نسخه چاپي   ارسال به دوست

تاریخ خبر :٠٨:١٦ - چهارشنبه ١٩ دی ١٣٩٧

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار اتاق اصناف ایران رئیس اتاق اصناف ایران در اولین نشست هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که در اتاق اصناف ایران برگزار شد، به حضور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: حضور ایشان در اتاق اصناف ایران با گذشت کمتراز یک هفته از آغاز به کار هیئت رئیسه جدید اتاق اصناف ایران موید اهمیت ایشان برتشکل اصناف است.
ممبینی درباره تخصیص بودجه برای جبران هزینه های بازرسی اصناف گفت: کنترل و نظارت بازار و بازرسی‌های منظمی در اصناف کشور صورت می‌گیرد که در این راستا پرونده‌های متعددی نیز تشکیل شده است، البته در این باره گلایه وجود دارد که امید واریم با حضور دکتر ابراهیمی در اتاق ایران و تعامل بیشتر با کمیسیون اقتصادی مجلس شاهد تغییر نگاه و رویکرد نسبت به تامین اعتبار بازرسی اصناف باشیم.
سعید ممبینی در خصوص ارتباط کاهش قیمت کالا متناسب با کاهش قیمت ارز گفت: کارشناسان دراین باره بحث چسبندگی قیمت را مطرح میکنند، واقعیت این است که کاهش قیمت ارز باید نزد بنگاههای تولیدی خودش را نشان بدهد.مکانیزم توزیع کالا به وسیله عوامل وارد کننده و یا تولید کننده این اجازه و امکان را نمی دهد که وارد کننده یا توزیع کننده قیمت را تعدیل کند.بر اساس گزارش کارشناسان در سطح کف بازار شاهد تاثیر کاهش ارز بر کاهش قیمت کالا البته خیلی ملایم؛ هستیم که امیدواریم این مساله سرعت بیشتری بگیرد.
ممبینی با اشاره به تمایل اصناف به مبارزه با قاچاق گفت: مشاغل تولیدی در راس واحدهای صنفی دیگر از قاچاق صدمه میبینند، البته مبارزه با قاچاق باید به نحوی باشد که باعث تقویت کیفیت تولیدات داخلی بشود که اگر این اتفاق بیفتد هم مبارزه با قاچاق آسان تر می شود و هم مردم به عنوان مصرف کننده تمایل بیشتری برای مصرف کالای داخلی پیدا خواهند کرد.

ممبینی با تاکید بر اینکه ما وظیفه نظارت بر اصناف کشور را داریم، گفت: باید توجه داشت که موضوع گرانی موضوعی است متفاوت و در صحبت از گرانی باید با پارامترهای دیگری توجه کرد که خارج از کنترل ماست.
رئیس اتاق اصناف ایران اضافه کرد: وقتی در ارتباط با کالاهای اساسی صحبت می‌شود ما نمی‌توانیم مقدار آن را تعیین کنیم، حتی برخی از کالاهای اساسی نیز در اختیار اصناف قرار نمی‌گیرد و تنها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بازارهای شهرداری قرار می‌گیرد که در صورتی که مسئولیت توزیع این کالاها به اصناف سپرده شود ما ساز و کار لازم برای نظارت بر روند توزیع این محصولات را داریم.

گرانی‌ها به بازاریان نیز صدمه زده و رکود سنگین داریم

ممبینی در ارتباط با وضعیت فعلی بازار عنوان کرد: این شرایط اقتصادی رکود سنگینی را بر بازار حاکم کرده است و گرانی‌های اخیر به بازاریان نیز صدمه زده است.
رئیس اتاق اصناف ایران بیان کرد: به هر میزان قیمت کالاها تعدیل شود کسبه نیز راضی‌تر هستند، زیرا با افزایش قدرت خرید مردم، فروش آنها نیز بیشتر می‌شود.
وی با بیان این که اصناف آمادگی همکاری با دولت را دارند، خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی کمبودی بابت کالاهای مصرفی مردم نداریم و ثبات نسبی به وجود آمده است و فعلا وضعیت موجودی کالاها مناسب است.

منبع: اتاق اصناف ايران