شده و بصورت الکترونیکی انجام شود؛ موجب خدمت رسانی گسترده ای در کشور به حجم زیادی از متقاضیان خواهد شد ( لازم به ذکر است سالانه بیش از ۲۵۰ هزار پروانه کسب توسط اتاقهای اصناف و اتحادیه های صنفی سراسر کشور صادر می شود).
از اینرو رفع موانع و مساعدت به اتحادیه های صنفی در اولویت کار هیات مقررات زدایی قرار گرفت تا ضمن حمایت از جایگاه اتاقها و اتحادیه های صنفی، با ورود فرایند درخواست صدور و تمدید پروانه کسب به سامانه پیشخوان دولت الکترونیکی G4B.IR گام مهمی در این مسیر برداشته شود و در این راستا هیئت مقررات زدایی در بیست و ششمین جلسه خود در مورخ ۲۰/۱۲/۱۳۹۷ با موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز اتاق اصناف ایران مقرر کردند؛ از ابتدای اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ کلیه درخواست های صدور و تمدید پروانه کسب صنفی صرفا از طریق سامانه پیشخوان دولت الکترونیکی G4B.IR بجای سامانه IRANIANASNAF.IR وزارت صنعت صورت پذیرد.
مزیت مهم سامانه پیشخوان دولت الکترونیکی G4B.IR در اینست که برای هریک از اتاقها و اتحادیهای صنفی سطح دسترسی ویژه ایجاد خواهد شد و به دلیل جایگاه پنجره واحد و دولت الکترونیکی و اتصال کلیه دستگاهها و وزارتخانه ها و حتی سامانه قوه قضاییه و عدم سوء پیشینه به سامانه پیشخوان دولت الکترونیکی G4B.IR به مرور کلیه استعلامات بصورت الکترونیکی و بدون روزها معطلی و پرداخت هزینه های متعدد و حذف ارائه کپی بسیاری از مدارک از سوی متقاضیان خواهد بود و بدین ترتیب ضمن حفظ جایگاه مهم تشکلهای صنفی در مدیریت فرایند صدور و نظارت بر عملکرد اصناف، از سرمایه گذاری دولت و قوه قضاییه در سایر بخشها در بستر دولت الکترونیکی، تشکلهای صنفی نیز استفاده خواهند کرد و با افزایش بهره وری از حجم قابل توجه ای از هزینه ای شخصی و ملی کاسته خواهد شد.

در نشستی که باحضور هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران و معاون مرکز امور اصناف و بازرگانان و مدیران اتاق اصناف ایران و نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی در مورخ ۲/۲/۱۳۹۸ جهت بررسی آخرین وضعیت اقدامات دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمانهای صنفی (وزارت صنعت معدن و تجارت ) بمنظوراجرایی کردن مصوبه فوق الذکر هیات مقررات زدایی درمحل اتاق اصناف ایران برگزار شد؛
محمد باقرمجتبایی مشاور اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران با ارائه گزارشاتی در خصوص مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوز کسب وکار تصریح کرد: اجرای مصوبه اخیر منجر به تقویت اتاق ها و اتحادیه های اصناف کشور خواهد شد.
همچنین فیروزی مدیر کل مرکز ملی مطالعات ، پایش وبهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی در این نشست به چگونگی ورود و ثبت نام به این سامانه اشاره کرد و گفت: ثبت درخواست در این سامانه مشابه ثبت درخواست در سامانه ایرانیان اصناف است و تفاوتی با آن ندارد؛ در واقع متقاضیان صدور پروانه کسب می توانند با مراجعه به نشانی اینترنی http://www.g4b.ir با عنوان سامانه پیشخوان مجوزهای کشور نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کرده و کماکان اقدامات بعدی جهت بررسی به اتاقها و اتحادیه های صنفی ارجاع خواهد شد و هیچ تغییر رویه ای برای اتاقها و اتحادیه های صنفی رخ نداده و در این مرحله حتی نیاز به آموزش جدیدی جهت کاربران و مدیران اتاقها و اتحادیه های صنفی مورد نیاز نیست.
وی اضافه کرد: با تحقیق و مطالعه بر رویه کنونی اخذ مجوز سعی شد دو مشکل کنونی در این فرآیند که یکی عدم وحدت رویه در صدور مجوز کسب وکار و دیگری دخیل بودن نظر کارشناس صدور مجوز در بین دستگاههای دولتی در هنگام بررسی درخواست ها و پاسخ به استعلامات رفع شود.
فیروزی همچنین تصریح کرد: در گذشته به دلیل نبود استعلامات کشوری و سامانه مشخص ثبت نام مجوزها، فرآیند اخذ مجوز کسب و کار زمان زیادی از متقاضی این امر می گرفت که امروز با پیاده سازی سیستم هوشمند مدیریت و کنترل محیط کسب و کار این مشکل رفع می شود .
وی افزود: این سامانه با رفع قوانین مخل محیط کسب وکار و با حذف فرایندهای غیر ضروری و ادغام و ابقای مجوزهای ضروری، فرآیند تسهیل مجوزهای کسب وکار را بهبود می بخشد.
مدیر کل دفتر پایش و مطالعات وزارت اقتصاد و دارایی گفت: در این مرکز جامع با عنوان “مرکز ملی پایش محیط کسب و کار که در درگاه G4B.IR راه اندازی شده، سامانه‌های تخصصی در خصوص صدور مجوز، دریافت شکایات، پاسخ به ابهامات و سوالات ایجاد شده است.
فیروزی اضافه کرد : این درگاه که از ۴ سامانه دادور، سام، یاور و نما تشکیل شده، چندین دستگاه از جمله وزارت امور اقتصاد ی ودارایی، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، اتاق اصناف، وزارت کشور، وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تامین اجتماعی با هم مرتبط هستند و بمرور کلیه خدمات این دستگاهها وهمچنین سایر دستگاههای کشور وارد سامانه پیشخوان دولت الکترونیکی G4B.IR خواهد شد تا متقاضیان و تشکلهایی مانند اتاقها و اتحادیه های صنفی در سطح مطلوبی از ان بهره برده و به ارایه خدمت بپردازند.
فیروزی با اشاره به طراحی فازهای متعدد در درگاه فوق الذکر تاکید کرد: این سامانه حداکثر شفافیت، عدالت و ارتقاء بهره‌وری را برای بهبود محیط کسب و کار فراهم می آورد.
سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران نیز با تاکید بر تقویت جایگاه اتحادیه های صنفی در سراسر کشور گفت: نقش اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی پس از راه اندازی و استفاده از این سامانه هیچ تغییری نمی کند و مانند سابق نقش نظارتی و کنترل خود را دارند؛ ضمن اینکه با وجود این ابزار و استفاده از این سامانه جایگاه ایشان تقویت می شود.
در این جلسه برخی از اعضای هیئت رییسه و مدیران اتاق اصناف ایران و نیز نماینده مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت نکات و پیشنهادات خود را در جهت تقویت و بهبود فرایندهای موصوف بیان کردند.
به جهت اطلاع رسانی بیشتر به تشکلهای صنفی و سازمانهای صنعت و معدن و تجارت استانها و نیز اعضای کمیسونهای نظارت کلیه شهرستانهای کشور در خصوص آگاهی از مسایل فوق الذکر مقرر شد از هیات مقررات زدایی درخواست شود اجرایی کردن این مصوبه بجای اردیبهشت از ابتدای تیر ماه ۱۳۹۸ آغاز شود که در این راستا درخواست رسمی از سوی اتاق اصناف ایران برای هیات مقررات زدایی کشور ارسال شده است .
لازم به ذکر است سامانه پیشخوان دولت الکترونیکی G4B.IR هیچ ارتباطی با دفاتر پیشخوان دولت که در سطح شهرها بصورت حضورت برخی از خدمات دولتی را ارایه می کنند، نداشته و کلیه فرایندهای مربوط به مصوبه اصناف ایران صرفا بصورت اینترنتی و از درگاه سامانه پیشخوان دولت الکترونیکی G4B.IR به جای ورود به سامانه IRANIANASNAF.IR انجام خواهد گرفت.