نسخه چاپي   ارسال به دوست

تاریخ خبر :١٢:١٩ - دوشنبه ١٢ آذر ١٣٩٧

 

 

 

 

 

 

 

معاون ستاد مبارزه با قاچاق:

کشف پوشاک قاچاق در 7 ماهه امسال هفت درصد رشد داشته است

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: از آغاز امسال تا پایان مهرماه کشف پوشاک قاچاق در کشور هفت درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، عبدالله هندیانی یکشنبه شب در همایش فرصت ها و چالش های صنعت پوشاک در شرایط تحریم در نمایشگاه بین المللی تهران اظهار داشت: امروز در یک جنگ مدرن قرار داریم و استکبار جهانی کشورمان را با تحریم‌های اقتصادی و جنگی تمام‌عیار مواجه کرده است.
وی افزود: چین و روسیه نیز همچون ایران در حوزه‌های اقتصادی با جنگ اقتصادی کمابیش متفاوتی مواجه اند.
هندیانی بیان داشت: کسری بودجه کل جهان 60 میلیارد دلار است که یک سوم آن مربوط به آمریکا است و این کشور با در پیش گرفتن رویکرد جدیدی به دنبال مدیریت مباحث مالی و اقتصادی خود است.
وی یادآور شد: محور دومی که امروز استکبار در آن حوزه کار می‌کند، بحث جنگ روانی با استفاده از ابزار رسانه است و کشورمان نیز درگیر این وضعیت است.
معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان داشت: اتفاق های ارزی در ماه های گذشته سبب شده تا مشکلات عدیده‌ای برای تولیدکنندگان پیش بیاید، اما در مقابل بی صرفه شدن ورود کالاهای قاچاق را نیز به دنبال داشته است.
وی گفت: برآورد نیاز کشور در حوزه صنعت پوشاک سالیانه هشت میلیارد دلار است اما میزان تولیدات داخلی محدود به پنج میلیارد دلار است که سال گذشته 2 میلیارد و 500 میلیون دلار به صورت قاچاق نیز وارد کشور شد، اما امسال باید چه کار کنیم؟
این مقام مسئول تاکید کرد: امروز در حوزه صادرات پوشاک از تولید کنندگان انتظار داریم که اقدامات بازاریابی خوبی در خارج از کشور داشته باشند.
وی یادآور شد: رسالت اصلی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سیاست‌گذاری، هدایت و نظارت بر هماهنگی امور بین سازمانی است که 24 عضو دارد. امروز باید بپذیریم در سطح وزارتخانه، حوزه، بخش و اتحادیه باید نگاه ملی داشته باشیم اما در عرصه محلی اقدام کنیم.
هندیانی بیان داشت: در حوزه رقابت پذیری، کیفیت حرف نخست را می‌زند و انتظار می‌رود واحدهای تولیدی به سمت کیفی سازی بیشتر اقدام کنند.
وی در عین حال تاکید کرد: باید مواد اولیه مورد نیاز تولید صنعت پوشاک فراهم شود وگرنه واحدهای تولیدی با خطر تعطیلی مواجه می شوند.
او خاطرنشان کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پشتیبان همه تصمیمات تولید کنندگان است و سعی دارد ورود کالای مرتبط با پوشاک را به حداقل برساند، اما درعوض انتظار دارد تولید کنندگان ایرانی در سامانه کد شناسایی کالا و کد رهگیری پای کار بیایند، زیرا مبارزه با قاچاق از سطح ورود کالا به کشور تا سطح عرضه است.
هندیانی ادامه داد: در هفته‌های گذشته استقرار گمرک در جزیره قشم را شاهد بودیم و این مهم به تدریج در همه مناطق آزاد کشور به انجام می‌رسد.
وی در پایان گفت: حتی کشورهای صنعتی و پیشرفته با مسئله قاچاق مواجه اند و باید نگاهمان به حوزه مبارزه با قاچاق نگاهی همه جانبه نگر باشد.
در ادامه این مراسم «مجید افتخاری» عضو هیات مدیره اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران اظهار داشت: سال گذشته 360 هزار اشتغال در صنعت پوشاک ایجاد شد و صادرات ایران در این صنعت به 48 میلیون دلار رسید، با این حال این صنعت کمتر از یک درصد سهم در تولید ناخالص ملی دارد.
به گفته این مقام صنفی، جمهوری اسلامی ایران در بین سال های 79 تا 81 در صادرات پوشاک مزیت داشت و توانست به بازارهای صادراتی دست یابد؛ با این حال پس از فروپاشی شوروی سابق نتوانستیم در بازار 300 میلیونی کشورهای مشترک المنافع نفوذ کنیم و این بازار در اختیار ترکیه قرار گرفت.
وی بیان داشت: در آن سال ها آلمان، ایتالیا، سوئیس، امارات، کانادا، آذربایجان، ژاپن، فرانسه و انگلستان کشورهای مقصد صادراتی پوشاک ایران بودند.
افتخاری ادامه داد: در سال 2016 صادرات رسمی پوشاک ترکیه به ایران بیش از 200 درصد رشد داشت و به 362 میلیون دلار رسید.
وی اضافه کرد: در کشور 2 دسته صنایع وجود دارند؛ دسته نخست همانند خودرو، پتروشیمی و فولاد فرزند دولت هستند به طوری که ارز را در بازار تزریق نکرده یا وارد سامانه نیما نمی‌کنند و دسته دوم صنایعی که فرزند سر راهی و ناتنی بوده که از آن جمله صنعت پوشاک کشور است.
این مقام صنفی ادامه داد: در حالی که در شرایط سخت و بحران های اقتصادی تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشورمان باید هزینه‌های سنگین برای حضور در نمایشگاه بپردازند، اما شاهدیم در کشور دوست و همسایه ترکیه صنایع مورد حمایت قرار می گیرند.
وی پیشنهاد کرد که برای عبور از شرایط رکود، دولت تصمیم‌گیری‌های پشت درهای بسته را کنار بگذارد و مواد اولیه پوشاک را تعیین تکلیف کند.
افتخاری ادامه داد: حمایت از برندها و ارائه آموزش به آنها، از پیش رو برداشتن موانع قانونی نظیر مالیات و گمرک، کمک به حضور در بازارهای بین المللی، بر طرف کردن مشکل سرمایه در گردش و لزوم دیپلماسی در خدمت صنعت از جمله انتظارات بخش خصوصی از دولت در صنعت پوشاک است.
افتخاری هشدار داد: مشکل مواد اولیه باید حل شود، در غیر این صورت در شب عید با بحران پوشاک مواجه خواهیم شد.
وی یادآور شد: تعرفه 35 درصدی مواد اولیه پوشاک و در مقابل تعرفه 55 درصدی واردات پوشاک خنده دار است.
عضو هیات مدیره اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران بیان داشت: سال آینده بطور قطع با افزایش قاچاق پوشاک مواجه می شویم و اگر برای مبارزه با آن برنامه تدوین نشود قطعاً با چالش‌های اساسی تری مواجه خواهیم شد.
در این مراسم «کامبیز مروت جو» معاون اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران اظهار داشت: از مسئولان انتظار داریم به جای اینکه برای ما پشت درهای بسته تصمیم بگیرند نقطه نظراتمان را بشنوند.
وی گفت: کمک به تامین مواد اولیه و تامین نقدینگی تولید کنندگان، مبارزه با قاچاق کالا، کمک به چرخه تولید و کسب و کار، تسهیل در اموری همچون مالیات، بیمه، مالیات بر ارزش افزوده و غیره انتظارات فعالان این صنف از دولت است.
مروت جو همچنین خواستار اجرای الگوی چهارگانه همکاری دولت، دانشگاه، جامعه و بازار شد و اظهار داشت: این بخش‌ها امروز همانند جزایر جدا افتاده هستند و هر یک جدا از دیگری عمل می‌کنند.
وی بیان داشت: بازار بکر منطقه فرصت بزرگی بود که متاسفانه از دست رفت و نداشتن اطلاع کامل از قدرت‌های مد و پوشاک جهان، جدی نگرفتن برندسازی و سیاستگذاری های غیر کارشناسانه همراه با کار غیر حرفه ای در برندسازی به این صنعت ضربه زد.
این مقام صنفی ادامه داد: این همکاری ها فرصت را برای حضور برندهای خارجی در کشور مهیا و برندهای داخلی را تضعیف کرد.
همچنین در این مراسم «مهرداد زکی پور» رئیس اتحادیه تولید و صادرات صنایع نساجی و پوشاک ایران گفت: این روزها هزینه‌های زندگی بالا رفته و باید دولت به تقویت قدرت خرید مردم بپردازد.
وی به پدیده قاچاق اشاره کرد و افزود: این پدیده خیانت بزرگ اقتصادی است که صنایع بسیاری را در کشور نابود کرد.
زکی پور خطاب به مسئولان گفت: چرا واردات قانونی کالا را بسته اید اما توزیع آنها را آزاد گذاشته اید؟
وی ادامه داد: متاسفانه این روزها برندهای قاچاق که کالاهایشان کد شناسه ندارد در جامعه گسترش پیدا کردند.
این مسئول اضافه کرد: قاچاقچیان از مردم مرزنشین به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند و اساسا چرا باید زندگی مردم به قاچاقچیان گره بخورد؟
بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی و ششمین نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران امروز (یکشنبه) با حضور معاون وزیر، مدیرکل صنایع نساجی وزارت صنعت و رئیس اتاق بازرگانی ایران در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کردند.